Т.Молда?алиев Бізді? ту та?ырыбында?ы саба?


Бекітемін:
Оку ісінің меңгерушісі : М . Карабалина
Қысқа мерзімді жұмыс жоспары
Пәні: Ана тілі Сыныбы: 1 « г» 28.01.2016 ж
Тақырыбы: Ә.Асылбеков «Төлдер» Жіңішке дауысты дыбыстар
Сабақтың мақсаты: Ә.Асылбеков «Төлдер» өлеңін түсініп оқыту,жіңішке дауыстылар туралы түсінік беру. Сөз ішінен жіңішке дауысты дыбыстарды таба білуге жаттықтыру.Өз ойын анық жеткізуге үйрету.
Күтілетін нәтиже Жіңішке дауыстылар туралы түсінеді.Сөз ішінен жіңішке дауысты дыбыстарды таба біледі.Өз ойын анық жеткізуге дағдыланады.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл» , «Джиксо» «Адасқан әріптер», «Бағдаршам»
Тапсырмалар: Жеке, топтық жұмыстар
Топқа бөліну. Төлдердің суреттері арқылы топқа бөлінеді. «Қай малдың төлі?» екенін табады.
Дерексөздер: Ана тілі кітабы, слайдтар, ресурстар
Сабақтың барысы: Минут Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру 1 мин
4 мин 1. Психологиялық дайындық
Куанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық достарым ,
Арайлап атқан күнге.
2.Оқушылардың қолдарына төлдердің суреттерін беремін. Өлең жоларын айтып,қимылдарын жасайды.
«Қошақан», «Құлыншақ», «Торпақ», «Ботақан» тобы
Оқушылар топ атына сай постер қорғайды. «Джиксо» әдісі арқылы постерілерін келесі топ толықтырады. .
Білу 5 мин
3 мин Үй тапсырмасы
1.«Қозы» өлеңін жатқа айту.
2.«Қошақан» өлеңін мәнерлеп оқу.
3.«Адасқан әріптер» ойыны арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу
Автор туралы мәлімет(слайд) «Ө р д т л е» осы дыбыстарды дұрыстап орналастырсақ бүгінгі сабақтың тақырыбын шығарады.
Ә.Асылбековтің өмірбаянымен танысады.
Түсіну 7 мин Өлеңді мәнерлеп оқып, түсіндіру. Өлеңді тізбектей оқиды.
Қолдану 2 мин Сөздердегі жіңішке дауысты дыбыстарды атаңдар Сөздердегі жіңішке дауысты дыбыс әріптерін атап шығады. Мысалы: ә,е,ө,і,ү
Талдау 10 мин І тапсырма.
37-жаттығуды орындау
1.Көшіріп жазу
2.Жіңішке дауысты дыбыс әріптерінің астын сызу
ІІ тапсырма (топтық жұмыс)
38-жаттығу.Мәтінді түсініп оқыңдар. Құрамында жіңішке дауысты дыбысы бар сөздерді атаңдар. 37-жаттығуды орындайды
1.Көшіріп жазады
2.Жіңішке дауысты дыбыс әріптерінің астын сызады.
Топ мүшелері сөйлемдерді оқып талдайды.
Сергіту сәті 1 мин «Қошақаным» әніне дене жаттығуын жасайды.
Жинақтау
8 мин Топтық жұмыс
1-топ:Төрт түлік малдың адам баласына қандай пайдасы бар?
2-топ: «Қалай дыбыстайды?»
3-топ: «Сәйкестендір»
4-топ: Сендерді ата- аналарың қалай еркелетеді ?
Сүті сусын, терісі киім, еті тамақ, жылқыны, түйені көлік ретінде пайдаланады.
Қой қоздайды .
Түйе боздайды.
Сиыр мөңірейді?
Жылқы кісінейді?
Малдың пірін тап!
Қошақаным, құлыным, ботақаным, қоңыр қозым деп.
Үйге тапсырма 1 мин «Төлдер» өлеңді жаттап келу.
2.Өздеріңе ұнайтын төлдердің суретін салу.
Бағалау 2мин Смайликтер арқылы оқушыларды бағалау.
Сабаққа жақсы қатысқан топтарды қол шапалақтау арқылы мадақтау.
Рефлексия 1мин Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа баға береді.
Жасыл түс – ұнады Сары түс – әлі де мағлұмат керекҚызыл түс – ұнаған жоқ
Сабақтан кейінгі рефлекция Не сәтті өтті? Неліктен? Не сәтсіз өтті? Неліктен? Сабақта кездескен қиындықтарды шешу үшін не істеймін?
Бекітемін:
Оку ісінің меңгерушісі : М . Карабалина
Қысқа мерзімді жұмыс жоспары
Пәні: Ана тілі Сыныбы: 1 « г» 09.02.2016
Тақырыбы: Ә.Асылбеков «Әдептілік әліпесі»
Сабақтың мақсаты: Ә.Асылбеков «Әдептілік әліпесі» өлеңін оқыта отырып ,өлеңнің идеясын түсіндіру. Өз ойын анық жеткізуге үйрету.
Күтілетін нәтиже -Әдептілік туралы түсінік алады; Сөздерден жуан және жіңішке айтылатын сөздерді таба біледі;Топта бірлесіп жұмыс жасайды.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл» , «Джигсо»,«Ой қозғау» , «Бас бармақ » ,«Топтық жұмыс», «Конверттегі сұрақтар» «Кубизм» стратегиясы»
Тапсырмалар: Жеке, топтық жұмыстар
Түйінді идеялар:
Үленге құрмет-кішіге міндет .
Топқа бөліну. Парақшаға жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.
Дерексөздер: Ана тілі кітабы, слайдтар, ресурстар ,конверттегі сұрақтар
Сабақтың барысы: Минут Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру 1 мин
4 мин 1. Психологиялық дайындық
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
2. Парақшалардағы сөздер, суреттер ,Б дыбысы . Өлең жоларын айтып,қимылдарын жасайды.
1-топ: Суреттің ішінен А дыбысынан басталатын суреттерді тауып топтасады.
2-топ:Ә дыбысынан басталатын сөздерді тауып топтасады.
3-топ: Б дыбысынан басталатынсөздер топтасады.
( жазылған сөздерді оқушылар дыбыстық талдау жасайды, сағат тілімен айналдырып бір-бірін тексеріп ,бағалайды.)
Білу 5 мин
1мин Үй тапсырмасы
Жиренше шешен. Не тәтті ?
Не тәтті - ананың сүті (ана сүті бала бойына қуат береді, өсіреді)Не қатты - атаның жүрегі (әке шыдамды, отбасы ауыртпалығын көтеретін нағыз нар)Не жұмсақ - ананың қолы (адам баласына ананың алақанынан бар жылулық дариды).
Оқушылар ортаға шығып диалог құрады . (сахналау)
Түсіну 2 мин
8 мин
Ой қозғау:
Ә.Асылбеков ағамыз туралы не білеміз?
«Әдептілік әліппесі» бейнетаспадан тыңдату.
«Миға шабуыл»
Өлең не туралы ?
Өлеңде ақын не айтқысы келді ?
Оқулықпен жұмыс
Тізбектей оқыту.
Топтық жұмыс
І топ: “Әдептілік” туралы сахналық көрініс көрсетіңдер.
ІІ топ: “Әдептілік” сөзін қалай түсінесіңдер.
ІІІ топ: Адам бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді ажыратыңдар.
ІVтоп: “Менің атам” тақырыбына әңгіме құрау.
Оқушылар автор туралы білетіндерін айтады.
Бейнетаспадан тыңдайды.
Топ мүшелері берілген тапсырманы бірлесіп ,ақылдасып орындайды.

Қолдану 5 мин 44-жаттығу. 1.Өлеңді мәнерлеп оқыңдар.
Ең жақын адам
Еркелесем, күлімдейтін,
Ұрысқаны білінбейтін.
Маңдайымнан иіскеп менің, “Құлыншағым, күнім” дейтін.
2.Алдымен жуан айтылатын сөздерді, соңынан жіңішке айтылатын
сөздерді атаңдар.
3.Аналарың сендерді не деп
еркелетеді?
Алдымен жуан айтылатын сөздерді ,соңынан жіңішке айтылатын сөздерді атаңдар .
Сергіту сәті
1 мин Музыка әуеніне билейді.
Талдау 10 мин 45-жаттығу.Өлеңді оқып,үшінші шумағын көшіріп жазу.
Өлеңді талдау.
Конверттегі сұрақтар
1.Өлең не туралы айтылған?
2.Тыстағы айыл жайлы не айтылады?
3.Балаға бесік қандай екендігі айтылған?
4.Баланы неге теңейді?
5.Бесікті қандай заттан жасайды?
6.Бесікке кімдер жатады?
7.Бесік тербеткенде айтылатын ән орындап беріңдер.
8.Бесік құралдарын атаңдар.
-Бесік туралы айтылған .
-Қорадағы малдар ,төлдер ұйқыда .
-Бесік жұмсақ,жылы төсек .
-Баланы аспандағы жұлдызға , күн нұрына ,көзінің нұрына теңейтіндігі .
Бесікті ағаштн жасайды.
Бесікке сәби жатады.
Жуан айтылатын сөздердің астын-бір рет,жіңішке айтылатын сөздің астын екі рет сызады.
Жинақтау
3 мин «Кубизм» стратегиясы
- Атасы немересіне қандай ақыл айтқан екен ?
- Ақыл сөздерді қалай түсінесің ?
-Саған ата-анаң қандай ақыл айтады?
-Әдептілік туралы қандай мақал-мәтел білесің?
-Әдепті бала қандай болу керек ?
-Жуан айтылатын сөздерге мысал келтір.
-Жіңішке айтылатын сөздерге мысал келтіре аласың ба? Сабаққа қатыспай отырған 5 оқушыны шығарып кубикті лақыртамын,қай сұрақ ашылса оқушы сол сұраққа жауап береді.
Үйге тапсырма 1 мин -Өлеңді мәнерлеп оқып келу.
-«Менің атам» тақырыбына шығарма жазу.
Бағалау 2мин Бірін -бірі бағалау. Пирамидаға оқушыларды бағалап ,жапсырады. Жасыл түске -5, сары түске -4, қызыл түске -3
Әр оқушы стикерге оқушылардың аттарын жазып,пирамидаға жапсырады.
Рефлексия 2мин «Бас бармақ» тәсілі
Сабақтан кейінгі рефлекция Не сәтті өтті? Неліктен? Не сәтсіз өтті? Неліктен? Сабақта кездескен қиындықтар.
Бекітемін:
Оку ісінің меңгерушісі : М . Карабалина
Қысқа мерзімді жұмыс жоспары
Пәні: Ана тілі Сыныбы: 1 « г» 25.02.2016 ж
Тақырыбы: Тасымал. Біздің ту Т. Молдағалиев.
Сабақтың мақсаты: Сөздерді дұрыс тасымалдауға төселдіру,сөздік қорын байланыстырып сөйлеуін арттыр; өлең мазмұнын түсіндіру, идеясын ашуға мүмкіндік беру.
Күтілетін нәтиже Бір буынды сөздердің тасымалданбау себебін түсінеді.
Мемлекеттік ту туралы түсінік алады.
Топта бірлесіп жұмыс жасау арқылы ,өз ойын ашық айтып, сөйлеуге жаттығады.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл» , «Диалог» «Топтық жұмыс», «Бағдаршам»
Тапсырмалар: Жеке, топтық жұмыстар
Топқа бөліну. Оқушыларға пазлдар таратылады. Сол бойынша топқа болінеді (күн,ою,қыран құс суреттерінің қиындылары.)
Топтың алтын ережесін еске түсіру.
Дерексөздер: Ана тілі кітабы, слайдтар, ресурстар
Сабақтың барысы: Минут Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру 1 мин
4 мин 1. Психологиялық дайындық
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
2.Топқа бөліну.
Өлең жоларын айтып,қимылдарын жасайды.
Оқушыларға пазлдар таратылады. Сол пазылдардан күн,ою,қыран құс бейнесін құрастырып ,топ сол сурет бойынша не білетіндерін айтады.
Білу 5 мин
1мин Үй тапсырмасы.
«Қазақстан картасы» мәнерлеп оқу.
«Менің қалам» шығарма жазу.
«Миға шабул»
Сұрақтарға жауап беру арқылы «Тудың» суретін ашу. Мемлекеттік рәміздер видео көрсету. -Тасымал дегеніміз не ?
-Буын дегеніміз не ?
-- Біз қай елде тұрамыз? (Қазақстан)- Қазақстан қандай ел? (Егеменді, еркін, тәуелсіз)- Елбасымыз кім? (Н. Ә. Назарбаев)- Рәміздерге не жатады? (Ту, Елтаңба, Әнұран)
Түсіну 7 мин Т. Молдағалиев – қазіргі таңдағы қазақ поэзиясының дамуына зор үлес қосқан көрнекті ақын. Ақын 1935 жылы Алматы облысының Жарсу ауылында дүниге келген. Т.Молдағалиев - жас ұрпақтың тамаша тәрбиешісі, ұлағатты ұстазы.
Т.Молдағалив .«Біздің ту» өлеңін үнтаспадан тыңдату.
Кестеден тасымалды түсіндірем.(слайдпен жұмыс) Өлең туралы оқушылардың ойлары тыңдалады.
Өлеңді тізбектей оқиды.
Қолдану 2 мин 76- жаттығу .1.Рөлге бөліп оқыту.
77- жаттығу. Тасымалдауға болмайтын екі буынды сөздерді буынға бөліп оқиды.( ауызша)
Көшіріп жазып, тасымалданбайтын сөздерді табады. 2.Бір буынды сөздердің астын – бір рет, бір дыбысты буыны бар екі буынды сөздердің астын екі рет сызады.3.Сөздер қалай тасымалданады?
Талдау 10 мин Топтық жұмыс
1-топ: Туды сипатта .
2-топ:«Менің Отаным» эссе жазу.
3-топ:Сурет бойынша әңгіме құрау. Флипчартқа туды сипаттайды . «Менің Отаным» эссе жазу.
Постерді қорғайды.
Сергіту сәті 1 мин «Көк тудың желбірегені»әнін қимыл жасату арқылы орындайды.
Жинақтау
8 мин 77- жаттығу. Тасымалдауға болмайтын екі буынды сөздерді буынға бөліп оқиды.( ауызша)
Топтық жұмыс
1-топ:Бір буынды сөздер ойлап жаз.
2-топ: Бір дыбысты буыны бар екі буынды сөздерді топта.
3-топ: Сөздерді буынға бөліп ,тасымалда .
Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасап,жұмыстарын қорғайды.
Үйге тапсырма 1 мин 90-бет өлеңді мәнерлеп оқу.77-жаттығу .Әр жолдан екі сөзге сөйлем құрап жазу.
Т.Молдағалиев «Біздің ту» өлеңін мәнерлеп оқу.
Бағалау 2мин Мадақтау,бағалау.
Рефлексия 1мин Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа баға береді.
Жасыл түс – ұнады Сары түс – әлі де мағлұмат керекҚызыл түс – ұнаған жоқ
Сабақтан кейінгі рефлекция Не сәтті өтті? Неліктен? Не сәтсіз өтті? Неліктен? Сабақта кездескен қиындықтарды шешу үшін не істеймін?
Қол  ұстасып  тұрайық.
                                 Үлкен  шеңбер  құрайық.
                                 Жаңа  шықан  бұл   күнге,
                                 Иіліп  сәлем  жасайық.
                                 Үлкенге де  «Сіз»    
                                 Кішіге  де «Сіз»
                                 Бар  адамға  құрметпен
                                 Бас  иеміз біз.
әдепІзет инабат сыпайылықсыйласым құрмет қамқорлық кешірімді ардақтымейірімді еңбексүйгіш шыншыл ақылды
Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.

Ата-аналар!
Сәлеметсіздер ме? Сыныпқа керек –жарақтарды алу үшін ақша жинап жатырмыз. Ертең ақша беріп жібере аласыздар ма? Сұрақтарыңыз болса мына телефонға хабарласыңыздар : 87012674850
Ата-аналар комитеті мүшесі.