Конспект уроку з літературного читання. Казки українських письменників. Юрій Ярмиш «Як Реп’яшок світ побачив»


За підручником В.Науменко «Перлинка» (книга з літературного читання). Додаток до підручника «Літературне читання» для 3 класу, Київ, «Генеза», 2015
Урок позакласного читання.
Казки українських письменників.
Юрій Ярмиш «Як Реп’яшок світ побачив»
Харків, 2016
Урок позакласного читання. Казки українських письменників. Юрій Ярмиш «Як Реп’яшок світ побачив»
Мета: формування в учнів навичок правильного, свідомого, виразного читання; ознайомити учнів із життям та творчістю українського письменника Ю.Ярмиша; навчати аналізувати прочитаний твір, читати за особами; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до читання.
Обладнання: презентація, аудіозапис казки
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Казку якого письменника читали на минулому уроці? (Джанні Родарі) (слайд 2)
- Що ви пам’ятаєте про життя та творчість італійського письменника?
- Яку назву має найвідоміший твір Дж.Родарі? («Цибулино» / «Чиполлино»)
- Хто подарував хлопчикові паличку?
- Що уявляв собі хлопчик, граючись з чудовим подарунком?
ІІІ. Мовленнєва розминка
3.1. Робота над скоромовкою
Розкажу вам  про покупки,  про покупки,  про покупки, про покупочки мої. (слайд 3)
3.2. Мовленнєва зарядка (відтворювання звуків). Гра «В полі»
- Зараз ми з вами прогуляємось полем. Я кажу , що бачимо, а ви відтворюєте звуки.
- З квітки на квітку перелітав джміль….(слайд 4)
- До джемля підлетів комарик….(слайд 5)
- Ось, пухнаста кулька кульбаби….(задмухаємо) (слайд 6)
.- А тепер почули тишу.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Відгадайте загадку.
Він беззубий, а кусає,він безрукий, а хапає,ще й причепиться міцненькодо штанців і до сукенки. (Реп’ях) (слайд 7)
Сьогодні ми прочитаємо казку «Як Реп’яшок світ побачив» Юрія ЯрмишаV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
5.1. Біографічні відомості про Ю.Ярмиша(слайд 8)
44919902540000Юрій Феодосійович Ярмиш народився 25 травня 1935 року в Дніпродзержинську (тоді - Кам'янську) в родині вчителів. У 1953 році вступив на факультет журналістики Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. (слайд 9) Після закінчення університету почав працювати у Кримському державному видавництві у Сімферополі. З 1963 року головний редактор журналу «Піонерія» (слайд 10). У цьому ж році Юрій Ярмиш вступив до Спілки письменників України Пізніше був головним редактором журналу «Радуга».
 . (слайд 11) Автор понад 60 книжок казок, притч, (слайд 11) байок, серед яких: «Золотий кораблик», «Два майстри», «Чарівними стежками», «Великий мисливець», «Їжачок і Соловейко», «Солодкий Марципан» та інші.
Юрієві Ярмишу доводилось багато подорожувати. Він побував в Англії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію, враження про яку описав у творі «По дорогах Індії».
Друзі жартома називають його «українським Андерсеном». І це не випадково. Ім'я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей.
Помер український письменник 23 жовтня 2013 року.(78 років)
5.2. Робота з підручником
1) Ознайомлення з біографією поданою в підручнику. (слайд 12)
2) Виразне читання вчителем (слухання аудіозапису) (слайд 13)
- Завдяки кому зміг подорожувати Реп’яшок?
3) Словникова робота
* Тлумачення слів(слайд 14)
Дати щигля – вдарити ( дать щелчек /русс./)
Задзеленчати – задзвенів
Лишенько – лихо
Лава – лавка ( скамейка /русс./)
*Читання на одному подиху(слайд 15)
Реп’яшокпідтягнув
хлоп’ятазадзеленчав
тролейбуслишенько
залишалосябур’ян
4) Читання казки учнями
*Фізхвилинка(слайд 16)
Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці). 
5) Читання казки за особами(слайд 17)
- Де подорожував Реп’яшок разом із Рудим Псом?
- Що він побачив, подорожуючи зі школяриком?
- Над ким сміялись діти на уроці? Чому?
- На кого образився Реп’яшок?
- Де побував Реп’яшок з татком?
- Де опинився головний герой в кінці казки?
6) Робота з ілюстраціями(слайд 18-19)
- Знайдіть уривок в тексті, що відповідає даним малюнкам
VІ. Підсумок уроку(слайд 20)
З творчістю якого автора сьогодні ознайомились?
Що запам’ятали з біографії Ю.Ярмиша?
Доведіть, що прочитаний твір є казкою.
Якими рисами автор наділив Реп’яшка?
VІІ. Домашнє завдання(слайд 21)
с. 36-38, виразно читати. Скласти план до казки
Використана література та інтернет-ресурси
1.Конспекти уроків Літературне читання ІІ семестр, серія Мій Конспект,Харків, ВГ «Основа»
2. http://www.telekritika.ua/profesija/2013-10-23/869333. http://www.myvchytel.dp.ua/index.php/uchytelska/54-fizkultkhvylynky-dobirka