Ашы? саба? тарих 1917-1930 жылдарда?ы ?аза?стан


Сабақтың тақырыбы: 1917-1930 жылдардағы Қазақстан
Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының тарихына үлкен өзгерістер алып келген Кеңес үкіметімен, оның саясатымен және зардаптарының Қазақстан тарихындағы орнын айқындау. Себеп –салдарлық байланыстарды түсіну,тарихи деректерді талдай отырып ,ізденіс және ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы.
Сабақтың әдістері: СТО әдістері, сұрақ-жауап, термин сөздер, картамен жұмыс, т.б.
Көрнекілігі: Карта, кесте, слайд, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: -​ сәлемдесу, -​ түгелдеу,-​ сабаққа назарын аудару, сергіту.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Маңызды жеті сұрақ»
-​ Кеңес үкіметі жүргізген экономикалық саясаттар қалай аталды?
-​ Жаңа экономикалык саясат жылдарында қандай өзгерістер болды?
-​ Жер –су реформасының маңызы неде?
-​ 1921 – 1922 жылдардағы аштықтың салдары қандай?
-​ «Қосшы одағы» міндеттеріне не жүктелді?
-​Жаңа экономикалық саясаттың белгілері қандай ?
-​ Жаңа экономикалық саясаттың нәтижелері қандай болды?
Термин сөздер:
1.Интеллигенция-зиялы қауым өкілі
2. Бюрократия-Қоғам мүшелерінің белгілі бір артықшылығы бар өкімет аппаратының көмегімен асырылатын басқару жүйесі, шенеуніктердің билігі
3. Шовинизм- ұлтшылдықтың шеттен шыққан түрі
4. Инвестиция- шетелден қарыз алу
Сұрақ: Соғыс жылдарындағы экономикалық саясат қандай ?
Әскери коммунизм саясаты негізінде адам және материалдық байлықтарын жұмылдыру қалай жүзеге асты?
34531301696720Азық –түлік астық дайындау
0Азық –түлік астық дайындау
387351700530Еңбекші халықтың ерікті бастамалары
0Еңбекші халықтың ерікті бастамалары
135930246232Еңбек міндеткерлігі
00Еңбек міндеткерлігі
3987165504190Өнеркәсіп саласында
0Өнеркәсіп саласында


Фактілерді игеру: Сынып жұптарға бөліп тапсырмаларды орындайды.
Картамен жұмыс:
Тапсырма:Орал,Орынбор,Ақтөбе,Бөкей,Қостанайды көрсет
Аштыққа ұшыраған адамдар саны 1921жылы 1922жылы
Тапсырма: картамен түсіндіріп бер.”Қосшы одағы” Кімдер мүддесін қолдау үшін құрылды?
Әр жұп төрт сұрақ бойынша тақырыпты ашу:

Бекіту: Ой-түйін

Қорытынды: Блиц-ринг
Сұрақ Жауап
1.Қазақстанда Ф.И.Голощекиннің билік басында болған жылдары:
2.Ф.И.Голощекинның насихаттаған идеясы: 3.Қазақстандағы индустрияландыру ісі басталды: 4.Индустрияландыру кезінде Орал-Ембі мұнайлы ауданын зерттеген академик: 5.И.М. Губкиннің «Бұл кен орын елдегі мұнайға аса бай облыстардың бірі» деп меңзеген өңірі: 6.Орталық Қазақстанның минералдық шикізат байлықтарын зерттеген геологтар тобының жетекшісі: 7.Н.С. Курнаков: Қазақ жері 8.Жезқазған ауданындағы мыс кені орындарын мұқият зерттеп, өңірдің болашағы зор екенін дәлелдеп берген: 9.Түркістан-Сібір темір жолы салына бастады: 10.Түркістан-Сібір темір жол құрылысында еңбек еткен адамдар саны: 11.Теміржолшы, құрылысшы, техник, жол ісінің шебері мамандықтарын меңгерген қазақ жұмысшыларының саны: 12.Түрксіб темір жолында қатардағы жұмысшы болған, кейіннен «Қазақкөлікқұрылыс» тресінің басшысына дейін көтерілген тұлға: 13.Қатардағы жұмысшыдан,Түрксіб темір жолының бастығына дейін көтерілген басшы: 14.Түрксіб темір жолы жоспарда белгіленген бес жылдың орнына салынып бітті: 15.Түркістан-Сібір темір жол құрылысы пайдалануға берілді: 16.Түрксіб темір жолы жалғастырды: 17.Түрксіб- 18.Индустрияландыру жылдарында Қазақстанда салынған «Екінші Баку» аталған жаңа мұнай базасы: 19.Индустрияландыру жылдарында Қазақстанда негізінен қарқынды жүргізілді: 20.Индустрияландыруды жүзеге асыруда қолданылған әдіс: БағалауҮйге тапсырма: Индустриаландыру бағыты хронологиялық кесте