?аза? тілі п?нінен саба? та?ырыбы М?тін ж?не оны? т?рлері


Қазақ тілі Сабақ № 39 15.11.2016 жыл Бекітемін
Сабақтың тақырыбы Мәтін және оның түрлері
Мақсаты 1.Мәтін және оіың түрлері туралы білімін пысықтай отырып, өздігінен мәтін құрастыра білуге үйрету. 2. Ой-өрісін, механикалық есте сақтау қабілетін, танымдық қабілетін дамыту. 3. Белсенділікке, өз ойын еркін жеткізе білуге, әдептілікке баулу.
Сілтеме Қазақ тілі оқулығы,интернет желісі, суреттер.
Оқыту нәтижелері Мәтін ұғымын қайталай отырып, жаттығулар орындау. Сауатты жазуға дағдыландыру.Сөздік қорларын дамыту.Жауапкерлікке тәрбиелеу.
Түйінді идеялар Мәтін және оның түрлері туралы біледі ,сөз тауып сөйлеуге үйрену
Іс –әрекет түрлері Топпен жұмыс,диалогтік әңгімелесу,оқыту үшін бағалау, АКТ пайдалану, ізденушілік.
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті уақыт Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, олардың назарын сабаққа аудару. Бүгінгі күнге сәттілік тілей отырып,оқушылырға психологиялық дайындық жасау, топқа бөлу. Мен бақытты баламын,
Айтқан тілді аламын.
Жақсы оқысам сабақты,
Күнде бестік аламын!
Білу (слайд) «Ой қозғау»
-Мәтін деген не?
Мәтін құрау. Тақырыбы.
Суретке қарап мәтін құру.
Үй жұмысын ауызша тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. – Оқушылар мәтінге құрған жоспарын оқиды. Қол жаттықтыру: Үү Үү Үү Үү Үү әріп таңбаларын көркем жазу.
Өзіндік жұмыс
Түсіну (сурет) Мәтін түрлері туралы түсінік беріп, танымдық қабілеттерін дамыту. Оқулықпен жұмыс.
159-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы.
Өлең не туралы?
Өз араларыңда Ерлан сияқты ізетті балалар бар ма?
Ізетті бала қандай болу керек? Мәтіннің түрлерін еске түсіреді, қайталайды...
Қолдану 160-жаттығу. 1.«Өзіндік жұмыс» сөздерді көшіріп жазып, қандай жағдайда қолданатыныңды ойла.
2.Топпен жұмыс: «мазмұнды қағазға» әдептілікті білдіретін сөздерді тауып жазу
161-жаттығу. Сөздерді қатыстырып, сөйлем құрау. Өзіндік жұмыс.
Бір-бірін «Бас бармақ» әдісімен қорғайды.
3.Топта ынтымақтаса жұмыс жасауды. Ассосаця әдісі арқылы постерге әдептілікке байланысты сөздер жазады.
«Өзіндік жұмыс»
Сергіту сәті (АКТ) Оқушыларға қимыл-қозғалысқа байланысты АКТ-ны пайдаланып сергіту. Музыкалық сергіту сәтін бірге жасау
Талдау 162 -жаттығу «Ойлан, бірік, ақылдас» әдісі бойынша топтық жұмыс ұсыну Мәтінді оқып,Ерден мен Еркебұланның қайсысы ақылды екенін дәлелдейді.
Жинақтау (суретпен жұмыс) Әдептілік туралы мақал-мәтелдер айтып, мағынасын ашу Әдептілік белгісі- иіліп сәлем бергені
Әдепті бала – арлы бала
Сәлем - сөздің атасы
Бағалау Марапаттау, «отшашу», кері байланыс Бас бармақ От шашу
Келесі 163-жаттығу. «Әдепті бала – арлы бала» тақырыбына шығарма жазу.