Урок з української мови 5 клас Розвиток зв’язного мовлення Тема: Особливості опису окремих предметів.


Урок з української мови 5 клас
Розвиток зв’язного мовлення 
Тема: Особливості опису окремих предметів.
Мета: оволодіти навичками опису предметів за власними спостереженнями; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; розвивати образне та логічне мислення, вміння оформляти свої думки; виховувати естетичні смаки, любов до художнього слова.
Тип уроку: нетрадиційний.
Форма уроку: урок – подорож.
Обладнання:презентація зображення предметів,проектор, музичний супровід.
Хід уроку
 
I.                  Вступне слово вчителя.(2хв) (1 слайд)
Добрий день! Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення. Але він буде незвичайний, захоплюючий та цікавий. І тому я хочу запросити вас здійснити уявну подорож у цікавий світ української мови.
Зараз ви всі знаходитесь в залі очікування. Що ви очікуєте від уроку? (відповіді). Добре, але перш ніж отримати дозвіл, нам потрібно пройти деякі випробування.
         Всі ви знаєте, що подорожі здійснюються різними видами транспорту. А так як час наш обмежений, то ми з вами оберемо найшвидший. А найшвидший пов’язаний з чим?( з повітрям) Вірно.
II.               Актуалізація опорних знань (20хв).
А які види повітряного транспорту ви знаєте? (відповіді)
1.     Ваші відповіді досить цікаві. Я згодна з вами, що можна летіти на цьому транспорті(2-й слайд повітряна куля),чи на цьому (3 –й слайд літак). Але у мене виникли труднощі – я не знаю як пояснити на чому ми хочемо здійснити подорож. Допоможіть мені, будь ласка.
Як називається предмет на малюнку?
Якої форми цей предмет?
Якого розміру?
Який має колір?
Із яких частин складається?
Для чого використовується?
Ви щойно дали відповідь на групу питань, щодо форми, розміру, кольору та мети використання даних предметів. І якщо все це зібрати разом, то що ми з вами отримаємо? (опис предмету)
Дуже добре. Але ми маємо перетнути не лише повітряний простір, але й часові кордони. А чи зможемо ми це зробити на цьому транспорті? (ні) Чому? (літає близько біля землі)
Саме тому я пропоную подорожувати на швидкісній ракеті, яка допоможе нам подолати часові кордони. (4-й слайд – ракета)
2.     Тепер майже все готово до польоту. Але у нашої ракети не вистачає деяких деталей. Ось вони. Але тут є завдання. Мені здається, що якщо ми їх не виконаємо, то не зможемо відлетіти.
Перше - пригадати:
-         Що таке опис? (4-й слайд)
(Опис – це висловлювання, в якому йдеться про ознаки предмета. Ці ознаки є одночасними або постійними).
-         Що у описі є «відомим», а що «новим»? (5-й слайд)
(«Відомим» у реченнях опису є назва предмета  або його частин. «Новим» є назва ознаки.)
-         Яка різниця між художнім та науковим описом? (6-й слайд)
(Мета наукового опису – забезпечити точність інформації про розмір, форму, вагу, колір предмета тощо.
Мета художнього опису – створити образ предмета, викликати до нього певне ставлення.
 
Науковий опис здебільшого стислий, усі слова в ньому вживаються тільки в прямому значенні. У художньому описі використовуються художні засоби: епітети, порівняння та ін.)
Здавна, вирушаючи в далеку дорогу, люди брали з собою талісман-символ, який нагадував би їм про рідну землю. Ми візьмемо з собою гілочку калини. Але обов’язково потрібно зробити  художній та науковий опис цього предмета. Це було доручено зробити нашому письменнику та науковцю.
(два учні читають описи)
Третє завдання – відгадати загадки, що містять описи предметів.
1)Купили кругленьке, думали – новеньке, а воно все в дірках, труситься в руках.(7 слайд -сито)
2) У животі лазня, в носі сито, на голові ґудзик, одна рука й та на спині. (8 слайд-чайник)
3) Скручене, зв’язне, по хаті стрибає, під лавою лягає.(9 слайд-віник)
Дуже добре. Але перш ніж здійснити перехід до ракети, ми з вами проведемо фізкультхвилинку. (музична фізкультхвилинка) 
III.           Удосконалення практичних навичок і умінь (16хв). 
1. Робота в малих групах Молодці! Прошу зайняти свої місця у кабіні ракети. Ви вирушаєте в довгоочікувану подорож. Під час якої потрапите у минуле і сучасне нашої держави. Перша група  у ІХ століття до Київської Русі, друга -  у ХVІ століття до Козацької України і, третя -  у ХХІ століття до України сучасної. У кожному столітті віднайдіть предмет,  що пов’язаний з тим часом та  прошу вас дослідити його - зробити науковий та художній опис. А по поверненні ви поділитесь зі мною своїми враженнями та результатами роботи.
Я з нетерпінням чекатиму вас тут і вірю, що роботу буде виконано добре.
Увага! До відльоту залишилось 5 секунд. 4,3,2,1 – полетіли!
(музичний супровід)
(учні обирають один з предметів:  глечик, булаву, ноутбук та готують описи)
Я рада вітати вас з поверненням. Чи добре минув політ? Чи всі впорались з завданням?
Перша група, де ви побували і який предмет привезли?
(Ми потрапили у ІХ століття до Київської Русі і привезли звідти глечик)
Що ви можете розповісти про нього цікавого?
(відповідь)
Друга група, де ви побували і який предмет привезли?
(Ми потрапили у ХVІ століття до Козацької України і привезли звідти булаву)
Що ви можете розповісти про цей предмет цікавого?
(відповідь)
Третя група, де ви побували і який предмет привезли?
(Ми потрапили у ХХІ століття до України сучасної і привезли ноутбук)
Що ви можете розповісти про нього цікавого?
(відповідь)
Ви добре виконали завдання. І так як урок у нас незвичайний, то й оцінки ви отримаєте незвичайні. За сумлінну працю я хочу вручити вам відзнаки, які нагадуватимуть вам про цю незвичайну мандрівку. (вручення «ракет»)
 IV.           Підсумок уроку (5хв).
Чи справдились ваші очікування щодо уроку?
Чи поповнились ваші знання?
Чи отримали ви задоволення від уроку?
 V.               Домашнє завдання (2хв).
Хоч ми і дізналися багато цікавого, та наша подорож не закінчується. Я пропоную вам пригадати на чому подорожували казкові герої? (чоботи-скороходи, чарівний килим…)
Пофантазуйте і вдома складіть опис котрогось із цих предметів. І на наступному уроці, ми оцінимо вашу роботу.
А зараз я дякую вам за увагу. До нових зустрічей!