Графикалы? режимде м?тін жазу т?сілі 9 сынып


Сабақ:Информатика Мектеп : «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы.Графикалық режимде мәтін жазу тәсілі. Мұғалімнің аты-жөні
Бахтыбаева С
Күні: Қатысқандар саны:
Сыныбы: 9 Қатыспағандар саны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Графикалық экранда мәтін жазу үшін мәтіндік тәсілдерді қолдануды үйрету.Оқушыларға графиктер маңына мәтін жазатын қандай әрекеттер бар екенін түсіндіру.Графикамен жұмыс жасауды үйрету арқылы оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың мақсаттары Барлығы:Талдау арқылы, мәселені түсінігін көрсетеді.
Көбі :Талдау, сөйлеу арқылы есепті талқылайды.
Кейбірі:Есепте түсінгенін көрсетеді.
Жетістік критерийлері Uses Graph процедура арқылы есептер шығара отырып, мәтін жазу тәсілі және сурет салуды құрастырып, ойларын дамытады.
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс ағылшын тілі, геометрия
Акт қолдану дағдылары Компьютер, интерактивті тақта
Бастапқы білім Графикалық режим.Экранның координаталық жазықтығы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ұйымдастырылуы кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Келмеген оқушыларды белгілеу
3.Сабаққа дайындығын,құралдарын тексеру. Ресурстар
Сабақты басы
5 минут Ертеңгілік шеңбері
Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір-бірімен «Сәлем!»деп амандасады.
Ұй тапсырмасын тексеру: «Ой қозғау»
1.Графикалық режим дегеніміз не?
2.USES қандай оператор?
3.Groph-дегеніміз не?
4.Crt-қандай қызмет атқарады?
5.Координаттар жазықтығы дегеніміз не?
6. Графикалық режимде сурет салу үшін қолданылатын қандай графикалық операторлар бар ?7. Экранда тазалау үшін қандай процедураны қолданылады?
8. Экранға мәтіндер мен сөздер шығару үшін қандай оператор қолданамыз?
9. Графикалық іс-әркеттер көмегімен суреттерді жасау жекеленген қанша кезеңдерден тұрады біреуін атап көрсет. Шаттық шеңбері
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты түсіндіру
Графикалық режимде мәтін жазу тәүшін мәтіндік тәсілдерді қолданамыз.Мәтін жазу тәсілдері экранға графика түрінде шығарылатын бейнелерге түсінік беріп отырады.Ол OutTextXY(x, y : integer: TextString : string) тәсілдері арқылы берілген позициядан бастап, экранға мәтін жолын шығаруға болады.
МысалыOutTextXY( мәлімет енгізу :)
uses graphabc;
var i,r,k:integer;
s:string;
begin
lockdrawing;
r:=200; k:=0;
for i:=1 to 10 do
begin
if i mod 2=0 then setbrushcolor(clred)
else setbrushcolor(clwhite);
circle(200,200,r-k);
str(i,s);
textout(6+k,194,s);
k:=k+20;
redraw;
end;
end.
Практикалық жұмыс
«Шаршы» тобы таңдаған фигураларын пайдаланып(төртбұрыш, түзу, нүкте) үйдің суретін паскальда салу;
«Шеңбер» тобы таңдаған фигураларын пайдаланып(шеңбер, доға, эллипс) аққаланың суретін салу. Оқулық, дәптерлер.
Сабақтың соңы
2 минут Ақпараттық диктант.
Аталған фигура және процедураларды программалау тіліне аударып (ағылшын тілінде), сауатты жазыңдар.1. Түс, 2. Нүкте, 3. Түзу (сызық), 4. Тіктөртбұрыш, 5. Іші боялған тіктөртбұрыш, 6. Шеңбер, 7. Экранның фонының түсі, 8. Фигура жиегінің түсі, 9. Тұйық облыстың үшін бояу, 10. Эллипс, 11. Доға, 12. Берілген орнынан (позициядан) бастап экранға мәтін жолын шығаратын процедура.(Color, PutPixel, Line, Rectangle, Bar, Circle, SetBkColor, SetColor, FloodFill, Ellipse, Arc, OuttextXY)
Үйге тапсырма (1 мин)
Графикалық режимде мәтін жазу тәсілі оқуып келу және өзінді тексеру орындау. Сабақ:Информатика Мектеп : «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы. Ұяшықтар пішімі Мұғалімнің аты-жөні
Бахтыбаева С
Күні: Қатысқандар саны:
Сыныбы: 8 Қатыспағандар саны:
Сабақтың мақсаттары Жұмыс кестесінің автоматты түрде пішімделуін және к естелерді толтыру жолдарын, көркемдеу жолдарын үйрету.
Жетістік критерийлері Барлық оқушылар орындай алады.
Ұяшықтар пішімі түсінік алады.
Көпшілік оқушылар орындай алады.
Ұяшықтар пішімі біледі
Кейбір оқушылар орындай алады.
Терминдерді жатқа айта алады.
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс ағылшын тілі,
Акт қолдану дағдылары Компьютер, интерактивті тақта
Бастапқы білім Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ұйымдастырылуы кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Келмеген оқушыларды белгілеу
3.Сабаққа дайындығын,құралдарын тексеру. Ресурстар
Сабақты басы
5 минут Ер теңгілік шеңбері
Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір-бірімен «Сәлем!»деп амандасады.
Өзін өзі тексеру сұрақтарыWORD редакторын қалай іске қосамыз?
Мәтіндік құжатты қалай сақтаймыз?
Мәтіндік құжатты көшіру және түсін өзгертуді  түсіндірГрафикалық нысанды орналастыру және де көркем жазуларды кірістіруді түсіндірWORD редакторының пайдасы мен зияны туралы постер қорғау (топқа тапсырма)Шаттық шеңбері
Сабақтың ортасы Кестенің пішімін өзгерту үшін, яғни бағандардың тақырыптарының астын сызу, кестенің бүйір жақтарын сызықпен бөліп алу үшін автоматты түрде пішімдеу операциясы қолданылады.Автоматты түрде пішімдеу үшін Пішім мәзіріндегі Өзпішімдегішті қолданамыз. Өзпішімдегіш жетесі кестедегі мәліметті кәсіби әзірленген қалпы бойынша пішімдеуге көмектеседі. Өзпішімдегіш көмегімен жолдар мен бағандар тақырыптарын, қосындыларды және беттің басқа да элементтерін ерекшелеуге болады. Осыдан кейін түрлі түстермен ерекшелеу, құйып бояу қосу жұмыс парағын көрнекі де тартымды етеді.Өзпішімдегішті көп деңгейлі тақырыптары және қорытындылары бар недәуір күрделі кестелерге қатысты қолдану ұсынылмайды.Егер, сізді өзпішімдеу нәтижелері қанағаттандырмаса, өзгертуді оңай болдырмай тастауға болады. Стандартты құралдар үстеліндегі Болдырмау батырмасын басамыз.Кестені безендіру кезінде өзпішімдегіш жетесін қолдану үшін мына әрекеттерді орындаймыз.1. Кестені бөлектейміз,2. Пішім мәзірінде өзпішімді таңдаймыз,3. Алынған Өзпішімдегіш сұхбат терезесінде безендіру мәзірін таңдап, Жарайды батырмасын басамыз.Ұяшықтарды пішімдеу - бұл олардың сыртқы көрінісін безендіру, сондай – ақ олардың мазмұнының мәліметтер пішіміне түзетулер енгізу. Ұяшықтарды пішімдеу үшін, қажетті ұяшықты ерекшелеп алып, Пішімдеу құралдар үстелінің батырмаларын пайдаланамыз немесе Пішім мәзірінің Ұяшықтар әмірін іске қосамыз.Excel бағдарламасында Пішімдеу үстелінің батырмалары мәтінге қатысты Word бағдарламасында ұсынылатын әрекеттердің барлығын: қаріптің түсін, мәнері мен көлемін өзгерту, бөлектенген ұяшықтардағы мәтінді туралау және т. б. қолдануға мүмкіндік береді.Ұяшықтарды пішімдеуді қарастырайық. Бұл тәсіл мынадай қосымшалардан тұратын Ұяшықтар пішімі сұхбат терезесін ашады.Ұяшықты пішімдеу түрлері:1. Сан - ұяшықтар деректерінің пішімін өзгертуге мүмкіндік береді.2. Туралау – ұяшық мазмұнын туралау параметрін белгілейді.3. Қаріп - қаріп параметрлерін белгілейді.4. Жиек - ұяшық жиектерінің параметрлерін белгілейді.5. Әшекейлер – ұяшықтардың боялуын белгілейді.6. Қорғаныс – ұяшықтардың қорғанысын белгілейді.«Екі немесе бірнеше ұяшықты біріктірген кезде» олар бір ұяшыққа айналып, ұяшықтағы мәтінді немесе өрнекті пішімдеуді оңайлатады.Мысалы, тақырып бір ұяшыққа сыятын ету үшін кесте тақырыбы жолағындағы бірнеше ұяшықты біріктіру қажет болды делік. Осыдан кейін тақырып мәтінін біріктірілген ұяшықта тура ортада орналастыратындай етіп туралауға болады. Ол үшін:- Тақырыпты А1 ұяшығына жазу;- Кестеде болады деп болжанып отырған бағандар санына сәйкес ұяшықтар ауқымын ерекшелеу;- Пішімдеу құралдар үстелінде ұяшықты біріктіру және ортада орналастыру пернесін басу керек. Оқулық, дәптерлер.
Компьютермен жұмыс
Сабақтың соңы
2 минут Сабақты қорытындылау:А) Тақырыптық тест алу. Тест 10 сұрақтан тұрады.Ә) Деңгейлік тапсырма: Компьютерде тапсырма орындау.І деңгей – Мәліметтерді Excel бағдарламасының кестесінде жазу. Жалпы сомасы ұяшығына есептеу нәтижесін жазу.ІІ деңгей – Мәліметтерді Excel бағдарламасының кестесінде жазу. Өзпішімдегішті қолданып, кестенің кез келген түрімен пішімдеу.ІІІ деңгей - Мәліметтерді Excel бағдарламасының кестесінде жазу. Өзпішімдеуді қолданып, кестені кез келген түрімен пішімдеу. Кестенің бірнеше көшірмесін алу.Б) Бекіту сұрақтары - (слайд)1) Өзпішімдегіш жетесі не үшін қолданылады?2) Өзпішімдегішті қолдану үшін қандай әрекеттерді орындаймыз?3) Ұяшықты пішімдеу үшін қай әрекеттерді орындаймыз?4) Ұяшықтар пішімі терезесінде ұяшықты пішімдеудің қандай түрлері бар?5) Дайын кестені баспаға беру үшін қай әрекеттерді орындаймыз?
Бағалау. Үйге тапсырма беру. Тақырыпты оқу, мазмұндау. Кесте құрып келу. Дифференция.
Оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлаймыз?
Қабілеті жоғары балаларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? Бағалау- оқушылардың ілгерілеуін білімдерін қалай қадағалайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Әр оқушыға өзінің тапсырмасын орындағаннан кейін тобына есептер беремін. Өз бетікдік жұмысты орындау деңгейі Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сл ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.
2.