План-конспект урока по английскому языку: «Weather. Seasons». The 3rd form.


Урок английского языка по теме:
«Weather. Seasons». The 3rd form.Осина Ирина Николаевна.
Класс: 3 (12 человек в подгруппе ).
Количество уроков: 6 часов по заданной теме.
Форма урока: Заключительный урок, урок обобщения накопленных ЗУН по заданной тематике.
Цели урока: контроль знаний учащихся по пройденной теме, совершенствование практических навыков владения лексикой по теме, умение выполнить проект по теме, «Weather. Seasons», проверка умений устной речи учащихся, умений воспринимать иноязычную речь учителя и одноклассников.Воспитательные задачи:
Воспитывать любовь к природе.
Прививать учащимся чувство прекрасного.
Образовательные задачи:
Побуждать учащихся к высказываниям по теме «Weather. Seasons».
Осмысление полученных знаний по теме.
Практические задачи:
Активизировать в речи употребление лексики по теме «Weather. Seasons»
Практиковать учащихся в монологической и диалогической речи.
Развитие орфографических навыков.
Развитие навыков аудирования.
Развивающие задачи:
Развивать активность учащихся на уроке.
Развивать интерес к английскому языку.
Формы организации познавательной деятельности - фронтальная, групповая, парная.
Оснащение урока: Магнитофон, компьютер, проектор, мультимедийный экран, презентация «Weather. Seasons», магниты, доска, плакат с алфавитом, карточки, грамоты, дипломы.
Ход урока
I.
Подготовка уч-ся к учебной деятельности:
Орг. момент. 
Речевая зарядка:
1) T: Good morning, children!
P: Good morning!
T: Glad to see you!
P: Glad to see you too!
T: Sit down, please. How are you?
P: Fine, thank you. And you?2) Управляемый диалог: T: P1, ask P2 how she is.
P1: How are you?...P2: Fine, thank you, and you?...etc.
2) T: Well, children, the topic of our lesson is «Seasons. Weather»
Translate it!
P: Погода. Времена года.
T: Today we shall have а talk about all seаsons, the months of the year and the weather we are having today.
4) Фонетическая зарядка. (Фонетическая разминка сопровождается слайдами).
Repeat after me: [w] – well, welcome, winter, white. Well, welcome white winter!
Repeat after me: [η] – sing, spring, pink. Morning! Sing! It’s spring!
Repeat after me: [ʌ] – summer, funny, come, run, jump. Summer! Come to the country! Let’s have fun! Let’s run!
Repeat after me: [ɒ:] – walk, draw, watch, wash, autumn. Walk! Watch! Draw autumn!
Well done! Thank you.
(каждый звук, слово дети произносят за учителем.)
5) Управляемый диалог: T: P1, P2, P3…
T: OK, answer my questions, please!
T: Do you like the weather today?
P: Yes, I do.
T: Is it sunny today?
P: Yes, it is.
T: Is it windy today?
P: No, it isn't.
T: Is it warm today?
P: Yes, it is.
T: How many seasons of the year do you know?
P: Summer, spring, autumn, winter.
T: What’s your favourite season?
P: Му favourite season is summer.
T: Do you know summer months?
P: Yes, I do. June, July, August.
T: What’s your favourite month?
T: OK! Name spring months! ... etс.
II
1) Работа со слайдами.
T: Сhildren, look at the pictures and say: «What's the weather like in the pictures?»T: The first picture.
P: The weather is cold and snowy.
Слайд 8. «Лето» T: Describe the weather in the picture.
P: It is hot and sunny…etс.
2) T: That’s right! Now, children, listen to my stories about different seasons and guess what season I am talking about.
Story 1.
It’s the coldest season of the year. Everything is white with snow. Сhildren like to skate, to sledge, to make snowmen. They like to have snowball fights. There is ice on the lakes and snow on the ground. All children have a very nice holiday – Christmas. What season is it?
P: It is winter.
T: That’s right! Have you got a poem about winter? Come to the blackboard and recite a poem! ( Алибек, Маргарита)
Story 2.
It's a green season. The trees and the grass are green. The weather is warm, cloudy and rainy. The days are long. It is one of the beloved seasons for many people. What season is it?
P: It’s spring.
T: Do you know the poem about spring? Recite it! ( Камила, Настя ).
T: Fine! And now the next story.Story 3. It is the warmest season of the year. The days are long and the nights are short. The weather is sunny and hot. You can swim in the river, sunbathe and dive. It is wonderful to play with your friends all day long, you are on holiday. What season is it?
P: It’s summer.
T: Who knows the poem about summer? ( Лера, Чингиз ).
T: Good of you!
Story 4.
It is a very nice season. The trees are yellow, red and brown. The weather is rainy and foggy. The days are shorter and the nights are longer. The children have a big holiday – they go to school.
P: It’s autumn. Do you know the poem about autumn? Recite it! (Кристина, Влад ).
Дети выбирают лучшего чтеца стихотворений о временах года. Ему вручается диплом «За хорошее чтение стихов о природе».
Let’s control you knowledge.
Работа в «Activstudio». Выполняются задания:
- Find the explanation.
- Write the name of each season.
- Find the pair.
T: Wonderful! Now, let’s have a rest! (физкультминутка).
T: Hands up! Hands down!Hands on hips, sit down!Hands up, to the sides,Bend left, bend right!One, two, three, hop!One, two, three, stop!Stand still!
Контроль домашнего задания: T: Your home task was to prepare projects “The weather in my town». Вы должны были нарисовать рисунок « Мой город » и написать о погоде в вашей области, используя слова и выражения по теме. К доске вызываются 3-4 ученика. T: Pupils come to the blackboard, show your project, describe the weather in your region!
Дети по очереди выходят к доске, защищают свой проект и прикрепляют его на доску. Учитель выставляет и комментирует оценки.
III. Работа с стихотворением.
T: Now, let’s recite a poem about seasons!
Poem
«Spring is hear,Summer is nearGrass is green,So nice and clean.Winter, Spring, Summer, Fall -I like Spring best of all».
T: Good of you!
T: Let's control yourselves. We shall do an exercise. Fill in the missing letters. But at first we shall repeat the ABC. Xором повторяем алфавит на плакате. После этого раздаю всем листочки с заданиями.
Проверьте себя, вставьте пропущенные буквы. 
T: Let’s check up your task. The first word. What letter is missing?
P: The letter «I». …ets.Дети проверяют правильность написания слов, глядя на следующий слайд.
( Если есть «Activstudio», то это же задание выполняется на интерактивной доске).
Работа в «Activstudio». Выполняются задания:
- What letter is missing?
- Find out 10 words the topic “ Seasons ”.
Заключительный этап урока: 
Домашнее задание: Gays your home task is to complete the crossword. ( Выдаю детям карточки с кроссвордом).
T: At the end of the lesson we shall sing a song «What’s the weather…»
Дети выходят к доске и исполняют песню. Слайд  со словами песни.
Рефлексия.
Учащиеся анализируют свою работу. Я раздаю им карточки (смайлики трех видов): весёлый, задумчивый и злой. Учащиеся оставляют одну карточку: весёлый - урок понравился, задумчивый - урок хороший, но можно было сделать лучше, злой - урок не понравился.
T: My dear children! You have done great job today. You worked hard. I am pleased with your work. I give you all excellent marks.
Конец урока: Т: Stand up. The lesson is over. Good bye. See you later. По окончанию урока детям вручаются грамоты.
Home task.
1413510107315Complete the crossword.
Across 3. In _____, we see lots of beautiful flowers.
6. The sky is _____ when it’s raining.
7. You don’t need a coat in _____ weather.
8. _____ is the hottest season.
Down 1. We can’t see many things on a _____ day.
2. January is in _____.
3. The _____ is blue in July.
4. Be careful! There’s _____ on the ground.
5. The leaves are brown and orange in _____.
8. Don’t go sailing! There’s going to be a _____.










Card.
What letter is missing?
Ra_ny, fo_gy, clo_dy,w_ndy, mo_ntains, for_st, we_ther, spr_ng, r_de a bike, m_ke a snowman, sunba_he.
Card.
What letter is missing?
Ra_ny, fo_gy, clo_dy, w_ndy, mo_ntains, for_st, we_ther, spr_ng, r_de a bike, m_ke a snowman, sunba_he.Card.
What letter is missing?
Ra_ny, fo_gy, clo_dy, w_ndy, mo_ntains, for_st, we_ther, spr_ng, r_de a bike, m_ke a snowman, sunba_he.Card.
What letter is missing?
Ra_ny, fo_gy, clo_dy, w_ndy, mo_ntains, for_st, we_ther, spr_ng, r_de a bike, m_ke a snowman, sunba_he.Card.
What letter is missing?
Ra_ny, fo_gy, clo_dy, w_ndy, mo_ntains, for_st, we_ther, spr_ng, r_de a bike, m_ke a snowman, sunba_he.