Конспект урока Загадка — до мудрості кладка


Тема : Загадка - до мудрості кладка
Мета: збагатити знання дітей про загадки - форму усної народної творчості;вчити виділяти їх характерні особливості й групувати матеріал;познайомити з видами загадок, вчити складати загадки; розвивати вміння спостерігати, порівнювати; виховувати інтерес до рідної мови.
Обладнання: саморобні книжечки «Загадки»; предметні малюнки ,картки для складання загадок; запис скоромовки, чистомовок, кросворду на плакаті; пам*ятка щодо складання загадок.
Тип уроку: урок повідомлення нових знань
Хід уроку
Організація класу
У школі парту бережи,
На ній ніколи не лежи.
А щоб урок пройшов не марно,
Сидіти треба рівно, гарно,
А не крутитись на уроці,
Як той папуга чи сорока.
.Вправи для вдосконалення навички читання
Читання чистомовокБи - би - би - ще зелені боби.
Бі - бі - бі - плаття зшию тобі.
Да - да - да - стоїть в глечику вода.
Ди - ди - ди - дай напитися води.
Жа - жа - жа - ми знайшли вужа.
Жи - жи - жи - ти мені допоможи.
Жі - жі - жі - дуже гострі ножі.
Мозковий штурм
- По якому полю рухається комбайн? ( Полю пшениці)
- На якому полі грають футболісти? ( Футбольному)
- По якому полю рухаються наші очі, коли ми читаємо?
(Полю зору)
Робота над розширенням куту зору за таблицею Шульте.
Робота над скоромовкою
Стріла якось скоромовка
На місточку злого вовка.
Скоромовить вовк почав -
Ледь язик не поламав!
Бо ж була ця скоромовка
Для Івася - не для вовка. ( Г. Чубай)
- Прочитати скоромовку мовчки, хором, повільно, весело, з почуттям гумору, у швидкому темпі, ніби ви біжите до автобуса, а він поїхав.
5. Гра «Поети»
Діти «кидають» риму, при цьому можна плескати у долоні.
Дитина - ... (людина, картина);
берізка - ... (слізка, кізка);
співаю -... (читаю, знаю, розмовляю);
журавель -.. (земель, конопель);
прилітав - ... ( звеселяв, віддавав).
Мотивація навчальної діяльності
Робота з кросвордом.
—Сьогодні до нас завітали гості. З якої вони країни? Ми з вами дізнаємося про це, коли розгадаємо кросворд. Бо саме назва їхньої країни зашифрована у кросворді.
Улітку сіренький, взимку біленький,
Довгі вуса має, швидко в ліс стрибає.
Хто на собі свій будинок носить?
Надворі горою, а в хаті водою.
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Мене частенько просять, ждуть,
А тільки покажусь – ховатися почнуть.
Сірий, зубастий, по полю блукає, ягнят шукає.
Плету хлівець на четверо овець, а на п*яту окремо.

З А Є Ц Ь
Р А В Л И К
С Н І Г
Б І Л К А
Д О Щ
В О В К
Р У К А В И Ц Я
Повідомлення теми і завдань уроку
Молодці! Це дійсно країна Загадок. Завдяки нашим гостям ми здійснимо чудову подорож в цю країну. Отримаємо цікавий подарунок.
Доведемо,що загадка – засіб покращення настрою.
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Розповідь. Історія виникнення загадок.

1 житель: Здавна люди вірили у те, що злі духи можуть зашкодити здійсненню людських намірів, якщо завчасно дізнаються про них. Наприклад, мисливці боялися, що полювання стане невдалим, якщо духи попередять тварин про те, кого саме збираються вистежувати люди. Саме для того, щоб перехитрити злих духів, люди зумисне зашифровували свої промови.
2 житель: Уже відтоді мудрість людини перевірялась загадками. Адже не кожен здатен зрозуміти таємну мову! Пригадай-но, як у багатьох казках царівна виходить заміж саме за того, хто відгадає її загадки. Уявляєш, а у стародавніх греків та германців загадування загадок прирівнювалося до єдиноборства!
3 житель: Загадка —це засіб розвитку уважності, кмітливості, тямущості, випробування розумових здібностей. На Україні здавна існує звичай загадувати загадки під час масових ігор та розваг перед широким колом слухачів.
4 житель: Загадка — це народний твір,
В первісний лад ще виник він,
Коли не вміли люди ще писати,
А думати навчилися, уміли міркувати.
Слово «загадка» походить від гадати,
Що означає думати та міркувати.
У загадках предмет не називають,
А лиш описують його і натякають.
5 житель: Загадка вчить предмети зіставляти, Ознаки найістотніші в них виділяти, Знаходити в них схожість і відмінність
Та розвиває у дітей кмітливість.
У загадках описують предмети,
Ознаки називають їхні та прикмети,
Вони ж у мові нашій найкращі у поетів,
Не називають лиш самих предметів.
Мотиваційна підготовка.
— Загадки бувають різноманітні. Кросворди, ребуси, шаради — усе це загадки, тільки різних видів. З іншими видами загадок ми познайомимось на уроці. Нам
королева загадок передала книжечки, які називаються «Загадки».( роздаємо на кожну парту). Спробуємо відгадати її завдання.
Бажаю вам добре мислити, щоб відгадати загадки — зернятка народної мудрості.
Ознайомлення із видами загадок
Шаради.
Перегортаємо першу сторінку книжечки.
Шарада перекладається як «бесіда» або «базікання». І це не що інше як
зашифроване слово. Але не просто так зашифроване. Таке слово поділяється на окремі частини, до кожної з яких дається пояснення.
Загадки учні читають «ланцюжком».
Той, хто читає, має право першим назвати відгадку.
Якщо він не знає, клас відповідає хором.
Метаграми.
— Вам, мабуть, доводилося грати у «Мінялки», коли гравці чимось обмінюються? Серед загадок також є такі ігри. Вони називаються метаграми.
Метаграма — загадка, в якій для відгадування зашифрованого слова треба одну літеру замінити іншою.
Загадки читаємо «ланцюжком»,розгадуємо колективно.
Логогрифи — загадки, в яких додаванням до зашифрованого
слова чи вилученням з нього певної букви утворюємо нове слово.
Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться,
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
Складання учнями загадок .
У вас покращився настрій? Сподобалось вам розгадувати загадки?
житель країни Загадок: Інструкція щодо складання загадки
1.Порівняти предмет, явище з іншим, схожим за
істотною ознакою (за кольором, формою, звуком тощо).
2.Включити цю ознаку в загадку так, щоб не відразу
можна було здогадатися, про що йдеться.
3.Сформулювати загадку коротко чітко.
7 житель країни Загадок: Зразок складання загадки.(показує малюнок)
Я вухатий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуса,
Я усіх-усіх боюся. (Заєць)
(Учитель показує дітям малюнок і пропонує їм визначити, за якими ознаками складено загадку).
Робота в групах
Давайте спробуємо скласти загадки.
Зараз кожна група дітей отримає малюнок і складе загадку про зображений предмет.
1 група — на малюнку сніжинка (для слабких дітей: доповнити загадку)

Я маленька,… ( веселенька),
Довгі … (крильця маю).
В руку … (візьмеш — тану.
Я зіронька … (маленька),
Я зіронька… (біленька). Шість … (промінців маю),
Землю … (вкриваю).
2 група — на малюнку їжак (для слабких дітей: доповнити
загадку)
Колючий … (клубок )
Прибіг … (у садок).
Ніс, як … (у свинки).
Та колючі … (щетинки).
3 група — на малюнку хліб (для слабких дітей: доповнити загадку)
Не живу і … (не гуляю),
А сім … (бід знаю)
Та від ножа … ( вмираю).
Мене б'ють, … (товчуть і ріжуть),
А я все терплю і всім … (добром плачу).
4 група – на малюнку лисиця.
5 група – на малюнку собака.
6 група – на малюнку кіт.
Визначення структурної композиції загадки.
Як побудовані загадки?
Які це речення?
Чим характерним відрізняється загадка?
(Загадка має форму розповідного чи питального речення; часто слова у ній римуються; називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.)
Розгадування загадок, які приготувала королева Загадок
До нас завітала Королева загадок зі своїми завданнями.
Я по світу мандрувала, Див багато зустрічала. Тож сідайте, я усім
Про дива ті розповім.
Якось увійшла у місто
Гарне, сонячне та чисте.
Шість братів,веселих гномів,
Та сестра жили у ньому.
Як же звали їх, малята,
Вам потрібно відгадати.
Перший все розпочинав.
На світанку він вставав
І крутився швидше бджілок.
Звали брата...
Другий сад розкішний мав.
В ньому квіти доглядав.
Посадив тюльпанів сорок.
Звали трударя...
Третій, що б не майстрував,
Завжди пісеньку співав.
Тож обходить дім біда,
Бо веселий...
А четвертий на паркані
Синій дощ малює зрання.
І говорять всі тепер:
«Після дощику в...»
У сестриці справ багато:
Те полити, те прибрати.
Ще й для всіх порадниця
Працьовита...
Ну, а в цього — вічне свято:
В домі друзів пребагато.
І обходить лиш робота
Двір, в якім живе...
Сьомий лише те і знає,
Що завжди відпочиває.
Сон — усе його дозвілля.
Ледарює брат...
І квітує диво-місто
Веселково, променисто,
Потопаючи в красі.
Тижнем звуть його усі.
Королева загадок: Мені довелось зустрітися з Мудрим Портфелем , ось його завдання.
Наче райдуга, в коробці
Розмістились гарні хлопці.
Всі, неначе на підбір,
Тільки різний в них мундир.
Що за хлопчики оці? Кольорові...
(олівці).
Лиш помилка суне носа —
На підмогу її просим.
Потанцює, покружляє —
І помилки вже немає!
В кого ж виникла ця думка,
Щоб з'явилась дивна... ?
(гумка)
Її шанує кожен.
Вона повідать може
Про все на білім світі
Дорослому і дітям...
До знань веде доріжка,
Коли з тобою... (книжка).
Рівно риску провести
І квадратик спробуй,
Та візьми спочатку ти
Цю пряму особу.
Натиск витримає стійко
Впевнена, струнка... (лінійка).
Закріплення. Асоціативне дерево
Загадки
Підсумок уроку
- Сьогодні ми познайомилися із золотими зернятками народної мудрості.
Про що ж ми говорили на уроці?
- Чим цікаві загадки?
- Як вони побудовані?
- Які загадки вам сподобалися?
Домашнє завдання
— У посібнику «Загадки», який подарувала Королева загадок, вміщені загадки-жарти та граматичні загадки, ребуси, кросворди для читання та відгадування вдома ( завдання за групами); складіть свою загадку.

•Назви річку й голос дужий, Якщо разом об'єднати,
Назву краю можна мати. (Дон-бас)
•На початку третя нота, Потім слід число додати. А разом складеться місце,
Де живе людей багато. (Мі-сто)
Спробуй ти людину відгадати — Лоба до років її додати. (Чоло-вік)
Префікс від слова «притиснутий». Корінь від слова «кордон».
Суфікс від слова «розвідник». (При-кордон-ник)
•Префікс від слова «поїзд». Корінь від слова «радити».
Суфікс від слова «лісник». (По-рад-ник)
•Мене ти здавна звик любити, І завжди
ситий ти за це.
Та тільки у на / змінити —
Залізу я на деревце. (Булка — білка)
•Шкідлива комаха з х,
Хліб печуть із мене з к. (Муха — мука)
•3 к в дівчат на голові,
3 р виблискую в траві. (Коса — роса)
•Мчу дорогами я з ш,
Зля ягода смачна. (Машина — малина)
•3 в його у полі, в лісі, Юний друже, стережися.
3 ш він зовсім не страшний,
3 нього що завгодно ший. (Вовк — шовк)
•3 н частина я доби, 3 я я грію щозими, Зр предметом стану я.
От вам загадка моя. (Ніч — піч — річ)
•Полохлива і струнка, 3 роду оленів вона. Коли ж зміниш к на з,
Птах у лісі закує. (Косуля — зозуля)
•Річка між берегів Тече собі, іскриться. Додай до неї і —
Злетить в повітря птиця. (Волга — іволга)
•На клумбах гарні, запашні
А без к — лише гіллячки ми. (Квіти — віти)
•Без т — коли вода кипить,
А з т — у школі всяк сидить. (Пара — парта)
•На нім барвисті квіти, Трава зеленіє,А п додай — зоре усе, Не пожаліє. (Луг — плуг)
•Грім гримить і вітер віє, А к додай — все заніміє,
В городину перетвориться
І в борщі звариться. (Буря — буряк)

Загадки – жартиМовні жарти будуть доречними під час відпочинку. Самі по собі вони не містять ніякої інформації, але багато з них вказують на ознаки тієї чи іншої рослини або тварини, примушують вас поміркувати, визначити істотні ознаки предмета.
1. Хто говорить усіма мовами?
2. Під яким кущем ховається заєць у дощ?
3. Одному льотчику наснилося, ніби він з літаком падає в море і нічим не вдається зарадити — літак не піднімається. Що йому треба зробити, щоб не впасти в море?
4. Яку фасоль не їдять?
5. Яким стане білий камінь, якщо його вкинути в Чорне море?
6. В якому морі немає жодної краплинки води?
7. Коли небо нижче від землі?
8. Без чого не буває криниці?
9. Що буде, коли козі мине сім років?
10. Хто бачить свої власні очі?
11. Що робиться з хлібом, коли його краєш?
12. В який горщик не можна води налити?

Граматичні загадки
Чого не має у вола, а є у корови, кози, коня?
Що стоїть посеред Одеси?
3. Гора й долина. Що між ними?
4. Перша у Москві і на Марсі я, і у Мінську — теж не остання.
5. Хоч не риба, є в Дніпрі, у Десні, Дінці, Дністрі.
6. Я у Львові живу, у Луцьку, у Луганську, нема мене в Житомирі.
7. На Волзі перша будеш ти і не остання на Неві.
8. Що у Києві на першому місці, а в Москві на четвертому?
9. Що стоїть посеред землі?
Кросворди
1. Впиши слова по горизонталі та прочитай у виділених клітинках по вертикалі назву казки:
«риба» з суфіксом;
«кішка» чоловічого роду;
«плечі» в однині;
«очі» в однині;
«жабка» без суфікса.
(Ріпка.)

2. Впиши слова-антоніми по горизонталі та прочитай у виділених клітинках по вертикалі назву персонажа багатьох казок:
антонім слова «чорний»;
антонім слова «далеко»;
антонім слова «смуток»
антонім слова «свійський»; антонім слова «безділля».
антонім слова «безділля».
(Лиска)

Впиши по горизонталі синоніми поданих слів і у виділених вертикальних клітинках прочитай ім'я однієї казкової шахрайки:
алфавіт;
парус;
горизонт;
аплодисменти;
5)водограй.(Аліса.)


4. Впиши слова по горизонталі й у виділених вертикальних клітинках прочитай ім'я одного з відомих казкових ледарів:
неозначена форма від дієслова «плаче»;
«варити» в 2 особі однини теперішнього часу;
«павук» із суфіксом;
4)спільнокореневий іменник від дієслова «жити»;
5)прикметник від «воля».(Круть.)

5. Впиши по горизонталі неозначену форму від поданих дієслів і прочитай назву виду усної народної творчості:
тікав;
беру;
3)кажуть; 4) печу;
5)сплю.
(Казка.)


Робота щодо складання загадок

Уважно розгляньте предмет, про який будете складати загадку (чи пригадайте явище). Опишіть його за планом (по можливості):
предмет:
форма, розмір;
колір;
смак;
запах;
дотик;
які звуки утворює?
З якого матеріалу?
Що цікавого про нього знаєте?
явище:
що це за явище?
коли відбувається?
які відчуття викликає?
тварина (рослина):
розмір, форма;
колір (смак, запах);
дотик;
які звуки видає?
де живе?
що їсть?
чим вкрите тіло?
корисність – шкідливість;
що цікавого знаєте про неї?
Зробіть висновок про суттєві особливості предмета ( що вирізняє його серед інших предметів?)
За висновком складіть загадку.
Наприклад, складання загадки про лимон.
Опис: невеликий, продовгуватий на кінцях, жовтий, дуже кислий, пахучий, горбкуватий,з ним готують чай і лікують застуду.
Висновок: жовтий, дуже кислий,кидають у чай і лікують застуду.
Загадка: Що це таке? Дуже кисле, дуже жовте.
З ним чай п*ємо


Відповіді
Загадки - шаради:
Дон – бас
Мі – сто
Чоло – вік
При – кордон – ник
По – рад – ник
Метаграми:
Булка – білка
Муха – мука
Коса – роса
Машина – малина
Вовк – шовк
Ніч – піч – річ
Косуля – зозуля
Осел – орел
Мак – рак
Кит – кіт
Злива – слива
Логогрифи:
Волга – іволга
Квіти – віти
Пара – парта
Луг – плуг
Буря – буряк
Буря – буряк
Гриби – риби
Грак – рак
Загадки – жарти Граматичні загадки
Луна 1. Букви к
Під мокрим 2. Буква е
Прокинутись 3. Буква й
Нотну 4. Буква м
Мокрим 5. Буква д
В намальованому 6. Буква л
Коли дивишся у воду 7. Буква в
Без дна 8. Буква к
Піде восьмий 9. Буква м
Той, хто дивиться у дзеркало
Його меншає
У повний