Урок позакласного читання для учнів 5 класу за твором сучасної української письменниці Н.Гуменюк Зустріч на Босому мосту


Тема: Урок позакласного читання сучасної української літератури за твором Надії Гуменюк «Зустріч на Босому мосту»
Мета: 1. Ознайомити учнів із твором сучасної української письменниці Надії Гуменюк «Зустріч на Босому мосту».
2. У формі проектної групової роботи опрацювати з учнями зміст твору.
4. Розвивати культуру мовлення, увагу, спостережливість, логічне мислення, вміти узагальнювати, порівнювати, зіставляти, раціонально використовувати навчальний час, формувати кругозір учнів.
5. Виховувати в учнів любов до історії, української мови, повагу до історичних надбань,зацікавленість у читанні сучасних дитячих творів та розвивати вміння по-справжньому дружити.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: карта, на якій відмічено міста Луцьк і Горлівка,малюнки – ілюстрації до твору учнів, мультимедійна презентація (фото) «Заочна мандрівка до Луцька».
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя. Оголошення теми та мети уроку.
Любі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок позакласного читання сучасної української літератури за книгою «Зустріч на Босому мосту» чудової української письменниці сьогодення Надії Гуменюк.
Учитель демонструє портрет письменниці.
Мета наша сьогодні на уроці – не просто зануритись у зміст цього чудового твору, але й донести розуміння справжньої дружби між головними героями, адже вони – ваші однолітки; розбудити у кожного почуття любові до історії; дізнатись нове; дослідити перлини народознавства в творі – показати красу калинової мови.
Отже, завдань у нас багато! Але заняття буде проходити в незвичайній формі, а саме – роботі розшуково – пошукового детективно – літературного агентства «Сучасний книголюб». Адже ми знаємо, наскільки важливо не тільки читати твори, але й розуміти їх. Готуючись до уроку, ви були розбиті на команди:
«Мовознавці»,
«Історики»,
«Детективи»
та отримали цікаві проекти – завдання, які повинні сьогодні будете захистити. Тобто ви попрацювали вдома над проектами та знайшли відповіді на подані в них запитання. Найактивніша команда отримає найвищий бал за роботу в класі. Оцінює роботу нашого детективного агентства компетентне журі у складі вчителів української мови та літератури, історії, практичного психолога гімназії. Бажаємо вам успіху та плідної роботи. Протягом уроку просимо Вас здійснювати записи у поданому читацькому щоденнику, який ви отримали на початку уроку.
ІІІ. Робота з текстом твору.
Першими просимо поділитись своїми здобутками команду «Детективів».
(Опрацювання сюжетної лінії твору. Учителі можуть варіювати питання в кожному проекті, якщо їх забагато, або навпаки. Діти також можуть самостійно опрацьовувати проекти за обраними темами ).
Захист проекту « Робота детективного бюро»
№ Зміст питання Орієнтовні відповіді учнів, які повинні бути озвучені на уроці Наведення за потребою цитат із твору
1 Хто головні герої твору? Радик Буслик, Марійка – Мрійка, Мишославія, Боніфацій – кіт, Цезар – песик. 2 Чому детективне агентство назвали «Цезар і К»? На честь песика, за яким доглядали діти у дворі Аборигена. 3 Чому кіт Боніфацій переслідував Радика? У Радика розлилась валеріана із пляшки в кишені. 4 Як вдалось Радику звільнитись із-під земелля?Чи є це правильними діями виживання в екстремальних ситуаціях? Причепив боні записку й випустив його на волю. «Замість чорнила використав кров із розбитого коліна, за ручку послужив наконечник зі шнурівки, витягнутий із кросівок. На той же шнурок причепив послання і прив’язав його до шиї Боніфація».
5 Яку роботу писав старший син Олега Петровича?Хто він такий? Олег Петрович – слідчий МВС, який займався справою Радика. Його старший син писав наукову роботу в обласному відділенні Малої академії наук про історію церкви Святої Катерини. 6 Хто такий дід Абориген? Яке його справжнє ім’я? Дід Ілько, онук священика отця Мирослава,який заховав від радянської влади церковні дари та скарб у підземеллі палацу пана Ярецького (свого будинку). 7 Як звали батьків Радика й ким вони працювали? Єлизавета Непийвода, спочатку дільничний лікар – терапевт. А потім кардіологом у відділенні міської лікарні. Євген Буслик, його робота пов’язана з частими відрядженнями. 8 У якому класі навчався Радик і який твір він писав на уроці? 4-Б клас, твір за темою «Осінь», але хоча це й було на початку навчального року, у роздумі були події та пригоди. 9 Який урок пропустила Марійка заради песика? Чи правильна ця поведінка? Контрольну з математики. 10 Ким були Мишославія Радику? Двоюрідними братами. Мати Радика має дівоче прізвище Непийвода. «Михайлик Непийвода та Славко Шарко. Вони двоюрідні брати…Славко оселився у Непийводів рік тому. Його мама поїхала на заробітки до Італії і залишила його у своєї мами, Славкової та Михайликової бабусі.»
11 Про яких детективів згадано у творі? Шерлока Голмса та доктора Ватсона. 12 Які гуртки відвідують головні герої? Радик – художню школу та писанкарства, Марійка- музичну школу, театральну та поетичну студії, Мишославія – народні танці – гопак. 13 У кого жив злодій Артист? У баби Уляни квартирантом. 14 У кого жив кіт Боніфацій? Мишославії«…бо живе він у Михайлика зі Славком».
15 Хто такий Сергій Володимирович? Учитель історії, він водив дітей на екскурсію до краєзнавчого музею. 16 Як називалась шкільна газета, в якій була стаття про пригоди Радика й вірші Марійки? «Ерудит», у першому номері був опис свята «Першого дзвоника», у другому – про шкільні справи. 17 Що таке контрабанда? «Контрабанда - незаконне вивезення товарів за кордон. Контрабандою можуть бути і продукти харчування, і тварини, і рослини, і картини. Та інші твори мистецтва».
18 Що було вкрадено в музеї? Євангеліє, яке знайшов Радик у підземеллі. 19 Що таке раритет? «Раритет – це давній рідкісний експонат»
20 З ким переплутали злодія? З музейним фотографом «Патлатий блондин у сірому»
21 Яка легенда існувала про будинок Аборигена? Що там у стіні разом із кольє замурована біла панна,яку викрав пан Ярецький. Привід панни Анни щоночі виходив на поверхню. 22 О котрій годині ходили детективи на зустріч із білою панною?Із чим? Чи правильно, що діти виходили з дому вночі? Що могло на них чекати? О 24.00 із часником та маком (проти злих духів та привидів) 23 Яке перше правило справжнього детектива, яке вивів для себе Радик? Прийшов після ночі із брудним взуттям. «…Не залишати після себе слідів».
24 Як тричі злодій Артист обдурив Радика? Зателефонував від імені Сергія Володимировича та від імені батьків. Викрав у нього наплічника, щоб забрати манускрипт із схемою, де заховані скарби.
25 Як називали в детективному бюро Марійку?Чому? Агент Ромашка. 26 Хто такі кінологи?Кого дресирували в творі? Дресирували Цезаря. «Кінологи – це такі люди, які займаються розведенням та дресируванням собак».
27 Чому саме на Босому мосту злодій вирішив налякати Радика, заплативши перевдягнутому в тамплієра артисту? Ніби прийшов із минулого. 28 До яких хитрощів вдавався злодій? Вставив Радику маячок у брелок,щоб контролювати дітей, на проекторі показував їм білу панну,щоб налякати. 29 Що було накреслено на манускрипті? Спробуйте намалювати цей манускрипт. «Квадрат, а в ньому десять квадратів. Зліва цифра – 136,знизу-3. Ось цей квадрат в центрі, позначений хрестиком збоку».
30 Хто такі чорні археологи? Злодії. «Чорні археологи копають в історичних місцях і приватизують те, що там знаходять».
31 Хто такий Артист? Злодій. Лисий блондин. Він зачинив дітей у підземеллі. «Артист. А сцена його останнім часом була за колючим дротом у Матвицькій тюрмі. Тільки ж утік він звідти».
32 Як Артист поставився до діда Ілька? Побив, мучив діда, щоб той сказав, де скарб захований. «…в нього синці на руках і по спині».
33 Як дітям вдалось урятуватись? Випустили із підземелля на поверхню Цезаря. 34 Який же скарб знайшли діти? «Скринька…вона була повна монет і камінців. А зверху на них лежало старовинне кольє».
Слово вчителя:
Спасибі учасникам першої команди, нашим детективам. Прошу журі оцінити роботу учасників, особливо знання тексту й схему манускрипту, яку підготували учні. А зараз слово надається команді «Історики».
Захист проекту «Історична основа твору»
№ Зміст питання Орієнтовні відповіді учнів, які повинні бути озвучені на уроці Наведення за потребою цитат із твору
1 У якому історичному місті розгортаються події твору? У Луцьку, але згадуються й місто Рівне, Млинівський район, що зовсім недалеко від Луцька(Волинська область) місто Ужгород, село Середнє(Закарпатська область). 2 Що ви нового дізнались із твору про старовинне місто Луцьк? «Луцьк був другою столицею Великого князівства Литовського. А з’їзд європейських монахів тривав у ньому аж сім тижнів. Приїхали на нього, крім Сигізмунда,король
данський Ерик,цісар німецький Жигимонт, князь московський Василь…Були великий князь литовський Вітовт, король польський Ягайло,…представники хрестоносців(тамплієри)».
3 Чому книга Надії Гуменюк називається «Зустріч на Босому мосту»? Ключова зустріч Радика із злочинцем відбулась на Босому мосту, який мав магічну силу «затягати людину в минуле». «…за різким поворотом дороги, що колись була крутим камінцем річки Глушець, над якою здіймався босий, тобто пішохідний, міст, - ні майдану, ні майданчика, ні навіть, маленької зупинки для транспорту. Так уже склалося, що тут ніколи нічого не планували і не будували».
4 Про якого історичного персонажа згадується у творі, який вів визвольну боротьбу народу в Луцьку? Северин Наливайко, який керував народним повстанням проти польської шляхти у цих місцях. 5 На якому місці стояла самотня хата Аборигена та новобудівля, у якій жив Радик? «…ця частина міста стоїть на викопаних у старовину підземних ходах – по них можна було таємно пробиратися зі старовинного замку Любарта аж до навколишніх сіл».
6 Які речі знайшов Радик у підземеллі?Звідки вони? Із церкви Святої Катерини. «…хрест із трьома рубінами, срібні підсвічники, чаша, кадило та Євангеліє…»
7 Про яку поетесу згадано в творі, яка деякий час проживала в Луцьку з батьками? Леся Українка «…у музей Лесі Українки.Він розміщений у тому будинку в старій частині Луцька, де колись жила сім’я Косачів, коли тільки приїхали на Волинь».
8 Про який національний танець згадано у творі?Що нового ви дізнались про нього? «Гопак», «метелиця» - козацькі танці. У них козаки завжди використовували елементи козацького бою. У бойовому гопаку є і «копняк»,і «повзунець», і «присядка», і «тинки», і «павучок». «Ще в давні - прадавні часи, коли і християнства не було, а тільки язичництво. Тоді в наших предків був головний ритуальний танець воїнів, його присвячували Світлу,Сонцю і Вогню. Танець воїнів!...»
«…І скитські воїни його танцювали, і руські дружинники,і вже потім запорізькі козаки…» «Під час Першої світової війни козацьку техніку «гойдків» військові всього світу почали використовувати»
9 Які музеї розташовані в Луцьку? Великий краєзнавчий музей,музей Лесі Українки, музей військової техніки, єдиний в Україні музей волинської ікони. У замку Любарта розміщені музеї дзвонів та книги, художній музей. 10 Хто такі тамплієри? Яке було їх завдання? Охороняти пілігримів,дбати про віру Христову,присвятити себе Богу, лікувати хворих, надавати притулок, захищати паломників під час їх мандрівок до Палестини. «Перші воїни-ченці в Західному світі. Належали до лицарського Ордену тамплієрів, одного із найвідоміших християнських військових орденів. Створив його один французький лицар із Шампанії у 1118 році в Єрусалимі».
11 У якому місті України перебували тамплієри? Село Середнє неподалік від Ужгорода «В селі Середнє неподалік від Ужгорода є замок тамплієрів… Ще у дванадцятому столітті угорський король виділив тамплієрам там землі…вони й збудували там замок…У тамплієрів був такий девіз: «Перемога або смерть!»
12 Яка основна знахідка була тамплієрів, про яку є легенда? На храмовій горі в Єрусалимі воїни – ченці знайшли Святий Грааль – чашу, Ковчег Заповіту, а також фрагменти хреста, на якому розіп’яли Ісуса. 13 Яке свято описується в творі? Що ви про нього знаєте? Покрови Пресвятої Богородиці. «…свято українського козацтва. Бо Пресвята Богородиця була його покровителькою».
14 Про які духовні осередки (храми) міста Луцька написано в творі? Святої Катерини, церква Івана Богослова (залишки з 12 століття), костел святих Петра і Павла, Покровська церква,Хрестовоздвижнецька (Братська) 15 На честь якого князя названа одна з вулиць Луцька? Данили Галицького, засновника Львова. 16 Про яку історичну подію згадано в творі, після якої залишились скарби в замку? 1429 року сім тижнів у замку Любарта тривав з’їзд монархів, під час якого в однієї з вельможних осіб було викрадено коштовності. 17 Яку коштовність знайшов Радик із компанією? Кому мала належати ця прикраса? Стародавнє кольє «ROM.1427» « Приїжджав імператор священної Римської імперії Сигизмунд! Та ще з дружиною своєю Барборою. Тільки не з Риму, а з Німеччини – там був центр імперії в ті часи…Може бути, що це кольє Барбари…»
18 Які видатні постаті відвідали Луцьк на з’їзді монархів? Імператор Сігізмунд, король данський Ерик, цісар німецький Жигимонт, князь московський Василь, Великий князь литовський Вітовт, король польський Ягайло, хрестоносці – тамплієри. 19 Про який ще палац згадано в творі? «У художньому музеї замку Любарта є багато картин Олицького палацу Радзивилів…»
20 Намалюйте або знайдіть в Інтернеті зображення лицаря – тамплієра. Презентуйте. Слово вчителя:
Журі оцінює роботу наших учасників. Цікаві малюнки тамплієрів! Ну, а зараз пропонуємо паузу в нашому занятті та здійснити заочну мандрівку містом Луцьк і переглянути історичні місця, які згадані в творі.
Перегляд фото слайдів.
Діти повинні вказати, що саме вони бачать на фото.
Якщо є можливість, можна провести урок в кабінеті інформатики та вийти через Інтернет в On-lain.
Слово вчителя:
Дуже цікава була наша мандрівка цим чудовим старовинним містом – Луцьк. Ми багато вже дізнались про історію його виникнення й розвитку із твору, розібрали елементи детективного сюжету й схеми образів героїв, а зараз спробуємо визначити, наскільки багата мова даного твору. Слово надається нашій третій команді – «Мовознавцям», вони захищають проект – студію «Мова твору».
Захист проекту «Мова твору»
№ Цитата з твору Персонажі, які промовляють дані вислови (орієнтовні відповіді дітей) Значення вислову. Встановити художній засіб(орієнтовні відповіді дітей)
1 Хто рано встає, тому Бог дає…Хто першим встав, той штани вбрав,хто пізно ходить, той сам собі шкодить. Зробив діло, гуляй сміло. Радик – Даринці. Повчання та зміст прислів’їв.
2 Чому Радик називає сестричку Даринка – перчинка? Чи любить він її? Порівняння.
3 Яку лічилку вводить автор у твір?Чи граєте ви у піжмурки, як герої твору? У творі хлопчики у дворі. Летів лебідь до долини, сотав нитку із хмарини. Як всю хмару розсотав, то на озеро упав. Плюсь – плюсь, плись –плись,ти – жмурись !
4 Лови вітер у полі. Хлопці у дворі розбіглись. Фразеологізм – хто-куди
5 Реви насіли Радик не хотів плакати, коли потрапив у підземелля. Фразеологізм - плакати
6 Літні канікули закінчилися,розпочалися шкільні трудові будні. Учителька Ольга Дмитрівна. Повчання на початку нового навчального року.
7 Мир миром, пиріжечки з сиром,не сварімося,помиримося,поцілуймося, обнімимося. Радик до кота Баніфація. Примирення у підземеллі.
8 Що означає вислів «Запрацювала радіостанція ОБС»? Одна Баба Сказала – Олег Петрович, слідчий про плітки. Усі розказують якийсь секрет.Складносокорочене слово.
9 Знов стоїть дід на воротях у червоних чоботях, козу луплену виглядає: «Кізонько моя люба, кізонько моя мила, чи ти пила, чи ти їла?» Радик так звернувся до діда Аборигена Порівняння, звернення.
10 Сховався, як вогонь у соломі. Дід Абориген до Радика та друзів. Запропонував їм яблука. Порівняння про те, що неможливо приховати.
11 Взимку снігу не випросиш Радик до діда Аборигена, коли хотіли поласувати яблуками. Приказка. Звинувачує у скнарості.
12 Видно, кому стидно. Три вершка від горшка, а ще буде мені тут цвірінькати! А тобі ніхто не казав,цвірінькну рудий: «Не бери,де не клав!» Дід Абориген до хлопців. Порівняння – малий. Повчання – брати чуже без дозволу – погано.
13 Та з нього їдець, як горобець. Даринка про Радика. Приказка – порівняння. Погано їв.
14 Недаремно ж кажуть, що старе, як мале. Мати Радика про діда Аборигена. Приказка – порівняння. Упертий дід не хотів виїжджати із свого будинку.
15 Сяйнула як нова копійка. Даринка зраділа песику Цезарю. Порівняння. Зображення радощів.
16 Кульгавість дисципліни пройде. Радик дає сам собі обіцянку, що буде поводити себе дуже гарно, щоб батьки дозволили залишити песика. Метафора.
17 Хто багато читає – той багато знає. Учителька Ольга Дмитрівна зверталась до дітей. Прислів’я, повчання.
18 Вітер віє – чутки розносить. Мати Радика про детальність роботи детектива. Приказка. Ще все потрібно перевіряти.
19 Якщо ти нечиста сила, щоб тобі не пощастило. Марійка до Білого блондина. Заклинання.
20 Важливі не роки життя, а життя в ці роки. Еллінгер до Радика уві сні. Крилатий вислів. Треба поспішати робити добро в цьому світі.
21 Диму без вогню не буває. Бабуся Соломія про недобру славу місця Босого мосту. Приказка. На все є своя причина.
22 Якщо Магомет не йде до гори, то гора піде до Магомета. Радик пішов до вежі, де був Блондин. Східна мудрість. Треба самому зробити свою справу.
23 Одна голова – непогано, дві – добре, а чотири – ще краще. Еллінгер до Радика, про захист від космічних піратів. Порадитись потрібно у скрутну хвилину.
24 На той рік у цю пору, як піде дощ угору. Псевдо іноземець до Радика, щоб залишити у підземеллі. Приказка – обіцяного не треба чекати.
25 Шукай вітру в полі. Михайлик до компанії про втечу іноземців. Приказка. Підкреслюється неможливість якихось дій.
26 Але знову облизня спіймав, бо я залишив квадратика в парті. Радик розповідав Олегу Петровичу про свої дії з манускриптом. Фразеологізм. Нічого не дісталось. Залишитись ні з чим.
27 Скільки поезій написала протягом твору Мрійка – Марійка? 11 Поетична мова – чарівний світ душі.
28 Прийде ще коза до воза сіно смикати. Радик до Баніфація. Приказка – обіцянка віддячити тим же.
29 Не розвішуй, дитино, вуха – треба вірити своїм очам, а не чужим речам. Баба Уляна, у якої жив Лисий блондин. Приказка – фразеологізм – повчання.Потрібно довіряти тільки собі.
30 До кожного рота не приставиш ворота. Радик. Фразеологізм.Усіх не примусиш мовчати.
31 Слів на вітер не кидає. Обіцянка Радика хлопцям, що він забере Цезаря до себе додому.(Роздуми про себе). Фразеологізм – дав слово –тримай.
32 Які дражнилки вжиті у творі? Стояв січень надворі
Літньою порою.
Марко плавав у відрі лівою ногою.
33 Спробуйте як Марійка скласти невеликий віршик про дружбу, друзів - компанію «Цезар і К». Слово вчителя:
Спасибі учасникам третьої команди. Вони дуже багато навели прикладів фразеологізмів, прислів’їв, приказок, які вживали головні герої твору; надали пояснення та приклади, написали вірш про дружбу. Отже, багатство мови твору нам показало, наскільки українська мова прекрасна й співуча.
І поки наше вельмишановне журі підбиває підсумок, давайте дамо відповідь на саме головне питання – чому ж Радик та його друзі все ж таки перемогли дорослу людину, злочинця,чорного археолога – Лисого блондина, який захотів заволодіти скарбом?
Спасибі. Ну, а зараз ми заповнимо «Читацький щоденник», про який говорили на початку уроку.
ІV. Підсумок уроку.
Заповнення учнями читацького щоденника, озвучення своїх записів.
Читацький щоденник
учня(учениці) 1(5)-А класу
Горлівської гімназії»Інтелект»
___________________________________________
за твором Надії Гуменюк
«Зустріч на Босому мосту»
№ Зміст запитання Відповідь учня
1 Чи можна вважати твір за жанром детективною повістю?Чому? 2 Що з історії ви дізнались нового з твору? 3 Чи багата мова твору?
Який художній засіб або явище фольклору вам найбільше запам’ятався?Чому? 4 Чи хотіли б ви мати таких друзів, як
Радик,Марійка,Мишославія?Чому? 5 Чим вразив вас цей твір? 6 Чи могли насправді трапитись такі пригоди в житті сучасних дітей?Чому? 7 Чи хотіли б ви відвідати старовинне місто Луцьк? Що саме вам сподобалось із твору в цьому чудовому старовинному місті? 2. Підбиття підсумків у роботі журі. Оцінювання роботи учнів на уроці. Виставлення оцінок. Нагородження найактивніших учасників уроку.
V. Домашнє завдання.
Слово вчителя:
Любі діти! Ми сьогодні дуже плідно попрацювали. Як ми бачимо,сучасні письменники пишуть дуже цікаві твори для дітей. І ця книга Надії Гуменюк дозволила нам пірнути в глибину історії, поширити свої знання з народознавства, бути обачними в ситуаціях із оточуючими та з повагою ставитись до історичних цінностей минулого. Пропоную вам написати відгук на дану книгу та взяти участь у конкурсі «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу». Бажаємо всім успіхів, наснаги та натхнення у творчій роботі!