Конспект відкритого уроку з української літератури у 8 класі





Відкритий урок
з [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]і
(україномовне навчання)
Тема «[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] персидської лірики.
Відродження Давнього сходу.
Омар Хайям - корифей персько-таджицької лірики (1048-1112рр)»




Учитель української мови та літератури,
зарубіжної літератури, І-категорії
Торезької ЗШ І-ІІІІ ступенів № 6
Мамчич Галина Анатоліївна









Торез,2010




Із персидської лірики

8 клас 10.12.2010р.
Тема:
Відродження Давнього сходу.
Омар Хайям - корифей персько-таджицької лірики (1048-1112рр)

Мета:
Познайомити учнів з особливістю відродження персько-таджицької поезії, поетом-мудрецем, ввести у світ його поезії;
повторити відомості з теорії літератури; продовжувати вчити аналізувати поетичний твір;
розвивати увагу до художнього слова, образне мовлення; виховувати інтерес до філософської лірики Омара Хайяма;
сприяти формуванню комунікативної, пізнавальної, здоров’язберігаючої компетентності.

Обладнання:
Портрет Омара Хайяма, стародавня карта Персії.

Тип уроку:
Засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок

Теорія літератури:
рубаї

Методи і прийоми:
репродуктивний, наочний, практичний, проблемно-пошуковий, ігрова технологія, інтерактивна вправа, компетентність

Форми роботи:
Випереджувальне завдання, ігрова, групова, колективна.

Вид повторення:
лоточний





Епіграф до уроку:
«Боюсь неправедно прожити на землі»
Омар Хайям

Хід уроку
Організаційний момент
«Смайлики» - посміхніться один одному і починаємо урок.
АОЗ – перевірка знань учнів за темами: «Творчість Лі Бо і Ду Фу» - опитування – вправи.
Ви – сучасник уславлених китайських поетів: Лі Бо та Ду Фу. Проведіть заочну екскурсію «Китай у XIIIст.»
Визначте тему, ідею віршів китайських поетів: Лі Бо і Ду Фу.
МНД
Гра «Склади слово» - задаю питання, а ви відповідаєте і записуєте перші літери – ключове слово.
Ім’я китайського поета , послідовника Лі Бо? (Фу) Ф
Спрямованість «Пісні про хліб і шовк» (Антивоєнна) А
Запитання, що не потребує відповіді (Риторичне) Р
Провідні почуття ліричного героя китайської поезії (Сум) С
Він був покровителем Лі Бо (Імператор) І
- Фарсі – це мова, якою створювалась персько-таджицька література, розквіт якої припадає на Х-ХVст. Ці часи називають золотою добою в історії культури Сходу.
- Повідомлення теми уроку: (запис у зошиті) Мету учні визначають самі+порівняння з записаною на дошці
ЗНМ, ФВН
- Для того, щоб усвідомити відродження культури Давнього Сходу треба знати про історичні події, які відбувалися у ті далекі часи.
1) Розповідь учня – «Історика» про історичне минуле (випереджальне завдання);
2) Слово вчителя про відродження культури Давнього Сходу – робота в зошитах – складання конспекту;
3) «Проблемне питання» - зверніть увагу на епіграф уроку «Боюсь неправедно прожити на землі» Ці слова належать корифею персько-таджицької лірики, який жив у 1048-1112рр. Хотілося б почути вашу думку, як ви розумієте ці слова, що необхідно людині, щоб мудро прожити життя?
4) Фізична хвилинка – «Варенички ліпим»;
5) Подорож сторінками життя Омара Хайяма – запрошення до «Музею О.Хайяма»
6) Повторення літературознавчих термінів – вивчення – робота у словничку. – Хто перший використав жанр рубаї? Що таке рубаї? – хвилинка ерудитів.
Схема римування: а, а, - , а
7) Робота в групах – читання, обговорення рубаї, завдання для всіх груп однакове:
- Прочитати рубаї, зрозуміти їх зміст.
- Визначити теми та ідеї віршів.
- Назвати художні засоби
- Зробити висновок: якою темою об’єднанні ці рубаї?
- Відповіді груп.
Висновок: проаналізувавши рубаї ви побачили, які філософські питання хвилюють поета (життя і смерть, пошуки свого місця , буття, кохання)
Кожний рубаї – своєрідна мініатюрна, де ціле життя великі людські драми, глибокі почуття, пошуки істини і сенсу життя вміщеня у чотирьох рядках
ЗВ
Робота з епіграфом
Як ви розумієте слова О.Хайяма?
Що необхідно людині, щоб мудро прожити життя (можна провести «Мозковий штурм»)
Чи знаєте ви російського письменника М. Островського і його вислів про життя? Хто може процитувати.
ПП
«Рефлексія» - «Мікрофон»
Що нового ви дізналися сьогодні
Що запам’яталося більше всього
Що було найцікавішим
Що було найважливішим
Який вірш сподобався, чому?
Де можна застосовувати здобуті сьогодні знання.
Сенкан – самостійно у зошиті
Омар Хайям
освічений, цікавий,
керував, писав, мандрував
Учений муж століття
поет
Оцінювання.
Д/з чит. Стор. 126-129-6б
вчити 1 рубаї напамять – 9-10б +аналіз
ілюстрації до рубаї – 12б.