Камал ?лпейісова «?йел ба?ыты» ??гімесі Сыныптан тыс о?у


САБАҚ: Мектеп: Астана, МГ №22
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мадиева С.Т.
Сынып: 10-сынып, әдебиет Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Камал Әлпейісова «Әйел бақыты» әңгімесі
Сыныптан тыс оқу
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары О1 Назарын шоғырландырып оқу
О3 Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
Сабақтың мақсаттары Мәтіндердегі лексикалық мағынаны анықтайды, тірек сөздер және олардың қолданысын ажыратадыКейіпкерлердің іс-әрекетін бағалайды және шығарма мазмұнына сай проблемалық сұрақтар құрастырады
Жетістік критерийлеріТыңдалымның негізгі бөліктері бойынша өз пікірін білдіреді, негізгі идея бойынша пікірталасқа түседі, дәлелдейді, өз ойын қысқаша мазмұндайды;
Әңгімедегі кейіпкерлердің сипаттамасын анықтайды, негізгі идея бойынша өз ойын дәлелдейді.
Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады: жаңа сөздер мен сөз тіркестерін тиімді қолдана алады; Балаға ат қою, әйел бақыты, ана қадірі, күту, көршімен сыйласу, құмыра, гүл отырғызу,
Пән лексикасы және терминология: үлкендердің ісі, еркек бақыты, автобус аялдамасы, тағдыр тауқыметі, жесірлік,
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: жалғызілікті, салт-дәстүр, сезім ,тау етегі, қиналған кез, армандау
ЖоспарЖоспарланатын уақыт Жоспарланған іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақтың басы
1 мин

1 минут
Ұйымдастыру:
-тыңдаушылардың сабаққа қатысын тексеру;
- сабақ мақсатымен таныстыру;
- жетістік критерийін ұсыну
Сынып 6 топқа бөлінеді. Сөздер арқылы: тау, автобус, әйел, еркек, ай, гүл
«ШОК. Голубые в Казахстане» бейнеролигін көрсету
Қысқаша пікір сұрау Келесі қысқартуларды қолданыңыз:
МАН =Мұғалімге арналған нұсқаулық
МЖ = Мұғалім жасаған
ӨД = өзге дерек көздері
Сабақтың ортасы
3 минут
5 минут
ДЖИГСО әдісі
7 минут
«Зуылдақ» әдісі
6 минут
7 минут

9 минут
6 минут

Инсерт кестесі Сөздік жұмысы
Балаға ат қою, әйел бақыты, ана қадірі, күту, көршімен сыйласу, құмыра, гүл отырғызу, үлкендердің ісі, еркек бақыты, автобус аялдамасы, тағдыр тауқыметі, жесірлік, жалғызілікті, салт-дәстүр, сезім ,тау етегі, қиналған кез, армандау
Әр топтан 1 оқушы мұғалім үстелінен 3 жаңа сөз алады\ берілген уақыт ішінде мағынасын\ аудармасын тауып, аудиторияға түсіндіреді).
Оқылым мәтінімен жұмыс.
Камал Әлпейісова «Әйел бақыты» әңгімесі
Т.Мәтінді оқу кезінде:
1) Кейіпкерлердің атын теріп жазыңыз (топпен).
2) Мәтінде көтерілген мәселелер тізбегін жасаңыз.
Мәтінді оқып болған соң:
1) Мазмұнын айтқызу
Ж\Т « Ақылдының 6 қалпағы» әдісі
1-топ Ақ қалпақ Ақпарат, дерек, сұрақ
2-топ Қызыл қалпақ Сезім, эмоция, интуиция
3-топ Қара қалпақ Сынау, қауіптену, жағымсыз жағы
4-топ Сары қалпақ Қолдау, нәтиже күту, оптимизм
5-топ Жасыл қалпақ Тапқырлық, жаңа идея ұсыныс
6-топ Көк қалпақ Процеске жетекшілік жасау
Ф. Мұғалім оқушылардың ұсынған қорытынды ойын есепке ала отырып, бағалайды.
Айтылым.Тыңдаушылар өз пікірлерін қорғайды.
Автор орындығы. Тыңдаушы өз қалауы бойынша жетістік критерийіне сүйене отырып, өзге пікірлерге коментарий жасайды және өз пікірін жеткізеді.
Жетістік критерийі:
мәтінде қозғалған мәселелерді анықтай алады;
көтерілген мәселе бойынша қорытынды ой ұсына алады. (Т4)
дескриптор: -мәселелерді өмірмен байланыстыра жазады;
- өзектілігін анықтайды;
- қорытынды ой ұсынады;
- көзқарасымен байланыстырады.
Жазылым. Т. Әңгіменің түйіні неде? Әркім өз ойын
Нақты әңгімеде көтерілген мәселе туралы нақты дерек келтіру\мәселені шешу жолдарын ұсыну\ қорытындылау\ арқылы көрсетеді ( 10-12 сөйлем)
Кері байланыс: оқушылар
Бүгінгі сабақтан алғаным Мен үшін болған жаңалық Маған ұнағаны, ұнамағаны Сұрақ
С = барлық сынып
Т = топтық жұмыс
ЖЖ = жұптық жұмыс
Ж = жеке жұмыс
Тәж = оқушы тәжірибесі
К = мұғалімнің көрсетуі
Ф = формативті бағалау
1 Әңгіме бойынша сұрақ. Табиғат көрінісі
2 Қандай сезімде болдыңыз? Кейіпкерлерге мінездеме.
3 Әңгіме қандай проблемалар көтерілді? Жағымсыз жағы бар ма?
4 Әңгімені өмірмен байланыстыр. Қандай жағымды әсер бар?
5 Егер сіз осы шығарманың авторы болғанда қандай өзгеріс енгізер едіңіз?
6 Шығарма бойынша қандай қорытынды шығарар едіңіз?
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия:
Пікірлер тізбегі Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?