1989 жыл?ы шахтерлерді? бас к?теруі ж?не Жа?а?зен ?аласында?ы наразылы?


Алматы облысы
Көксу ауданы
Балпық би ауылы
Нұрмолда Алдабергенов атындағы орта мектеп
Тарих пәні мұғалімі Даирбекова Динара
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
11-сынып Қазақстан тарихы
Күні: 10.03.2016
Сабақтың тақырыбы 1989 жылғы шахтерлердің бас көтеруі және Жаңаөзен қаласындағы наразылық
Сілтеме Т.Тұрлығұл. Қазақстан тарихы Алматы «Мектеп» 2015 жыл
Сабақтың мақсаты Оқушыларға 1989 жылы Жаңаөзен қаласындағы толқу мен Қарағанды қаласындағы кеншілердің ереуілге шығу себептері мен нәтижиелері туралы білім беру.
Оқыту нәтижесі (сабақтан нені күтемін) нені үйренді? Оқушылардың бойындағы өзіне деген сенімділігі қалыптасады және сабаққа қызығушылығы артады. Білімді пікір алмасу арқылы және бірін-бірі тыңдай отырып, сыни тұрғыда ойлай отырып сұрақ қояды, және сұраққа жауап береді.
Жаңаөзен оқиғасының себебін, барысын, тарихи маңыздылығын анықтай біледі.
1989 жылғы Жаңаөзен мен Қарағандыда болған оқиғалар туралы толық мағлұмат алады
Түйінді идеялар Топтық жұмысты орындау арқылы бірін-бірі бағалай білу, тыңдау дағдысын қалыптастыру
Көрнекілігі Интербелсенді тақта, оқулық, жұмыс дәптері, постер, бағалау парағы, т.б
Тапсырмалар Постермен жұмыс, семантикалық карта, логикалық тапсырмалар, тест сұрақтары
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Оқушылардың арасында ынтымақтастық атмосферасын құру (бір-біріне жақсы тілектер айтқызу)
ІІІ. Топқа бөлу, бағалау парағын тарату (кезекші атқарады) 45 минут
Өткенді қысқаша қайталау Диалогтік әдіс бойынша сұрақ-жауап
Жаңа сабақ кезеңдері
№ Ойлауды Блум бойынша жіктеу Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1 Білу Үй тапсырмасын тексеру сұрақтар қою арқылы Жақсы тілек айту
Үй тапсырмасы «1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы» тақырыбы бойынша білімін анықтау 3 топқа топтасады, топ басшысы іріктеледі «Қауіпті өткел» тренингі. Дайындап келген сұрақтары бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ қояды. Білім көлемін зерделейді.
2 Ой қозғау Үй тапсырмасын әр оқушыға жекелей тапсырмалар беру арқылы тексеру Семантикалық карта сұрақтары:
КОКП басшылығына М.С.Горбачев келген жыл
М.Шахановтың дерегі бойынша жаза тартқан адамның саны
КСРО-да қайта құру мен қоғамды демократияландыру үрдісіндегі қадам
Д.Қонаев орнына Г.В.Колбин сайланған жыл
М.Шахановтың дерегі бойынша жарақат алған адам саны
\8500адам, 1985ж,1987 ж, 1720 адам, 1986 жыл 16.12 \
Логикалық тапсырмалар
1.1986 жылы 16 желтоқсанда Д. Қонаевтың орнына келген кім?
2.«Жасақшы Савицкийді өлтірді» деген айып кімге тағылды?
3. 2006 жылы Алматы қаласында тұрғызылған ескерткіш?
4. 1986 жылы болған оқиға
5. Ұлы қоныс аударуға себепші болған тайпа
6. 1801 жылы құрылған орда? Оқушылар сұраққа жауап береді
3 Түсіну Топтау стратегиясы оқулықпен жұмыс Жаңа тақырыпқа қатысты бейнематериал, суреттерді көрсету
Оқулықтағы мәтінмен жұмыс
4 Қолдану Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру Нақты мәліметтердің қамтылуы Оқушылар суреттерді көре отырып, өз ойларын айтып, талқылайды.
Тақырыпшалар бойынша
постер қорғау
І топ. Қарағанды кеншілерінің еруілі
ІІ топ. Жаңаөзен қаласындағы ереуіл
ІІІ топ. 1989 жылғы ереуілдерге қатысты Венн диаграммасы оқиғаларды салыстыру

5 Талдау Дәлелді пікір айта білу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету Тақырып бойынша сәйкестендіру тапсырмасы
Тест орындау
Жаңаөзен қаласындағы халық бұқарасының ірі бас көтеруі болды:
А)1989 ж маусымда
В)1989 ж желтоқсанда
С)1989 ж ақпанда
Д)1986 ж маусымда
Е)1989 ж шілдеде
КСРО-ның әлеуметтік-экономикалық дамуын жеделдету бағыты қабылданды?
А)1985 ж сәуірде
В)1989 ж қыркүйек
С)1989 ж маусымында
Д)1986 ж қарашасында
Е)1989 ж желтоқсанында
М.С.Горбачев билік басына келген жыл
А)1985 ж сәуірде
В)1989 ж қыркүйек
С)1989 ж маусымында
Д)1986 ж қарашасында
Е)1989 ж желтоқсанында
1989 жылғы Қарағанды шахтерлерінің саяси талаптары
А)1986 ж 15желтоқсан
В)1988 ж 19 желтоқсан
С)1987 ж 17 желтоқсан
Д)1986 ж 16 желтоқсан
Е)1988 ж 18 желтоқсан
1989 жылы күзде Қазақстан Жоғрғы және жергілікті кеңес сайлауында ерекшелігі
А)Балама кандидаттар дауысқа түсті
В)Сайлау қатаң бақылаумен өтті
С)Партиялық тізіммен өтті
Д)шетелдік бақылаушылар көп келді
Е)егемендік декларациясыен тұспа тұс
Өздері тақырыпқа қатысты құрастырған тест сұрақтарын қою.
Қойылған сұрақтар мен берілген жауаптардың дәлдігі
5 Жинақтау Бүгінгі тақырып бойынша білімдерін жинақтайды, жүйелейді Топтарға жекелей тапсырмалар
Сәйкестендіру карта жаңа тақырып бойынша Эссе жазу «Егер де ...»
6 Бағалау Бағалау парағын беру Топ мүшелерінің берген бағалауын салыстыра отырып бағалау
№ Оқушылардың аты-жөні Үй тапсырмасы
Сұрақ-жауап
5 сұрақ Семантикалық карта
5сұрақ Логикалық тапсырмалар
7 сұрақ
Негізгі сөздерді табу Жаңа сабақ бойынша постер қорғау
Қорғау шеберлігі Сәйкестендіру
5 сұрақ Тест сұрақтары
7 сұрақ Эссе жазу
Логикалық ойлауы, ойы Жиынтық бағасы
1 2 3 4 5 Пән мұғалімінің бағалауы
7 Үйге тапсырма 1989 жылғы шахтерлердің бас көтеруі және Жаңаөзен қаласындағы наразылық Сабақ өту барысында үйге берілетін тапсырмаларды айтып отыру Өтілген тақырып бойынша тесттік тапсырмалар құру (25 сұрақ)
«Жаңаөзен қаласындағы толқу» реферат жазып келу