Урок Keeping Fit


Маңғыстау облысы
Жаңаөзен қаласы
№17 орта мектептің ағылшын тілі пәні
мұғалімі Мусина Гульнара Рафаэловна

Open lesson:
“Keeping fit”
-221072375690


Teacher: Mussina Gulnara2015/2016 year
Form:10Сабақтың тақырыбы:Keeping fit
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға денсаулықты сақтау үшін не істеу керектігі жайлы кеңестер айту.Олардың тыңдау,жазу,есту қабілеттерін дамыту.Ағылшын тіліне деген қызығушылықтарын арттыру, “Should” модальді етістігі туралы өткен материалдарды жаңғырту.
Әдістері:сұрақ-жауап,миға шабуыл,топтық жұмыс
Көрнекілігі:жұмыс парақшалары,грамматикалық кестелер жазылған таблицалар,слайдтар
Оқулық:Ағылшын тілі 10 сынып.Аяпова Т. Әбілдаева З. Тұтбаева Ж.
Қосымша:Интернет материалдары
Сабақтың барысы:
Сабақтың бөлімдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
I.Organizationmoment
-Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу
-Сыныпты топқа бөлу,топ басшыларын сайлау,бағалау парақтарын тапсыру
-Сабақтың тақырыбын таныстыру 1)
-Good morning students!
-How are today?
-Who is on duty today?
-Who is absent today?
2)The theme of our lesson “Keeping fit”
3)What should we do to keep fit? -Good morning,teacher!
-We are fine
-I am
-All are present or (name) is missing
Warming up
-Оқушылардың тілін сындыру мақсатында қысқаша өлең айту -Let`s sing togother:
Head and shoulders,knees and toes,knees and toes,It`s my body…Eyes and ears and mouth and nose,mose and nose,It`s my body…
Ankles,elbows,feet and seat,It`s my body… Students must sing the song with teacher
II.BrainstormingӨткен тақырыптар бойынша «миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан адамның дене мүшелерінің суреттерін қораптан алып,ағылшын тіліндегі баламасын сұрау -Now students I will give you some pictures and you must take from the box and name these. Let`s begin Foot
Head

moutheye
teethEars

Fact Shoulders
Toes Lip Leg
III. Main part
New lesson-Жаңа сабақ -Dear students! Today we have an interesting lesson. Look at the interactive board, please.
-What are these pictures mean?
-Which 2 do you think are the most important? Students answers
IV. Vocabulary.
Avoid-айналып өту
Freak-жанкүйер
Germ-микроб
Oxygen-оттегі
Seed-тұқым,дән
Dumb-bell-гантель
Eyesight-көру,көру қабілеті Students must write these words on the notebook.
Listening
Work with the text Keeping Fit
Good health is not something we are able to buy at the chemist’ and we can’t depend on getting it back with a quick visit to the doctor when we are ill, either. WE often ruin our health by poor diet, stress, bad working environment and carelessness. By keeping fit, changing bad habits or the surrounding conditions we can make our body last without major problems. And what are the ways to keep fit?
First of all you must miss no chance of outdoor activities as an antidote to our sedentary lives. Skating or skiing in winter and swimming in summer must become part of your everyday life. Second, exercise. You must exercise whenever you can- in the morning or in the evening. Third, regular meals are a must if you want to keep fit. Try to avoid going without any food for hours.
Nowadays , health specialists promote the idea of wellness for everybody. Wellness means achieving the best possible health the limits of your body. One person may need fewer calories than another. Some people might prefer a lot easier exercise to more strenuous exercise. Students must listen to the text and read , translate in groups
Group 1- 1st paragraph
Group 2-2nd paragraph
Group 3-3rd paragraph
My question: “ What are the ways to keep fit?” They must draw or write their opinions on the posters ( in groups ). Then they`ll come to blackboard and describe it.
Modal verb “should” Should пайдалы ақыл кеңес бергенде қолданылады.
You should take an umbrella.
You shouldn`t sit in front of the TV.
Should I go? Students choose the cards and complete the sentences.
Flash games
(Way ahead 4. Task 7,8) Let’ s do exercises from the blackboard: Should or shouldn’t? Physical minute Let ‘s sing and dance with dog and hippo Writing
Work with cards 1.Write sentences with should+ the words in the boxes
2.Complete the sentences with should or shouldn’t
3.Write some tips a healthy diet. Use should and should and should and shouldn’t in the sentences Students choose the cards and answer them or do it in the blackboard
V. Conclusion -Look at the blackboard. Here a poster. You must tick on the steps how you have understood today’s lesson.
GOOD
NORMAL
BAD

VI. Giving marks I Iiked your work at the lesson. Give me please your marks sheets. I’II compare with captain’s marks and give. (excellent, good, satisfactory) mark to… VII.Homework-Right down your homework. At home you’ll write the essay on the topic ‘’How to keep fit’’.
-exercises:5,6 on page 156 VIII.ReflectionsYour reflections:
-Now, students, tell me please, did you like the lesson? -The lesson was...... because……
-I feel …… myself during the lesson
IX/The end The lesson is over.
Goodbye! -Good bye, teacher!
3326130294227

3326459310209
lefttop