Конспект урока по теме Правила поведения в бассейне

Класс: 7 Абдулфеттаева З.С.
Дата урока: 17.01.2017
Тема урока: Правила поведения в бассейне. Безопасное поведение на воде.
Цель: Изучить правил поведения в бассейне, используя лексику. Уметь выделять главные правила, высказываться, работать с текстом.
Задачи:
1. перенос активного лексико-грамматического материала в новую ситуацию речевого общения на основе личного опыта и межпредметных связей.
2. развитие умения прогнозировать содержание текста с вербальными и невербальными опорами.
3. развитие умений просмотрового чтения и умения прогнозировать
содержание текста по заданному началу.
4. развитие умений поискового и изучающего чтения
5. развитие умения делать сообщение на основе прочитанного с опорой на тезисы.
6. повышение общей культуры учащихся.
Оборудование: компьютер, проектор, презентация по теме “Sport on the water”, мультимедийное оборудование, раздаточный материал, учебник.



Ход урока:

I. Орг. момент. Подготовка к работе, создание благоприятной атмосферы, введение в языковую среду.
Т: Good morning! How are you? How are things going with you? I hope you are OK! Let’s start our lesson. Do you like the weather today? What a lovely weather we are having today!

II. Целеполагание (определение темы и цели урока учащимися).
T: Look at the screen. What do you expect to learn about. Please, guess “What are we going to talk about at this lesson? (Картинки на экране помогают учащимся определить тему, цели урока. Слайд № 1

Ch: We are going to talk about sport, swimming pool, how to swim, how to behave in the swimming pool.
T: You are quite right. The topic (тема) of our lesson today is «The rules for the swimming pool».Слайд № 2

III. Фон. зарядка. Six sportsmen shooting snips(надрезы), seven severns salmons(лососей) swallowing(креветки) shrims.
Слайд № 3


IV. Речевая зарядка.
Т:
1. Do you like to swim?
2. Are you a good swimmer?
3. When did you learn to swim?
4. Where can you swim in summer?
5. Do you like to dive?
6. Swimming is useful, isn’t it?
7. Do you know about safety rules in a swimming pool?
Слайд № 4
V. Koнтроль д/з. Сбор тетрадей на проверку с д/з.

VI. Работа с текстом.
T: So, Look at page 63.
Ex.1. Задача: Развитие умения прогнозировать содержание текста с вербальными и невербальными опорами.
How are the pictures related to the title of the text?
Are they about swimming in the sea/pool?
Ex.2. Задача: Развитие умений просмотрового чтения и умения прогнозировать содержание текста.
Read the introduction to the text. What is it about? What do you expect to read in the rest of the text? Read and check.
Safe Splashing Слайд № 5

When it comes to sporting activities, swimming in the pool can be great exercise
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·4. Make sure you know where the lifeguards are and call them if you get into trouble. They are there to save lives so always do what they say.
5. Always pay attention to the NO DIVING signs around the pool. ONLY dive in designated areas.
6. NEVER jump in like this! Dive-bombing can be a lot of fun but it can also put other swimmers in a lot of danger.
7. All pools have rules displayed on signs around the pool. Always read them before you start swimming. They are there to make sure you stay safe. Enjoy splashing!


Ex.3. Задача: развитие умения поискового и изучающего чтения. Слайд № 6
Read the text again and match the headings (A-H) to the rules (1-7). There is one extra heading. Listen and check.
a. Don’t swim after eating.
b. Follow the rules.
c. No glass bottles.
d. No diving
e. Don’t run
f. No dive bombing
g. Obey the lifeguards.
h. No pushing.
Ключи: а) 1e 2h 3a 4g 5d 6f 7b
VII. Предъявление нового материала. Повторение, введение новой лексики и выражений по теме.
T: Look at the screen. Match the words to their definitions. What do all these words have in common?

(A) A lifeguard –(10) one employed to rescue bathers in difficulties
(B) To slip –(9) to get out of position accidentally, to lose one’s control
(C) To push –(4) to press forward
(D) Stomach cramps – (8) a belly spasms
(E) To get into trouble – (5) to make pains, to put oneself to inconvenience, problems
(F) Sign –(6) a signal, a symbol, an emblem
(G) Designated areas –(2) to show, to mark, to name a special place
(H) Display –(7) printed in prominent letters
(I) Safe and sound –(3) free from danger
(J) Safe-guard– (1)protection

VIII. Релаксация. Звучит тихая музыка, дети сидят с закрытыми глазами 2 мин. Слайд № 7

Проектная деятельность.
Ex. 4. Задача: Говорение, сообщение по теме с опорой на текст. (2 спасателя сообщают детям, что следует делать в бассейне, а чего не следует)
Imagine you are a lifeguard. Make notes from the text. Use your notes to give a talk to children at the pool. Use the modal verb should/ shouldn’t Слайд № 8
Защита проектов

Итоги урока, выставление и комментирования оценок учащихся.

XI. Д/з. SB упр. 4 с. 63.
Рефлексия. На экране: Finish the sentences:
Now I
know how to

Speak about


Understand the information


Explain the problem

I can


Say my opinion on


Give arguments


Find necessary information


Express my attitude to


(Самооценка с елочками и украшениями)

The lesson is over. Good bye.

15