Step by step технология бойынша ?дебиеттік о?у п?нінен ашы? саба? ?зірлемесі


№ 25 жалпы орта білім беру мектебі
Бектасова Алма Жұмабайқызы
Бастауыш сынып мұғалімі
Әдебиеттік оқу
4сынып
Сабақтың тақырыбы: «Хайуанаттар дүниесі» Б.Кірісбайұлы



Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың төрт түлік мал, мал шаруашылығы және малшының тұрмыс-тіршілігі туралы алған білімдерін тиянақтау, толықтыра түсуге жағдай туғызу.
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, сөз қорларын кеңейту, өздігінен білім алуға жағдай жасау.
3. Төрт түлік малды құрметтеуге, малшы еңбегі мен ауылшаруашылық еңбектің құндылығын сезіндіру арқылы ұлттық тәрбиеге бейімдеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, бейнефильм, төрт түлік мал туралы кітаптар, жинақтар, суреттер, тірек-сызбалар, түсініктеме сөздік, ырым-тыйым бейнеленген суреттер, киіз үйдің макеті, ұрмалы аспап, қойдың жүні, сырмақ т.б.
Сабақтың әдіс-тәсілі: орталықтарда жұмыс істеу, жеке, ұжымдық, жұппен, топпен.
Технология: «Step by step»
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы:
Сабақтың кезеңдері Кезеңдердің мақсаты Жұмыс түрі Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Ес
керту
І. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық
Оқушылардың назарын сабаққа аудару Ұжымдық Амандасу.
-Балалар,
бір-бірімізге
сабақта
сәттілік тілейік. Шеңбер болып тұрайық
Қолымыздан ұстайық
Сәттілік тілеп сабақта
Көңілді де болайық.
(Бір-біріне сәттілік тілеу) 1 мин
ІІ. Қызығушылықты ояту Оқушылар-дың қызығушылы-ғын ояту, сабақтың тақырыбын ашу.
мақсатпен танысу Ұжымдық
Жеке «Түйе шаруашылығы» туралы интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсету.
-Бұл бейнефильмнен нені түсіндіңдер?
-Түйе қандай жануар?
-Үй жануарларына не жатады?
-Не себептен тек қана түйені көрсеттім деп ойлайсыңдар?
-Ал, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай ?
-Бүгін нені білгілерін келеді? Малдың күтімі туралы
Түйе үй жануары
(Жылқы, сиыр, қой, ешкі)
Түйе шаруашылығы сирек кездеседі
Төрт түлік мал
Үй жануарлары туралы көбірек 5 мин
ІІІ. Мағынаны тану Білімдерін кеңейту, негізгіні таңдау, берілген тапсырмалар
ды өздігінен жұппен, топпен, жеке орындау Орталықтарда жұмыс - Бүгінгі сабақта біз белсенді орталықтарда топпен жұмыс жасаймыз
- Алдымен орталықтарда жұмыстың тәртібін есімізге түсірейік
І. «Әдебиет» орталығы
ІІ. «Өнер» орталығы
ІІІ. «Ғылыми-ізденіс» орталығы
ІҮ. «Ақпараттық» орталығы
Әр орталықтан кейін өз көңіл-күйін белгілеу
Спикерлерге маршруттық парақтарды беру. -Бір-бірін тыңдау;
-Шуламау;
-Көршіден сұрап, содан кейін мұғалімнен.
-Белсенді қатысу.
(Әр топта спикерді таңдау)
Спикерлер топтағы балаларға тарату Әр орта-лыққа
7 мин
ІҮ. Рефлексия Алған білімдерін қорытынды-лау -Ал, балалар бүгін нені білдік?
-Бүгінгі сабақта қандай жаңалық алдыңдар?
-Әр топтан жасаған жоба –сызбасын қорғау
-Сендерге қай орталық ұнады? Неліктен?
-Спикерлер топтағы балаларды бағалау.
Балалардың білімдерін тест арқылы тексеру.
Оқушылардың жауабы
Әр оқушы тест сұрақтарына жауап береді 10 мин
Қосымша №1 (маршруттық парақ)
«ӘДЕБИЕТ» орталығы
Оқулықтағы 67-68 беттегі өлеңді мәнерлеп оқы.
Төрт түліктің біреуін таңдап талдау кестесін толтыр.
Түсіндірме сөздік пайдаланып түсініксіз сөздермен таныс.
Өз көңіл-күйін көрсет:
Түсінікті, қызықты
- қиналдым

түсініксіз
жеке жұмыс
«ӨНЕР» орталығы
Төрт түліктің өнерге пайдасымен таныс.
Қойдың жүнінен текемет жаса
Өз көңіл-күйін көрсет:
Түсінікті, қызықты

- қиналдым

түсініксіз
ұжымдық жұмыс
«ҒЫЛЫМИ-ІЗДЕНІС» орталығы
Қосымша мәліметтермен танысу (Төрт түлік туралы жинақ, кітапша пайдалану)
Топпен ақылдасып бір мал туралы білгенін әңгімелеп, сызбаға салу. (жоба-сызбаны толтыру)
Өз көңіл-күйін көрсет:
Түсінікті, қызықты
- қиналдым

түсініксіз
топпен жұмыс «АҚПАРАТТЫҚ» орталығы
Суреттер арқылы ырым-тыйым сөздер құрастыру
Төрт түліктің бірін таңдап алып. Оның жасын ретімен жазу. (сызба толтыру)
3.Өз көңіл-күйін көрсет:
Түсінікті, қызықты
- қиналдым

түсініксіз
жұппен жұмыс



34
Қосымша №2 Әдебиет орталығы (талдау кестесі)
Оқушылар ұнаған өлеңнің шумағын таңдап, кестені толтырады
Сенің атың ______________ Қойдың ойы
Өлеңнің құрылысы шумақ тармақ Неше буынды
Пірі Түсінгеніңді қара сөзбен жаз Сөздік жұмысы
Түсініксіз сөзді жаз Теңеу Сенің атың ______________ Түйенің түйгені
Өлеңнің құрылысы шумақ тармақ Неше буынды
Пірі Түсінгеніңді қара сөзбен жаз Сөздік жұмысы
Түсініксіз сөзді жаз Теңеу Сенің атың ______________ Сиырдың сыры
Өлеңнің құрылысы шумақ тармақ Неше буынды
Пірі Түсінгеніңді қара сөзбен жаз Сөздік жұмысы
Түсініксіз сөзді жаз Теңеу Сенің атың ______________ Жылқының жыры
Өлеңнің құрылысы шумақ тармақ Неше буынды
Пірі Түсінгеніңді қара сөзбен жаз Сөздік жұмысы
Түсініксіз сөзді жаз Теңеу САБАҚТАҒЫ КӨҢІЛ-КҮЙІН
ТҮСІНІКТІ
ҚЫЗЫҚТЫ




ҚИНАЛДЫМ



ТҮСІНІКСІЗ



Қосымша 2.1.
Өлеңде кездесетін сөздерге түсіндірме
Түйенің түйгені – түйенің ойы
Иемін – күшім көп
Меселім- көңілім
Кешемін – жүремін, өтемін
Жүк артып – ауырды көтеру
Қыр елі – ауыл адамдары
Кұт – береке, молшылық
Үйірмін – бағынамын
Қасекең – қасқыр
Бүйір – дене мүшесі
Дертке – ауруға
Дауа- шипа, емдік
Қыл , түгім - жылқының жалы(шашы)
Жорғалаймын, желемін – аттың жүрісі
Болаттай – темір
Сенерім – сенемін
«Мөр» де басып беремін – теуіп жіберу
Дөй – үлкен
Еш тыным – мазас
Қосымша № 3 Ғылыми –ізденіс орталығы
Әр топ бір малды таңдап, жоба-сызбаны толтырады
Түрлері:

Шақыруы:

Дыбыстауы:

Не істейді?
Төлі:

береді




Түрлері:

Шақыруы:

Дыбыстауы:

Не істейді?
Төлі:

береді



Түрлері:

Шақыруы:

Дыбыстауы:

Не істейді?
Төлі:

береді



Түрлері:

Дыбыстауы:
Шақыруы:

Не істейді?

береді



Төлі:


«Ақпараттық» орталығы
Қосымша № 4 (Оқушылар ұнаған малды жасына
қарай аттарын кестеге толтырады
Қосымша № 5 (Тексеру қорытынды тест)
(Иә, жоқ)
Түйе шөлге шыдамды, 40 күнге дейін сусыз жүреді
Жылқының қылынан текемет жасайды.
Дөнен 4-5 жасқа дейін түйе
Бие – аналық жылқы
Қойдың төлі – лақ
Тоқты – 6айдан 1 жасқа дейінгі қозы
Сиыр суыққа төзімді мал.
Бойына сеніп жылдан құр қалған түйе ме?
Тестің кілті
1. иә2. жоқ
3. жоқ4. иә
5. жоқ6. иә
7. жоқ8. иә

Бағалау парағы:
1-2 қате – «4»
3-4 қате – «3»
5-8 қате – «2»
Үй тапсырмасы:
Оқулықтағы 67-68 беттегі өлеңді мәнерлеп оқу
Ұнаған шумағын жаттау
“Төрт түлігім – асыл қазынам” тақырыбына эссе жазу.
Ұнаған төлдің суретін салу