Африканы? географиялы? орны, жа?алауында?ы м?хиттар мен те?іздер, зерттеу тарихы. Ашы? саба?.


Сабақтың тақырыбы: Африканың географиялық орны, жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер, зерттеу тарихы.
Сабақтың мақсат: 1) Африканың географиялық орны мен жағалаудағы теңіздер мен
мұхиттарды картадан анықтай білу,зерттелу тарихына сипаттама
беру.
2) Өз бетінше ізденіз пен шығармашылық тұрғыда жұмыс істей
білуге дағдыландыру,өз ойларын еркін де сауатты,нақты жеткізу
қабілеттерін дамыту.
3) Жан-жақтылықты,іздемпаздылыққа баулу,тыңдау және сөйлеу
мәдениетін қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Дүние жүзінің физикалық картасы, материктің физикалық
картасы,атлас карта,кескін карта,слайдтар.
Сабақтың түрі:Саяхат сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:Сұрақ-жауап,баяндау,топтық жұмыс,ойын.
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру.Оқушылардың сабаққа дайындығын т ексеру және
топқа бөлу.
II.Жаңа сабаққа дайындық.
1.Бейнефильм
2.Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру.
3.Африка материгі туралы білімдерін тексеру.
4.Картадан бастапқы мередиан,экватор,солтүстік,оңтүстік ендікті көрсету.
III.Жаңа сабақ.
1.Матеріктің географиялық орнын анықтау тәсілдері:
1.Материктің жер шарындағы орны.(экватор мен бастапқы мередианға қатысты
орны)
2.Шеткі нүктелері.
3.Жағалаудағы мұхиттар мен теңіздер.
4.Жағалаудағы шығанақтар,бұғаздар мен аралдар.
5.Материк қандай климаттық белдеуде орналасқан.
2.Материктің табиғатының басты ерекшеліктерімен таныстыру.
3.Топтарға тапсырма беру.
1-топ. Материктің жер шарындағы орны(экваторға ,бастапқы мередианға
қатысты орны)
2-топ. Шеткі нүктелерін анықтау.
3-топ. .Жағалаудағы мұхиттар мен теңіздер.
4-топ. Жағалаудағы шығанақтар,бұғаздар мен аралдар.
5-топ. .Материк қандай климаттық белдеуде орналасқан.
4.Мұхиттардың материктің табиғатына әсері.
5.Өткен сабақты қайталау.
1.Африканың зерттелу тарихына тоқталу.
1)Әбу ибн Баттута саяхаты-
2)Васко да Гама саяхаты-
3)Давид Ливингстон саяхаты-
4)Юнкер саяхаты-
5)Вавилон саяхаты-
5. Матеріктін зерттелу тарихын түсіндіру.
6. Дәптермен жұмыс.Материк табиғатының басты ерекшеліктерін дәптерге жазу.
7. Кескін картамен жұмыс. Шеткі нүктелерін түсіру.
IVЖаңа сабақты бекіту.
Ойлан тап ойыны. Интерактивті тақтада материктің картасына өзендерді, шөлдерді, шығанақтарды, бұғаздарды, теңіздерді, шеткі нүктелерін орналастыру
Кім тапқыр ойыны. Кубик тастау.
А)Викория сарқырамасын ашқан ғалым?
Б) Африкадағы ең биік тау?
В)Африканың көлдерін зерттеген ғалым?
Г) Ніл өзенін ұзындығы?
Д)Еурази мен Африка материгін бөліп тұрған бұғаз?
V. Сабақты қорытындылау. Кескін картаға материктің шеткі нүктелері мен жағалауындағы шығанақтар менбұғаздар, теңіздерді түсіру.
VI.Үйге тапсырма: Африканың географиялық орны, жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер, зерттеу тарихы.