Конспект урока по украинской литературе на тему Особливості образу Пузиря, психологічне вмотивування його вчинків


Українська література
10 клас
Особливості образу Пузиря,
психологічне вмотивування його вчинків
Мета: - охарактеризувати образ Пузиря, ознайомити учнів з
поняттям про прекрасне й потворне в житті і мистецтві;
- розвивати навички характеристики літературного героя;
- виховувати доброту, гуманне ставлення, доброзичливість і
повагу до людей.
Перебіг уроку
І. ОМ
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бліц-опитуванняІ.Карпенко-Карий „Хазяїн”
1. Коли написана п´єса „Хазяїн” (1899)
2. Визначити тему п´єси (сатира на „любов до стяжательства”)
3. Визначити жанр п´єси (соціально-сатирична комедія)
4. Назвіть повне ім´я головного героя (Пузир Терентій Гаврилович)
5. Ким був Пузир? (капіталістом-землевласником)
6. Хто був „правою рукою” Пузиря? (Феноген)
7. Кого Пузир хотів бачити зятем? (Чобота)
8. Хто такий Золотницький? (поміщик-дворянин)
9. Як звати жінку Пузиря? (Марія Іванівна)
10. Де і ким працює Калинович? (В гімназії учителем)
11. Кому належать слова:”Поети єсть сіль землі, гордість і слава того народу, серед котрого з`явились; вони служать вищим ідеалам, вони піднімають народний культ…”? (Золотницькому)
12.Чому головного героя звуть Пузир?
ІІІ.ПТМУ
IV.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Робота над образом Пузиря
(Учитель разом з учнями працює на основі опорного плану над розкриттям образу Пузиря)
Опорний план
1) Соціально-економічне становище Терентія Пузиря.
Головний персонаж комедії „Хазяїн” – Терентій Гаврилович Пузир, крупний український капіталіст-землевласник, виріс із звичайного сільського глитая.
Жорстоко експлуатуючи селян, не гребуючи шахрайством і підступом, Пузир став мільйонером-землевласником і капіталістом, на якого працюють сотні робітників.
2) Особливості образу Пузиря:
а) ненаситна жадоба збагачення як основна, визначальна риса
характеру українського капіталіста-землевласника;
б) інші риси характеру Пузиря ( безчесність, несправедливість,
жорстокість, бездушність, деспотичність, некультурність,
честолюбність, скупість, жадність.)
3) Типовість образу Пузиря.
4) Спорідненість образу Пузиря з сатиричними образами хижаків у творах інших письменників.
2. Висновок (робить один з учнів)
П´єса І.КАрпенка-Карого „Хазяїн”(1900) – сатирична комедія, яка висміює ненажерливість і моральну ницість нових „господарів життя”. У п´єсі розвивається тема, до якої Карпенко-Карий звернувся десятьма роками раніше в п´єсі „Сто тисяч”(1890). Терентій Пузир відрізняється від Герасима Калитки зі „Ста тисяч” хіба що більшим розмахом своїх фінансових афер. Обом властиве хижацьке ставлення до життя, патологічна жадібність, повна безкультурність. Алегоричний зміст, закладений драматургом у їхні прізвища (калитка – символ накопичення, пузир – велике роздуте „ніщо”) допомагає зрозуміти авторський задум.
Якщо Калитка мріє про сто тисяч карбованців, щоб скупити навколишні землі, то Пузир має значно ширші фінансові можливості і, відповідно, апетити. Накопичуючи капітал, він „ішов за баришами наосліп, штурмом крушив направо і наліво, плював на все і знати не хотів людського поговору”. Ділову етику Пузиря влучно характеризують слова його дружини: „Ми, дочко, ніколи не знали, що можна, а чого не можна!”
Створюючи образ Пузиря І.Карпенко-Карий мав на меті створити український варіант антигероя, відомого в усьому світі передусім завдяки славетній комедії Мольєра „Міщанин-шляхтич”. Чи можна назвати Пузиря „новим українцем” свого часу? Мабуть, так. Період первісного накопичення капіталу, відображений в комедії Карпенка-Карого, був перерваний революцією. Та врешті-решт після падіння комуністичного ладу ми знов (майже через сто років) опинились в умовах „дикого капіталізму”, Пузирі кінця ХХ ст. багато в чому схожі на свого „прапрадіда”. Щоправда, вони не носять залоєних кожухів і латаних халатів, та й взагалі, схоже, не мають звички заощаджувати на собі. А Котляревський їм „без надобності”, так само, як Терентію Пузирю...
V. Домашнє завдання
Підготувати характеристики інших героїв п´єси: Феногена, Золотницького, Зозулі, Соні, Калиновича, Ліхтаренка).
VІ. Підсумок уроку
Чи можна вважати ім`я Пузиря випадковим? Чому?
Як автор мотивує вчинки героя?
В чому полягає типовість образу Пузиря?