Саба?ты? та?ырыбы: «Жай б?лшектерді? негізгі ?асиеттерін пайдаланып есептер шы?ару»


Сыныбы: 5
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектердің негізгі қасиеттерін пайдаланып есептер шығару»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жай бөлшектің қасиеттерін пайдаланып есептер шығару, біліктерін логикалық оймен іске асыра білу
Тәрбиелік: Оқушының пәнге қызығушылығын арттыру, математикалық мәдениетке тәрбиелеу, жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын дәл, тиянақты айта білуге үйрету
Дамытушылық: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете білуге дағдыландыру
Көрнекіліктер: үлестірмелер, бағалау фишкалары, симантикалық карта, тест тапсырмасы
Сабақтың түрі: Дамытушылық
Сабақтың әдісі: СТО элементтері, сұрақ-жауап
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
- Оқушылармен амандасу
- Сыныпты топқа бөлу
- Шаттық шеңбері арқылы сабағымызды бастаймыз
- Балалар, енді қолымызхды ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастайық
ІІ. Үй жұмысын тексеру
№439 есепті тексеру
ІІІ. Қызығушылықты ояту (Ой қозғау стратегиясы)
А) Қайталау сұрақтары
Бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымдаңдар.
Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
Бөлшекті қысқарту тәсілдерін атап айт
Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды?
Ә) «Алма теру» ойыны. Бұл ойында 9 алма бейнеленген. Әр алмада деңгейлік тапсырмалар жазылған.(жасыл - А деңгейі, сары – В деңгейі, қызыл – С деңгейі)
А деңгейі В деңгейі С деңгейі
1. 1.
2. 2.
3. 3.

ІҮ. Сергіту сәті
Әзіл есептер
Кім барлық тілде сөйлейді?
Елеуішпен су әкелуге бола ма?
Қандай ыдысқа су құйылмайды?
Су астында сіріңке жағуға бола ма?
Бөлмеде 3 май шам жанып тұр. Сен жанындағы біреуін өшірдің, қаншасы қалды?
Ү. Ой толғаныс
1. Математикалық эстафета ( оқулықтан №451 екі топты есептерді жарыстыру арқылы шығару)
2. Математикалық диктант
1) Шеңбер – барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден әртүрлі қашықтықта жататын фигура .
2) Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді диаметр деп аталады.
3) Тең бөліктер кесінді деп аталады.
4) Жай бөлшекте бөлшек сызығының үстіндегі санды алымы, астындағы санды бөлімі деп аталады.
5) Алымы мен бөлімі құрама сандар болатын бөлшектер қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады.
1043637694710019989806921500155923841275006311904127500

ҮІ. Симантикалық карта
4 30 3
36+8-14 Т Б О Қ И
45:15 С А Я І К
І П Л Ю В
О З І М С
О Ж А Р М
5 35 2
57+3-25 Р Д А Ш И Б
125:25 О Р С А М Ю
Ю Ч С И Я Т
Р У Й Т Ф Ж
64:32 Д А Л Г Ы П
Т О Я В Т Қ


БІЛІМ – мақал жазу
ДОСТЫҚ – сөзіне әңгіме немесе эссе жазу
ҮІІ. Үйге тапсырма: №443, №449
ҮІІІ. Жеңімпаз топты анықтау, бағалау
Жай бөлшеті қысқарт Бөлшектің алымы мен бөлімінің
ЕҮОБ тауып қысқарт


Бөлшектің алымы мен бөлімінің
ЕҮОБ тауып қысқарт Жай бөлшеті қысқарт
Бөлшектің алымы мен бөлімінің
ЕҮОБ тауып қысқарт


Жай бөлшеті қысқарт
Бөлшектің алымы мен бөлімінің
ЕҮОБ тауып қысқарт
Жай бөлшеті қысқарт

.
Бос орынның мәнін тауып толтыр

Бос орынның мәнін тауып толтыр

Бос орынның мәнін тауып толтыр


381038100


Саған бүгінгі сабақта
бес алуыңды тілеймін!

Сәттілік!