Оксана Іваненко Друкар книжок небачених (6 клас)


Завражна Ірина Євгеніївна., учитель української мови та літератури,
Загальноосвітня школа І-ІІІст. №15,
м.Горлівка, Донецька обл.
Урок української літератури, 6 клас
Тема. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. Повість про початок книгодрукування в Україні, сподвижників друкарської справи. «Друкар книжок небачених»
Мета:
ознайомити з життєписом письменниці;
охарактеризувати історичну добу, описану у творі;
розкрити зміст твору;
розвивати уміння обговорювати прочитане; виділяти головні думки та їх відтворювати;
довести до свідомості учнів важливість історичної спадщини, причетності кожної людини до історії України та культури;
виховувати шанобливе ставлення до книг, інтерес до нашої історії;
Обладнання: портрет письменниці, підручник, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, картка із закодованим висловом.
Методи і прийоми: бесіда, перевтілення, «Мікрофон», мозковий штурм, робота в парах, групах, гронування, картки – сигнали, гра.
Тип уроку: екскурс в історію.
Епіграф уроку:
Книга - казкова лампа,
що дарує людині світло на далеких і
темних дорогах історії...
Г. Лейбніц Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Рада вас бачити на уроці. Починаємо вивчати новий розділ «Я і світ». Будемо продовжувати пізнавати літературний світ, його творців, глибше проникнемо в мистецтво слова й душі. Щоб наша мандрівка була цікавою, прошу вас висловити свої побажання – очікування від уроку.
Вправа «Побажання»
Учні символізують картками свій психологічний настрій, висловлюють бажання на урок.
3. Проблемне питання
- Викресліть однакові маленькі букви в кожному рядку і ви, прочитавши вислів, дізнаєтеся про що ми будемо говорити на уроці.
Закодований запис (завдання кожному учню).
Ї д о ж д ж Ї о к к В о
т Е т н Л і н И і я я Ч
Н и к І и к С щ Т щ Ь и
у п К у Н п И у б Г б А
4707255788035- Саме книга стане предметом нашої розмови. Про це говорить і епіграф уроку. Зміст його розкриєте наприкінці нашої роботи.
Слайд 1. Епіграф уроку
4. Емоційне введення в тему ( прийом перевтілення).
Культурологи (учні-дослідники) презентують свою самоосвітню роботу.
1 уч. Я- в широкий світ дорога,
В щасті - радість, у біді - підмога
У мені скарби народів і віків,
Я - найдивніше диво з див…
2 уч. На урок прийшла до вас я,
Наш урок незвичним буде
Навіть трішки історичний
Це мандрівка у минуле,
Українське славне незабутнє.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
46647106134103530600607695 Слайд 2. Тема уроку. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. Повість про початок книгодрукування в Україні, сподвижників друкарської справи «Друкар книжок небачених»
Слайд 3. Завдання уроку.
Наше завдання - ознайомитися з життєписом письменниці (коротко), охарактеризувати історичну добу, описану у творі, розкрити зміст твору.
ІV. Сприйняття і відтворення навчального матеріалу
Прийом перевтілення в образ письменниці
4558665234950 ( дівчинка-українка презентує своє самостійне дослідження
«Мій шлях в письменство»)
Казкарка,оповідачка, повістярка, романіст
Полтавщина
Слайд 4. Народження.
Оксана Іваненко 1906 - 1997

Освічені батьки
Журнал «Гриб»

Шевченко, Гоголь, Андерсен…
Дуже здібна

Любов до літератури
Захоплення літературою
Гімназія, інститут нар. освіти

4758690141605Слайд 5. Захоплення.
Учні слухають розповідь учня і складають портрет.
- Я народилася 13 квітня 1906 року в Полтаві — місті, багатому на літературно-мистецькі традиції. Батько працював редактором газети, викладав літературу в школі,а мама була вчителькою в притулку для дітей-сиріт. Вона прищепила мені любов до рідного слова, до української поезії, до пісні.
У сім’ї було двоє дітей - я і старший на два роки брат Дмитро. Він став ученим-фізиком.
Писати я почала дуже рано, як тільки вивчилася читати, а читала я з чотирьох років... Крім ігор «в ляльки», дуже любила писати повісті. Псувала на своє писання безліч паперу,... і в шість років вирішила видавати свій журнал. Він називався «Гриб». У домі в нас була хороша бібліотека. Улюбленими моїми письменниками були Т. Шевченко, М. Гоголь, Г. Андерсен. Я дуже любила казки. Пишучи казку, я перевтілювалась абсолютно, жила мріями моїх героїв: пташок, комах, кисличок, берізки, верби; не могла думати про щось інше. Більшість моїх казок — результат копіткої праці письменника і вченого. Я стала засновником сучасної української літературної природознавчої казки. Моє життя завжди було пов’язане з дітьми.
У школі старанно вчилася. У 15 років вступила до Полтавського інституту народної освіти, потім продовжувала навчатись у Харківському інституту народної освіти на факультет соціального виховання.
Понад п'ятдесят років прожила я в дорогому серцю Києві. У глибині саду був «садовий кабінет»: блакитний столик і дві лавки – моє улюблене місце. Там легко писалося, можна було лишитися наодинці з собою і розмовляти з квіткою, деревом, птахом, друзями, Всесвітом. Мене називали великою трудівницею. Крім казок я цікавилась дуже історичною темою, шевченкіаною, сучасністю.
Розповідь учителя «Оксана Іваненко – відома українська письменниця».
Учні продовжують роботу над літературним портретом.
- Письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко — автор багатьох книжок: літературних казок, реалістичних оповідань і повістей, творець біографічних романів про життя і творчість класиків літератури. ЇЇ книги - це ріки, що наповнюють світ… Усе життя вона дружила з наукою, відкривала минуле століття і завершила його, проживши 91 рік. Народилася в краї, де жив і творив батько української сатири І.П. Котляревський, писав свої твори В.Г. Короленко, Панас Мирний, Микола Гоголь, Олесь Гончар, Павло Загребельний, Борис Олійник - усіх і не перелічиш. Вона мала різноманітний талант: і казкар, і белетрист, і поет, і історик. Нею написана велика кількість творів. Детальніше 48247301346835пізнати О.Іваненко можна за адресою в мережі Інтернет: chl.kiev.ua/95/writer_1/ivanenko/ivanenko-1.htm
Слайд 6. Творчість
1933 р. - перша казка «Сандалики, повна скорість!»
1934 р.- нові казки: «Чудесна квітка», « Казка про веселу Аль», «Три бажання», « Великі очі». Невдовзі були написані перші « Лісові казки». Усі казки її позначені певною «науковою фантастичністю». Близько 70 років працювала на літературній ниві. Її твори несуть знання, вчать людяності, патріотизму, доброті. У кожному з них відчувається глибоке розуміння дитячої душі.
467931512204701947 року була написана художньо-документальна розповідь « Друкар книжок небачених» — про першодрукаря Івана Федорова. Поряд з І. Федоровим змальовано образи інших прогресивних діячів XVI століття: Максима Грека, Костянтина Острозького, Петра Мстиславця. Цей твір, допоможе вам краще пізнати минуле України.
Слайд 7. Першодрукар Федоров
3.Вправа «Коло думок» (контроль сприйняття учнями матеріалу)
4679315306705- Якою ж була Оксана Іваненко? Намалюйте її словесний портрет.
Слайд 8. О.Іваненко. Повість «Друкар книжок небачених»
V.Сприйняття й осмислення повісті «Друкар книжок небачених».- Прослухавши літописця, ви зможете краще зрозуміти історичні події у творі, збагатите себе новими знаннями, зможете успішно працювати наступному уроці, дасте відповідь на питання «Що вас вразило у розповіді?»
36099751530354824730153035Розповідь Літописця
Слайд 9,10. Історія рукописної книги
Учень-літописець розповідає історію книги (на дощечках, зроблених з береста чи дуба; про «берестяні грамоти», «Велесову книгу»;про прийняття християнства в 988р. й появу й значення християнських книжок: Біблії, Євангелія, Апостола, псалтир, про мову цих книг (церковнослов’янська); про
найдавнішу книжку Остромирове Євангеліє; про засоби й матеріали для книг:
гусяче перо, пергамент; про оклад (оправа), прикрашання книг, їх вартість, тривалість виготовлення; про нелегку роботу монахів- літописців, про роль
князя Ярослава Мудрого в появі книг, про скрипторій – майстерню книг при Софіївському соборі, про першу книгозбірню на Русі, про появу першого літописа - «Повість минулих літ» (автор Нестор), як він дійшов до нас, про що розповідає ( «звідки почалася Руська земля, хто в Києві перший став княжити і звідки Руська земля стала буть»; про користь людині від учення книжного: « учать і наставляють нас на путь покаяння, і мудрість , бо, і стриманість здобуваємо ми із словес книжних, бо се ріки, що наповнюють всесвіт увесь. Ними … в печалі ми втішаємося, вони є уздою стриманості; пошукаєш ти в книгах мудрості пильно, то знайдеш ти велику користь душі своїй; хто читає книги, то бесідує він з Богом або зі святими мужами»).
Розповідь учня-друкаря про друкарство.
По смерті Нестора з’являються й друковані книжки ( були набагато дешевші за рукописні: папір коштував дешевше за пергамент, та й часу для виготовлення книг витрачалося значно менше).
Першими українськими друкованими книжками стали релігійні книги, надруковані у Кракові та Празі та інших містах слов’янами – друкарями
( Фіоль). Найвідомішим першодрукарем в Україні був Іван Федоров (1510—1583), був і засновником книгодрукування в Росії. За окремими даними, навчався у Краківському університеті. Друкування книг розпочав разом з П. Мстиславцем у 1563 p. у Москві (Апостол мав 48 заставок та кінцівок, що були на високому художньому рівні, написана півуставом; «Часовник»).
У 1566 p. І. Федоров разом з П. Мстиславцем зазнав гоніння церкви й залишив Москву, переїхавши до України.
Свою діяльність в Україні він почав в Заблудові у маєтку гетьмана князівства Литовського Г. Ходкевича, де друкував «Учительнеє Євангеліє». Після від’їзду Петра Мстиславця до Вільно І. Федоров один випустив Псалтир з Часословом.
У 1573 році він переїхав до Львова, де заснував першу в Україні друкарню, а вже в 1574 p. Вийшов Апостол. В книзі є післямова «Повесть… откуда начася и како свершися друкарня сия», — це перший зразок української мемуарної літератури.
У 1574 році вийшла «Азбука» — перша українська граматика (повний примірник у Гарвардському університеті США). Видання цього підручника демонструє І. Федорова як просвітителя українського народу.
Слайд 11- 13. Друковані книги
Четверта його друкарня почала діяти в 1578 p. в Острозі, у маєтку князя К. Острозького, де було перевидано абетку для навчання дітей у школі. Там. Федоров випустив і першу повну слов’янську Біблію кириличного шрифту, так звану Острозьку Біблію ( відомо близько 250 її примірників. Це одна з найвизначніших пам’яток історії та культури слов’янського народу).
І. Федоров був різнобічно освічений, мав зв’язки з освіченими людьми Європи. Певний час працював у Кракові, Відні. Окрім всього відливав гармати Свій життєвий шлях І. Федоров закінчив у Львові в 1583 p..
Його ім’ям довгий час називався Український поліграфічний інститут у Львові (тепер Українська академія друкарства). У Львові та Москві є пам'ятники Івану Федорову. Від 1949 року іменем Федорова названо вулицю у Львові, де діє Ставропігійський професійний ліцей (до 1990 - ПТУ), що готує кваліфікованих робітників-поліграфістів.
Обмін думками.
- Що вас вразило в розповіді Літописця й Друкаря?
- Які слова були незрозумілі? ( Учитель пояснює).
Слово бібліотекаря.
Юні читайлики, приходьте до бібліотеки. Книги чекають на вас.
Книги, книги на полицях,
Завжди тихо поміж них,
Та яку ти не розгорнеш,
Щось цікаве в кожній з них.
Бібліотекар рекомендує учням для самоосвіти книги про минувшину.
Робота в групах над текстом твору. Конкурс на кращого читача.
Ознайомимося з повістю О.Іваненко «Друкар книжок небачених».
Пориньмо у світ нашої минувшини. Підготуєтеся до аналізу тексту.
3 групи учнів отримують завдання, по черзі читають розділ «Максим Грек».
Учитель називає кращого читця, враховуючи зауваження учнів.
Вправа «Мікрофон»( аналіз тексту)
Запитання 1 групі:
- Хто такий диякон? Про що він думає?
- Яке минуле було у Максима Грека?
Запитання 2 групі:
- Поясніть значення виразу: « Книги - це ріки, що напувають всесвіт»? Чому він вживається декілька раз у розділі?
- Перекажіть притчу про таланти? Яка її роль у розділі?
Запитання 3 групі:
- Про що думав Іван, повертаючись від Максима Грека?
- Відшукайте і прочитайте рядки, в яких говориться про любов Івана до книг.
Кожна з груп доповнює іншу. Учитель визначає самого уважного читача, самого кращого оповідача.
Вправа «Мозковий штурм»
- Чим пов’язані між собою образи Івана Грозного і Івана Федорова?
Робота в парах. Самостійне читання та складання монологу.
Скласти монолог Івана Грозного на основі самостійно прочитаних розділів «Ганза», «Гість із Данії».
9. Вправа «Гронування».
- Скласти гроно до теми «Іван Федоров і доленосні люди в його житті», вписавши персонажів, які оточували друкаря.

V. Рефлексія.
1. Дидактична гра «Так-Ні»
Учитель дістає з торбинки, згорнутий у сувій аркуш, на якому написані запитання.
Умови гри:
Синя картка – так, чорна –ні. Хто дає неправильну відповідь - вибуває з гри; хто залишився – переможець.
Оксана Іваненко писала тільки книги для дітей.(Ні)
Преподобний Нестор був літописцем.(Так)
Іван Федоров друкував книги в Москві, Львові, Острозі.(Так)
Максим Грек був дияконом. (Ні)
Іван Грозний згодився, щоб книги друкували іноземці з Данії.(Ні)
Друкуванням книг можна уникнути великої кількості помилок.(Так)
Книги - це ріки, що напувають світ довкола нас.(Ні)
Іван Грозний дозволив друкувати книги Івану Федорову.(Так)
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Учитель мотивує оцінки, вказує на помилки і недоліки дітям.
Слайд 13. Звернення книги до учнів.
Я вам дарую цікаві знання,
                    Книгу читати треба щодня,
Зустріч із мною – свято,
                   Ви з сторінок моїх дізнаєтесь багато.
3.Вправа « Незакінчені речення». Слайд 14
На уроці я дізнався про …( Про талановиту письменницю. Про те, як з’явилися друковані книги. Про першодрукаря Івана Федорова).
Варто читати книгу, щоб… ( Щоб бути освіченим).
Слова епіграфа говорять мені...(Безмежна сила книги. Без неї людина безсила. Книга відчиняє перед людьми великий свiт).
VІ. Домашнє завдання. Слайд15
Завдання для всіх учнів:
Прочитати решту розділів повісті.
Скласти власні заголовки до розділів.
Завдання за вибором:
Підібрати 4 прислів’я про книгу і пояснити їх зміст.
Записати коло думок «Про що розповіла мені повість»
Скласти карту географічних назв, що зустрічаються у творі і побудувати розповідь.
Завдання ускладнене:
Написати листа Івану Федорову.
Складіть таблицю, вказавши, які риси характеру Федорова вас вразили, змусили замислитись. Випишіть із тексту цитати на підтвердження цих рис.
Персонаж Риси характеру Цитата
Іван Федоров