Заняття-практикум Честь, совість, гідність як ознаки менталітету

практикум

Тема: Честь, гідність, совість як ознаки менталітету
Мета: доповнити, поширити знання учнів про зміст понять «честь», «гідність», «совість»;
спонукати їх до осмислення таких проблем: чому не можна принижувати людську гідність; чому кожна людина варта поваги; чому важливо знати думку інших про тебе; коли людині буває соромно;
виховувати почуття гідності й честі; уміння поважати ці почуття в інших; відповідальності за свої вчинки.
Обладнання: карточки з завданнями.

Хід заняття

I Оргмомент
II Психологічний настрій
Доповнити фразу
Надмір насолод спустошує людину, спричиняє її (страждання )
Щастя – неповторне, кожна людина відчуває його(по-своєму)
Що є щастям для одного, може бути для іншого..(нещастям)
Індивідуальність людини – це її(звички, інтереси, характер)
ІІІ Робота над матеріалом
Слово вчителя
Ми знаємо, що кожна людина – це особистість зі своїм характером, звичками, інтересами. Добре, легко та безпечно жити, якщо поруч чесні, порядні люди.
Кожна людина здатна на самооцінку. Високо чи низько вона себе оцінює в конкретній ситуації, залежить від її вдачі, поведінки, обставин. У неї формується певний стандарт самооцінки – власне відчуття честі й гідності (уявлення, що є гідним чи негідним, які вчинки вона вважає моральними, а які – аморальними). Цього морального стандарту вона намагається додержуватися й вимагає, щоб його додержували ті, хто її оточує. Повага до власної честі й гідності з боку інших – право кожної людини.
2. Заповнення «шкали»
- самозаглибтеся в себе і подумайте, в якій мірі у вас є ці почуття. Розташуйте листочок на дошці.
3. Менталітет – сукупність психічних, інтелектуальних, ідеологічних, релігійних, естетичних і т. д. особливостей мислення народу, соціальної групи або індивіда, що прославляються в культури, мові, поведінці.
4. <<Мікрофон>>
- За що я поважаю своїх рідних та друзів, за що, на мою думку, можна поважати мене.
5. Уточнення понять «гідність», «честь», зв'язок з народною мораллю, Біблією.
6. Прислів’я «Краще чесно, як безчесно», «Батьком - матір’ю не хвались, а хвалися честю». (пояснити )
7. Незакінчене речення /чесно, нечесно, гідно, негідно/
- Не говорити правду -
- Не кривдити менших і слабших -
- Не брати того, що тобі не належить -
- Не виконати д/з -
- Не допомогти батькам у домашній роботі -
- Не пояснити товаришеві завдання -
- Не дати списати, а пояснити -
- Не реагувати на зауваження учителя -
8. Совість
- Що є мірилом понять «честь», «гідність»?
- Що означає «жити по совісті», «судити по совісті»?
- Народна мудрість говорить, що «Совість - це найніжніше деревце, яке слід плекати». Чому?
- Що ж таке совість?
- Чи може людина жити без совісті?
- А сором завжди знаходиться поряд із совістю.
- Пригадайте випадок, коли було вам соромно. Розкажіть про це товаришеві.
- Совість - це суворий внутрішній контроль.
Латинська мудрість каже: «Що не забороняє закон, те забороняє зробити сором»
Поясни
Совість гризе без зубів
Догоджай не людям, а совісті своїй
Від своєї совісті не втечеш.
Розкажи
Чого слід соромитися?
- Чи соромно попрохати допомоги?
Поясни
Папір не червоніє
Сором очі їсть
Ні стиду, ні сорому
9. Робота в групах
Скласти кодекс честі: а) сина, доньки; б) громадянина країни; в) кодекс совісті.
10. Тест (поставити бали від 1 до 5)
1. Говорю правду
2. Не ображаю однолітків і менших
3. Поважаю старших
4. Допомагаю тим, хто цього потребує
5. Слово і діло у мене поряд
6. Погані звички зі мною не дружать
7. Добрі вчинки - це веління моєї душі
8. Мені ніколи не буває соромно
9. Я чесний перед собою
10. Для мене важлива думка оточуючих
11. Коригування шкали. Підсумок


15