Открытый урок на тему ?аза? хал?ыны? ?лтты? та?амы Бесбарма? даярлау.


03.12.2015
Практикалық жұмыс:
Тақырып: «Қазақ халқының ұлттық тағамы «Бесбармақ» даярлау».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың теориялық білімдерін практикалық жұмыста пысықтау. Бесбармақ тағамын технология бойынша даярлауға үйрету.
Коррекциялық: тамақ даярлауда санитария-гигиеналық талаптар, газ пешімен , кесетін құралдармен жұмыста қауыпсіздік техникасы ережелерін орындауға үйрету. Ұсақ қол моторикасын дамыту, ойлау, есте сақтау қабілиеттерін дамыту, сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: ерінбей еңбек етуге, ұқыптылыққа, тазалыққа, еңбекқор болуға, адамгершілікке, қонақжай болуға үйрету.
Көрнекілігі:
Ыдыс – аяқ : қазан, үлкен таба, табақ, леген, қасық, шолпы, шаулы, оқтау.
Азық – түлік: пияз, ет, май, ұн, жұмыртқа, қызанақ, тәтті бұрыш, сәбіз, тұз, су.
Методикалық әдіс – тәсілдер: көрсету, сұрақ – жауап, әңгімелесу, сарамандық жұмыс.
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық
Оқушылар бүгін бізде ерекше сабақ, себебі, біздің сарамандық жұмысымызда қонақтар келіп отыр.
Қане, оқушылар, ұстаздармен амандасайық.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Сәлем беріп сіздерге,
Бас иіліп біз.
Қане, оқушылар орнымызға отырып алайық.
Қөңіл күйіңдер жақсыма?
Жақсы.
Құрметті оқушылар, мен сендерді жақсы күйде көргеніме өте құаныштымын. Сонымен бүгінгі сарамандық жұмысымызды бастайық.
Бүгінгі сабақта сендер қазақ халқының ұлттық тағамы болған бесбармақ тағамын дайындаймыз.
Ал, енді қолдарымызды жуып, алджапқыштарды тағып, басымызға орамал тартып аламыз.
Дайынсыздарма?
Ия.
Өте жақсы, мына кей алдымызда қамыр дайындау үшін қажетті болған азық – түліктер тұр. Не екен? Қане көрейік. Бұлар ұн, су және тұз.
Оқушыларымыздан бірі қамырды дайындайды. Басқа оқушылар бос тұрмай бір уақытта тапаға май салып, пияз, ет, тәтті бұрыш, сәбіщдерді тұрап майда қуырып, бесбармақтың сорпасын дайындайды.
Оқушылар пішақ пен жұмыс істегенде қандай ережелерді сақтауымыз керек?
Пышақты пайдылынғанда қолды, азық – түлікті дұрыс ұстау керек. Ыстық майы бар ыдысқа азық – түлікті ұзақтау тұрып салу қажет.
Оқушылар міне кей, қамырымыз да дайын болып қалды. Енді оны 20 минуттай бетіне сүлгі жауып, дем алдырамыз.
Оқушылар, әр бір халықтың өз ұлттық тағамы бар. Үйге келген қонақты ұлттық тағамымен сыйлайды. Сендер айтыңдаршы қазақ халқының ұлттық тағамы бесбармақ болса, ал өзбек халқының ұлттық тағамы қайдай?
Өзбек халқының ұлттық тағамы палау, ас.
Өте дұрыс. Ал орыс халқыныңшы?
Борш және тұшпара.
Тәжік халқынікіші?
Долма .
Өте дұрыс, жарайсыңдар. Оқушылар біздің қамырымыз да дем алып болды. Енді оқтаумен қамырды жұқа етіп жаямыз. Қане, бұл жұмысты кім істейді? Қамырды оқтауға орап, айналдырамыз. Әр бір қамырды жайып қайта ораған кезімізде ұн сеуіп тұрамыз. Әтпесе, қамырымыз жабысып қалуы мүмкін. Данияр бұл жұмысты жақсы орындап жатыр.
Оқушылар қазақ халқының қонақ кұту дәстүрі туралы нелер білесіздер?
Оқущылар:
Қазақ халқына тән ерекше қасиеттердің бірі – қонақжайлылығы.
Салт – дәстүр бойынша қонақты үй иесі қарсы алып, үйге кіргізеді. Амандасып болғаннан соң қонақты төрге отырғызып , алдына ас қояды.
Қазақтар қонақты үлтына, мәртебесіне, дініне қарап бөлмеген. Үйіне келген адамға құрметпен қараған.
Ал, оқушылар, сендердің жауаптарыңнан өте құаныштымын. Қазақ халқының салт – дәстүрі, мәдениетінде «дәм-тұз» сөзі халықтың жомарттылығының, ақкөңілділігі мен қонақжайлылығының айғағы болған және бола да береді.
Жарайсың Данияр, қамырды жақсы жайыпсың. Енді пышақпен оқтау үстінен қамырды кес. Міне кейін ұзын қамырды төр бұрыш етіп кесесің.
Жаймамыз дайын болды. Ендігі кезек қамырды қайнап тұрған тұзды суға салып, пісіріп алу. Абай болыңыздар. Піскен қамырды легенке салып бетіне етті жайып , сорпасын құямыз. Бесбармағымыз дайын, бетіне көктерді сеуіп қонақтарға тартамыз.
Өзімізде дәмін татып көреміз. Сендер дайындаған тағам өте күшті шығыпты.
Сабақты қорытындылау:
Ал оқушылар, бүгін біз сарамандық жұмысымызда қандай тағам дайындадық?
Бесбармақ тағамын дайындау үшін қандай азық – түліктер қажет екен?
Бесбармақ қай халықтың ұлттық тағамы екен?
Өте жақсы? Ал, балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнадыма ?
Бағалау кезеңі:
Ия, сендер де бүгінгі сабаққа белсенді қатыстыңдар. Керемет бесбармақ дайындадыңдар. Бүгінгі бағаларың «5» . Сабақтың соңы.
ОҚО білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының «Сайрам көмекші мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау пәнінен
7 – «А» сынып үшін арналған бір
сағаттық ашық сабақ жоспары
Тақырыбы:

Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау
пәні мұғалімі: Юсупова Сайяра Махаматовна