Санды те?сіздіктер ж?не оны? ?асиеттері та?ырыбына есептер шы?ару


Сыныбы: 6 Күні:
Сабақтың тақырыбы: Санды теңсіздіктер және оның қасиеттері тақырыбына есептер шығару Сабақтың мақсаты:а) Білімділігі:Санды теңсіздіктер тақырыбы бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу.ә) Дамытушылық: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге өз білімін көрсете алуға дағдыландыруб) тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, ептілікке тәрбиелеу. Сабақ түрі: аралас Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру:а) сәлемдесу ә) түгендеу б) сабаққа назарын аудару ІІ Үй жұмысыны тексеру:
№964.
Ұзындығы- 4,5<х<6
Ені- 2<у<3,2
S=(4,5<х<6)*( 2<у<3,2)=*4,5<х<62<у<3,29<xy<19.2ІІІ. Есептер шығару:
№961.
+x>13y>38x+y>13+38x+y>51№9684<a<5
a+3 4+3<a+3<5+3 2) a-0,6 4-0,6<a-0,6<5-0,6
7<a+3<8 3,4<a-0,6<4,4
2a 4*2<2a<5*2 4) a/2 4/2<a/2<5/2
8<2a<10 2<a/2<2,5№975
Қалам - 3а
Дәптер – 2в
a<60, b<150
3a<180, 2b<300
+3a<1802b<3003a+2b<480№976
Ұзындығы- x7<x<9S= *7<x<93<y<521<xy<45Ені- y 3<y<5
№981
4<x<8
8<2x<16
9<2x+1<17
2<x/2<4
№983
x+y, a) 4<x<7-6<y<94+-6<x+y<7+92-<x+y<16; ә) 0,6<x<1,81,2<y<20,6+1,2<x+y<1,8+21,8<x+y<3,8;x-y, a) 7<x<103<y<67-4<x-y<10-63<x-y<4; ә ) 2,1,x,3,40,4<y<1,82,1-0,4<x-y<3,4-1,81,7<x-y<2,2.№984
*512<x<9445<y<4313<xy<3 2) *85<x<28958<y<971<xy<4 3) *145<x<9257<y<22<xy<9 4) *0,5<x<1,90,8<y<20,4<xy3,8 Қосымша карточка: Бағдат пен Марат бақтан алма теріп алды. Бағдат бақтан 11-ден артық, бірақ 15-тен кем алма терді. Марат бақтан 9-дан артық, бірақ 13-тен кем алма терді. Бағдат пен Мараттың терген алмаларын өздері және екі достары тең бөліп алды. Балалардың әрқайсысының неше алмадан алғанын бағалаңдар.
Шешуі: Бағдат- 11<x<15
Марат- 9<y<13
+11<x<159<y<1320<x+y<28 Төртеуі бөліп алғандықтан 4-ке бөлеміз 20<x+y<2845<x+y4<7Сонда әрқайсысы: 5<x+y4<7
ІҮ. Сабақты бекіту сұрақтары:
1. Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігін оның екінші жақ бөлігіне орын ауыстырғанды теңсіздік белгісі қалай өзгереді? 2. Санды теңсіздіктегі қосылғышты оның бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қалай көшіруге болады? 3. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қалай өзгерту керек? 4. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосанда немесе азайтқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді? 5. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де, бірдей оң санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісі қалай өзгереді?1. Жауабы: қарама – қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді2. Жауабы: қосылғыш қарама – қарсы таңбамен көшіреді3. Жауабы: теңсіздік белгісі қарама – қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді4. Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді5. Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
Ү. Үйге тапсырма:№969, 971, 973
ҮІ. Бағалау.
Бағдат пен Марат бақтан алма теріп алды. Бағдат бақтан 11-ден артық, бірақ 15-тен кем алма терді. Марат бақтан 9-дан артық, бірақ 13-тен кем алма терді. Бағдат пен Мараттың терген алмаларын өздері және екі достары тең бөліп алды. Балалардың әрқайсысының неше алмадан алғанын бағалаңдар.
Бағдат пен Марат бақтан алма теріп алды. Бағдат бақтан 11-ден артық, бірақ 15-тен кем алма терді. Марат бақтан 9-дан артық, бірақ 13-тен кем алма терді. Бағдат пен Мараттың терген алмаларын өздері және екі достары тең бөліп алды. Балалардың әрқайсысының неше алмадан алғанын бағалаңдар.
Бағдат пен Марат бақтан алма теріп алды. Бағдат бақтан 11-ден артық, бірақ 15-тен кем алма терді. Марат бақтан 9-дан артық, бірақ 13-тен кем алма терді. Бағдат пен Мараттың терген алмаларын өздері және екі достары тең бөліп алды. Балалардың әрқайсысының неше алмадан алғанын бағалаңдар.