Конспект уроку Галина Малик. Повість-казка Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії


Тема. Галина Малик. Повість - казка «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору;
розвивати навички формулювати та вільно висловлювати свої думки, самостійної індивідуальної роботи, розвивати творчі здібності, уміння відшукувати та оформлювати для представлення потрібну інформацію;
сприяти вихованню почуття відповідальності за власні вчинки, дбайливого ставлення до свого життя та життя інших людей;
запобігати погіршенню здоровя дітей.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Міжпредметні зв’язки: українська мова ( складання листів)
Методи і прийоми:вправи «Так-ні», «Представлення героя», гра «Бюро знахідок», вправи «Мозковий штурм» і «Чарівна квітка».
Випереджувальні індивідуальні завдання: презентація життєвого та творчого шляху Галини Малик, представлення одного з героїв твору
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми, мети
Слово вчителя. Протягом кількох уроків ми з вами мандрували країною Недоладією. Знайомилися з її мешканцями. Тож сьогодні , нарешті, зробимо висновок – що ж це за країна і чи варто до неї потрапляти?
ІІ. Формування вмінь і навичок.
Вступне слово вчителя.
Пригадайте імя та прізвище людини, яка подарувала нам можливість цікаво і з користю мандрувати країною Недоладією. Ми настільки захопилися казкою, що дуже мало звернули увагу на автора. Тож сьогодні виправимось. Будь ласка! Ваші однокласники спробували зробити презентацію життєвого та творчого шляху письменниці. Послухаємо виступи.

Вправа «Так – ні» ( Учитель читає питання, учні відповідають тільки так чи ні, аркуші здають, а потім відбувається обговорення питань і відповідей)
Аля в день народження бабусі потрапила в чарівну країну?
Під стрілкою, криво прибитою, Аля зустріла Недочеревика?
Аля домалювала вухо Недоладьку – це була її перша дороблена справа?
Недоштанько провів Алю в королівський замок?
Першого Недорадника всі бояться?
Головна державна таємниця Недоладії – Перший Недорадник не має голови?
Аля потрапила до зачарованого будиночка, просто подумавши про дверцята?
Аля вперше побачила Недочеревика саме в його зачарованому будиночку?
У бабусі Недокватирки постійний нежить і кашель, бо один хлопчик зламав защіпку?
Аля повернула корону Недоролю Десятому, а він підписав наказ про страту дівчинки?
Кат хвалився, що він – друга людина в королівстві після Першого Недорадника?
Алю врятували всі мешканці країни, що зібралися на площі?

3.Слово вчителя. Скажіть, про що розповідається у творі?
( Про цікаві пригоди дівчинки Алі в незвичайній країні, де живуть усі недороблені справи.)
Хто така Аля і як вона потрапила в Недоладію?

4.Завдання « Представлення героя твору»
( спочатку учень намагається показати героя без слів, далі описує свою зовнішність та вчинки, потім демонструє свій портрет)
Недочеревик
Недаладько
Недоштанько
Перший Недорадник
Недороль Десятий
Недопопелюшка

5.Гра « Бюро знахідок». Відгадати, кому з героїв казки належить річ.
Голова – Недорадник
Стрілка – годинникар Недождень
Корона - Недороль Х
Туфелька – Недопопелюшка
Червоний хрестик – рушничок
Стрічка – Аля
Окуляри – Недочеревик
Парасолька – рибка-плотвичка
Вухо – Недоладько
Черевик – Недочеревик
Безрукавка - Недоштанько

6.Завдання
Скласти невеликий лист « Лист від учня до Алі» або « Лист Алі до бабусі з країни Недоладії». Читання листів.
7. Слово вчителя.
Аля згадує в листі, що знайшла друзів. Хто з героїв став її справжнім другом, а хто – ні ?
8. Вправа « Мозковий штурм».
- Чого навчає нас цей твір? Чому саме про такі події розповіла нам Галина Малик?
( шукати щирих друзів і допомагати їм, закінчувати справи, дбайливо та уважно ставитися до інших людей).
ІІІ. Підсумок.
У мене в руках чарівна квітка, яка здійснить ваші побажання. Прошу підійти та відірвати пелюстки.

Знайомство з Алею примусило мене задуматись
Аля свої помилки
Зустрівши Алю, я б сказав
Урок мені запам'ятався тим, що
Я намагаюся застерегти свого товариша
ІV. Домашнє завдання
стор.150-153 виразно читати, відповідати на питання, знайти інформацію про Леоніда Глібова