?ырдан келген жас ?аза?


Күні: 17.09.2016ж
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сынып: 3 «В»
Мұғалім: Агжигитова.Б.А.
Сабақтың тақырыбы: М.Дулатов
«Қырдан келген жас қазақ»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Шоқан Уәлиханов туралы және әңгіменің
авторы М.Дулатов туралы түсінік беру. Мәтінді
мәнерлеп оқып, мазмұнын өз сөзімен айтуға
дағдыландыру. Оқушылардың оқу – білімге
қызығушылығын арттыру, байланыстырып сөйлеу
тілін, оқу техникасын, сөздік қорын молайту.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар:
-Мәтіннің авторымен және кейіпкерімен танысады.
-Мәтінді өздері оқып, әңгімелейді.
-Ой – пікірлерін еркін жеткізе алады,
-Сыни тұрғыдан ойлай біледі.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер, кесте.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, СТО әдістері
Барысы:
р/с Сабақ кезеңі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс - әрекеті Дерек көздер
1
2
3
4
5
6
7
8
9 Кіріспе бөлім
Ой қозғау
Сурет-пен жұмыс
Оқулық-пен жұмыс
Миға шабуыл
Интер-вью әдісі
ЖИГСО әдісі
Топтық жұмыс
Қоры-тынды бөлім
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Психологиялық
дайындық
3.Топқа бөлу
-Ұлы Абай атамыздың қандай өлеңдерін білесіңдер?
-Ы.Алтынсариннің қандай да бір өлеңінің шумағын білесіңдер ма?
-А.Байтұрсынұлының бір өлеңін жатқа білесіңдер ме?
-Өте тамаша балалар!
Өткен сабақты пысықтау
- Үй тапсырмасы Абай-дың «Адам болам десеңіз» өлеңі
-Сұрақ-жауап:
-Абай Құнанбаев кім?
-Қай жылдары өмір
сүрген?
-Абайдың шығарма-
шылығы
-Жыл мезгілдеріне байланысты қандай өлеңдерін білеміз?
-Адам баласы білімді болу үшін не қажет?
-Ғылымға, білімді болуға кедергі келтіретін нелер?
-Ғылым мен ғалымның айырмашылығы қандай?
Поэзия минуты
-Абайдың өлеңдерін жатқа айту.
Жаңа сабақ
Автормен таныстыру.
-М.Дулатовтың өмірімен, шығармашылығымен таныстыру.
Мәтінмен жұмыс
-Балалар, мәтінде кім
туралы айтылған?
-Ш.Уәлиханов кім?
-Шоқанның өмірімен таныстыру.
-Мәтінді әр топқа бөліп оқыту.
-Оқушылар өздері бір-біріне түсіндіреді.
Сергіту сәті
Шығармашылық тапсырма
Күннің суретін тақтаға іліп, ортасына Шоқан деп жазып, күн сәулесіне мәтіндегі қызыл түспен жазылған сөздерді жазу.
Дәптермен жұмыс
-Мәтіндегі естерінде қалған сөздерді жазып, оқушылар оқиды.
Топтық тапсырма
Сұрақ-жауап:
1-топ:
-Шоқан кім?
-Қайда оқуға түсті?
2-топ:
-Шоқанның ұстаздары
-Шоқанның досы кім?
3-топ:
-Шоқан ең әуелі қай ұлтты жақсы көрді?
-Шоқанның алға қойған мақсаты?
Кері байланыс
-Нені білдім?
-Нені білемін?
-Нені білгім келеді?
Бағалау
Үй тапсырмасы:
-Сәлемдесу, түгендеу,
-Сабаққа дайындығын тексеру.
-Назарларын сабаққа аудару.
Ана тілім – айдыным,
Ана тілім – ай – күнім.
Ана тілім болмаса,
Керегі не байлықтың.
1-топ: «Абай ата»
2-топ: «Ыбырай ата»
3-топ: «Ахмет ата»
1-топ:
Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң арқалан.
Сен де бір кірпіш
дүниеге,
Кетігін тап та, бар
қалан.
2-топ:
Кел, балалар, оқылық,
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық.
Оқысаңыз балалар
Шамнан шырақ жағылар.
3-топ:
-Балалар, оқуға бар,
жатпа қарап
Жуынып, киініңдер
шапшаңырақ.
Шақырды тауық мана,
әлдеқашан
Қарап тұр терезеден күн жылтырап
-Қазақтың ұлы ақыны
-1845ж-1904ж өмір
сүрген
-45 қарасөзі, аударма-лары, 8 мыңға жуық өлеңі бар.
-Жазғытұрым, Жаз, Күз, Қыс.
-5 асыл қасиеттерді бойына сіңіре білу керек.
-5 дұшпаннан бойын аулақ ұстау керек.
-Ғылым-оқу,білім.
-Ғалым-оқымысты адам.
-Әр топтан оқушылар айтады.




«Мен қазақпын» әнінің ырғағына билеу.

Көп жазған оқушы , аз жазған оқушы оқиды.
-Осы сұрақтар легі бойынша әр оқушы стикерге жазып жабыстырып іледі.
Өз ойларын стикерге жазып, кестеге ілу.
Стикер арқылы бағалау.
Мәтінді оқып, мазмұндау. Ынта-лан-дыру
Топ аттары
Интер-активті тақта
Абай суреті
Жыл мезгіл-дері
Сурет
Шоқан суреті
Оқу-лық
Плакат
Плакат
Стикер
Кесте
Стикер