Урок української мови за темою: « Стилістичні особливості лексики української мови»


Урок
української мови
за темою:
« Стилістичні особливості лексики української мови»
( 10 клас)



2008 рік

Тема. Стилістичні особливості лексики української мови.

Мета уроку:
узагальнити та систематизувати набуті учнями знання про стилістичні особливості лексики української мови;
удосконалювати вміння розрізнювати значення слів, їх стилістичну функцію в реченні та мовленні;
розвивати культуру мовлення учнів;
сприяти вихованню свідомого ставлення до вивчення української мови як запоруки загальної культури особистості;
формувати загальну культуру підлітків.

Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.

Обладнання: тести, словники, комп’ютери , вислови про мову.

Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
Лунає лірична музика .
Слово вчителя.

Життя людини починається зі Слова І недаремно споконвіку в українців на вишитому рушнику, під іконами, на покуті зберігалося Святе письмо - книга книг-Біблія, у якій закарбована людська мудрість.
Не втратити зв'язок з рідною землею, з народом - ось мета, яка постає перед нами сьогодні Тому епіграфом нашого уроку ми обираємо слова відомого українського поета В.Сосюри :
Листку подібний над землею,
Що вітер з дерева зрива,
Хто мову матері своєї,
Як син невдячний забува.

Сильним й емоційним є звернення до нас В.Сторожук :
Скажу вам вкотре, хоч уже й обридло:
На мову не бува престижних мод.
Допоки є в нас мова, ми - не бидло,
Не покручі й безбатченки – Народ!

Тож , давайте з Вами сьогодні звернемося до багатства рідної мови -
словникового складу - лексики.

Оголошення теми й мети уроку.
Учні записують у зошити тему й епіграфи до уроку.
ІІІ Активізація навчальної діяльності.
Слово вчителя.

Запрошую Вас до співпраці, досліджуючи зв'язок :

ЛЕКСИКА – СТИЛІСТИКА – КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ

ІV Узагальнення й систематизація навчального матеріалу.
Бесіда за питаннями:

Розкрийте поняття лексикологія, визначаючи понятійний апарат мовознавчої науки (лексика, лексема, семантика слова, багатозначність, пряме й переносне значення слова, синоніми, антоніми, омоніми, пароніми).

За якими категоріями розмежовується лексика української мови ?


Охарактеризувати лексику української мови за походженням, за лексико-семантичним значенням, за сферою вживання, за стилістичним забарвленням.

Що вивчає стилістика СУМ ?


Визначте поняття культура мовлення.

V Закріплення теоретичного матеріалу.

Словникова робота. (Робота за комп’ютером з текстовим редактором).


Дібрати українські відповідники до слів іншомовного походження. Пояснити правопис іншомовних слів. Визначити лексико-семантичний зв'язок між словами, з’ясувати, у яких стилях мовлення вони вживаються і з якою метою.

спект, біл..ь, гпотеза, дбати, дректива, дмінувати, екввалент, екстрений, дентичний, іновація, популзм, коізія, кнсенсус, прортет, к..нвенція, кнверсія.

Визначте лексико - семантичну групу виділених слів, сферу їх вживання. Складіть речення.


Лексичні засоби мови зумовлюють існування того чи іншого стилю мовлення.
Спробуємо прослідкувати це на прикладі.


Стилістичний аналіз тексту.( Робота учнів за комп’ютерами з текстовими редакторами).
-----------------------------------------------------------------------------------------------

13 EMBED Word.Document.8 \s 1415
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Дослідіть етимологію слів духоповні, мироносні, виконавши словотвірний і морфемний аналіз.


Отже, експресивність мовлення досягається за допомогою лексико – семантичних груп словникового складу української мови, що особливо активно прослідковується в текстах публіцистичного , художнього , розмовного ст
·илів мовлення.

Перевірка домашнього завдання(Виконавши вправу 96, зясуйте стилістичні особливості антонімів, синонімів, омонімів ).

Визначте розмежування лексики української мови за стилістичним уживанням.
- Нейтральна - міжстильова;
- Стилістично забарвлена( маркована)

Учнівська презентація « Стилістична роль історизмів».

Розв’яжіть кросворд.










































Мовознавчі терміни












































1
































































1


 
 

















2


 
 
 
 
 


















3
 
 
 
 
 
 
 
 














4
 
 
 
 
 
 





















5
 
 
 
 
 
 
 
 
 











6
 
 
 
 
 
 
 
 



















7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 












8
 
 
 
 
 
 
 
 













9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


















10
 
 
 
 
 
 
 
 
 





































Первинне значення слова.
Троп, побудований на вживанні слів у переносному значенні на основі подібності.

Слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне лексичне значення.
Учення про власні назви.
Троп, побудований на перенесенні значення в кількісній заміні.
Учення про терміни.
Троп, побудований на перенесенні значення за суміжністю.
Слова, які мають одне лексичне значення.
Учення про походження слів.

Записати визначення в зошити.
Придумати кілька паліндромів. Для чого вживаються паліндроми ?
Що створює комічний ефект ?
Слово вчителя.

Мова - універсальна,
але користування нею вкрай індивідуальне.
Це своєрідний енергопровід : від одного - до іншого ,
від одного - до багатьох .
(П.Мовчан).


Сьогодні особливо гостро постає питання мовної культури молоді.
Слід серйозно замислитись над проблемою використання жаргонізмів у мовленні як норми повсякденного життя.


Творча лабораторія.

Комп’ютерні презентації учнівських досліджень.
Семантичний аналіз жаргонної лексики учнів10-А класу.
13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415
Ми не можемо уявити своє життя без телебачення. А чи завжди воно впливає позитивно на формування загальної культури ?
Мовні помилки в телевізійних програмах (Увага ! Антиреклама!).

Порушення норм літературної мови в усіх галузях її існування, мішанина – суржик, який як хвороба викорінює самобутність мови.
Використання суржика в Україні.

13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415

13 EMBED PowerPoint.Slide.8 1415


Отже, збагачувати словниковий запас словами мироносними, життєдайними, духоповними – ось, до чого має прагнути високоінтелектуальна особистість.

VI Перевірка здобутих знань і навичок.

Пропоную Вам зараз взяти участь у перевірці своїх знань, у виявленні рівня своєї мовної компетенції засобами тестування.
Лунає музика, що спонукає до роботи.
Учні розв’язують тести на комп’ютері , про отриманий результат повідомляють учителя ( максимальна кількість балів – 5, кількість питань – 10).Заповнюють листки самоконтролю.

VII Оцінювання навчальної діяльності учнів під час уроку.
Система оцінювання – лист самоконтролю.

Прізвище, ім’я учня
Тест



5б.
Творчий
рівень


2 б.
Робота
над
мовним матеріалом
3б.
Культура
мовлення


2б.
Оцінка
вчителя


1-12б.
Самооцінка
учня


1-12б.
Підсумкова
оцінка


1










2










3










VII Підведення підсумків роботи.
Чим зумовлюється взаємозв’язок лексики – стилістики – культури мовлення ?
Коментування оцінок за урок.
Сподіваюсь, що наше з Вами спілкування посіє зернятко добрих намірів у вивченні рідної мови.
Учениця читає поезію І.Багряного «Рідна мова».
VIII Домашнє завдання.
Хай «поетична хвилина» сприяє вашім письмовим роздумам
«А мова починається з людини»
Дякую Вам за співпрацю та взаєморозуміння.









13PAGE 15


13PAGE 14715