География п?нінен саба? жоспары Аустралия материгі. Географиялы? орны.


Тақырыбы: Аустралия материгі.Географиялық орныМақсаттары:
Оқушыларға Аустралияның географиялық орнының ерекшеліктерін,жер бетінің сипатын,табиғатын түсіндіріп білімдерінтолықтыру. Білімділік: Оқушыларға жаңа сабақты мазмұндау.аустралияның зерттелу ерекшелігін,қаситеттерін,даму ерекшеліктерін ғылымидеректердіпайдаланыптереңдетемеңгерту. Дамытушылық Білімге құштарлығын,дүниетанымдылық көзқарасын,жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыра отырып,деңгейлеп оқыту арқылы жан-жақты дамыған жеке тұлғаны қалыптастыру. Тәрбиелік: Ғылыми деректерге сүйене отырып, халықтық тәрбие үлгілерін қолдану,өсіп-өркендеу тұрғысынан дұрыс қабылдауға,ұлтаралықсыйластыққа,шындыққа,жауапкершіліккетәрбиелеу Сабақтүрі:Жаңасабақтыигеру. Сабақтыжүргізуәдісі:деңгейлепоқыту,СТО,Инсерт,Венндиаграммасы,сұрақ-жауапт.б. Құрал-жабдықтар: Дүние жүзінің физикалық картасы,саяси карта,атлас,кескін карта, Қазақстанның физикалық картасы.
Сабақтың барысы:
Сабағымыздың негізгі ұстанымы: «Естідім- ұмыттым,көрдім- есте сақтаймын,жасадым -мәңгілік менікі»
Тақырып: Аустралияның физикалық – географиялық орны.
Мақсатытары: Оқушыларға Аустралияның географиялық орнын, жер бетінің сипатын,табиғат ерекшеліктерін түсіндіріп
білімдерін толықтыру.
Білімділік: Оқушыларға жаңа сабақты мазмұндау, даму ерекшелігін, қасиеттерін ғылыми деректерді пайдаланып
тереңдете меңгерту.
Дамытушылық: Білімге құштарлық,
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушылардың іс- әрекеті
1.Шаттық шеңбер
3 минут Оқушылармен амандасу.стратегия «Жақсы тілек».Сабаққа дайындығын тексеру. Мұғаліммен амандасу. Жоқ оқушыларды айту.
2.топқа бөліну Жыл мезгілдеріне байланысты « қыс,көктем; жаз,күз»бөлініңдер Жыл мезгілдеріне байланысты бөліну
3.үй тапсырмасы
«дебат»,5 минут Өткен Африка тарауы бойынша жағымды, жағымсыз жағдайларын айту. Әр топтан 1 оқушыдан шығып,Африка материгінің жағымды, жағымсыз жақтарын айтады.
4.Жаңа тақырып .
20 минут
«Мозойка». «Джегсо» әдісі Пішін құрау арқылы тақырыпты ашу «Аустралияның физикалық –географиялық орны». Сұхбат: 1 Мектеп кітапханашысынан.
2 Жоғарғы сынып оқушыларынан
Оқулықпен жұмыс.
«Қыс» тобы – « Геограиялық орны» 198 бет
«Жаз» тобы - «Жер бедері,пайдалы қазбалары» 199бет
Қосымша ақпарат. Мұғалім сөзі(слайд)
Қиылған пішіндерді құрау арқылы Аустралия материгі екенін табады.
1.Оқиды,өз ара талдайды.
2.Қарсы топқа өз оқығандарын түсіндіреді.
3.Тақтаға шығып айтады.
5.Жаңа тақырып- ты бекіту. «Қарлы кесек»
13 минут 1. Бүгінгі сабақтан есте қалғаннан бір – бірімізге қарды лақтыру арқылы қайталау.
2.Кескін картамен жұсыс. 1. Топтар кезектесіп «Қарлы кесек»ойынын ойнайды.
2. Кескін картаға белгілеу.
6. Сабақты қорытындылау рефлексия 2 минут Не білгім келеді?
7.Бағалау, үйге тапсырма.
2минут Аустралия туралы қызықты мағұлматтар жинау Күнделіктеріне баға қойғызу. Үй тапсырмасын жазу.