Розділові знаки у безсполучниковому складному реченні (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).

Учитель Кузнецова Надія Андріївна
СШ№:№63 міста Маріуполя
Урок з української мови в 9 класі

Тема: Розділові знаки у безсполучниковому складному реченні (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).


Мета: 1. За допомогою тренувальних вправ закріпити набуті на попередньому уроці знання і вміння учнів;
2. З’ясувати стилістичні функції безсполучникових речень; вчити учнів розгортати теоретичні положення у зв’язний текст, добираючи приклади;
3. Розвивати вміння учнів осмислювати стилістичні функції безсполучникових речень, збагачувати культуру мовлення учнів;
4. Використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання любові до народних звичаїв та обрядів.

Обладнання: Завдання на спостереження, вірш В. Симоненка „Піч”, підручник з української мови, схеми.

Тип: урок засвоєння набутих знань, умінь і навичок.

Форма проведення: Урок-дослідження.


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань.
Вживання тире у різних видах речень:
[...-[ ]-...] (вставне речення);
[o,o,o, - (ус)] (після однорідних членів речення, перед узагальнюючими словами);
[ [ ] – [ ] ] (у безсполучниковому реченні);
[ (-) – (=) (~) (-) ] (між підметами і присудками);
[“П“]! – [A] (після прямої мови, перед словами автора).


ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
Яке речення називається безсполучниковим?
Які смислові відношення існують у БСР?
Яку роль у такому реченні відіграє інтонація?
2. Робота на дошці.
Списати і поставити розділові знаки. Пояснити, яка інтонація характерна для першого речення:
Грати словом долею грати.
Різні в нього бувають майстри.
Можна слова привчити на бровах стояти
Чи кататись плескавчиком з гори...
Г. Світлична



Скласти діалог „Безсполучникове речення”.
Користуючись схемами, сформулювати правило: тире у БСР.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Завдання на спостереження.
Для ІІ і ІV групи.
Виразно прочитати вірш В. Симоненка „Піч”. Виписати БСР, якому властива інтонація зумовленості й зіставлення, визначити смислові відношення, накреслити схеми речення.
Піч
Лиже полум’я жовте черево,
Важкувато сопе димар,
Галасує від болю дерево,
Піднімаючись димом до хмар.
Бубонять рогачі і кочерги –
Щось пригадують з давнини,
І чекають покірно черги
Засмаглілі горщики й чавуни.
З тітки полум’я сон злизало,
Тітка гладить рукою глек,
Теплий ватяник зав’язала
На засуджений свій поперек.
Біга тітка із кухні в сіни,
З-під повітки заносить дров –
З них струмує жовтаво-синя –
Віковічна печаль дібров.
Звично грюкають мляві двері,
Піч гуде і димить у світ –
Скільки в пащу цій ненажері
Тітка вкинула кращих літ!
Сновигають по зморшках думи,
На щоках танцює вогонь,
Сажа в’їлася чорним глумом
У пелюстки її долонь.
Біля печі вона, мов бранець,
Слугувала під шурх спідниць,
Віддавала дівочий рум’янець
Чистоті смачних паляниць...

Яких за будовою речень найбільше в тексті? Яку стилістичну функцію виконує нагромадження таких конструкцій? Яку роль відіграє інтонація? Проаналізуйте розділові знаки.
Завдання на спостереження.
Для І і ІІІ групи.
Визначити смислові відношення в реченнях, розставити розділові знаки. Речення переписати. Знайти правильну схему.
Хмари розповзлися виглянуло сонце.
[ ]: [доповнення];
[ ], [ ]; одночасність;
[ ] – [результат];
[ ] – [ ]; протиставлення.

Тихо в лісі ніщо не шеберхне.
[ ], [ ]; одночасність;
[ ]: [пояснення];
[ ] – [висновок];
[ ] – [ ]; протиставлення.
За поданими схемами побудуйте безсполучникові складні речення:
1. [ ] - [наслідок];
2. [час] - [ ];
3. [ ] – [ ]; протиставлення.

ІV. Підсумок уроку.
Підсумуйте, за яких умов ставитьмя тире.

V. Домашнє завдання.
§ 13, повторити § 10-12. Вправи: (високий рівень) 202, (середній рівень) 199, (низький рівень) 198. Розгляньте послідовність синтаксичного розбору БСР.