Конспект уроку з літературного читання на тему: Оксана Іваненко Тарас у наймах

Урок з української мови (3 клас)
Тема. Підсумок за темою «Іменник». Подорож країною Назв
Мета. Узагальнити знання учнів про лексичні та граматичні ознаки іменника. Формувати вміння правильно вживати іменники, закріплювати опрацьовані орфоепічні та орфографічні правила, розвивати мислення, кмітливість. Викликати бажання вивчати рідну мову.
Девіз :
Душу й серце в роботу вклади,
Кожну хвилину в труді бережи.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В Країну Назв, країну чудову,
Яка нас чекає й збагачує мову.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Є на світі цікава Країна Назв. ЇЇ територія складається з двох островів – Істот та Неістот. На першому острові живуть люди і тварини, а на другому – всі інші предмети. Керує країною незвичайний король Іменник. Сьогодні ми здійснимо подорож у цю Країну. Для того, щоб побачити його величність короля Іменника, ми повинні проїхати кілька станцій, виконавши певні завдання.
ІV. Робота над темою уроку.
1. Станція «Каліграфічна».
Міцну дружбу і сокирою не розрубаєш.
Дддрдв де до дз дж
(Дібрати спільнокореневі слова до іменника дружба, позначити в них корінь)
2. Станція «Ігрова».
Гра «Істоти-неістоти»
(Якщо називається істота – діти плескають у долоні, якщо неістоти – сидять спокійно)
Дім, дуб, шахтар, лікар, море, гроза, ховрах, снігур, аркуш, вікно, ганок, комар
Хвилинка фантазії.
Назвіть іменники присутні в нашому класі, що живуть на островах Істот та Неістот.
3. Станція «Загадкова».
У зимову веселу пору
Ми – кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас на гору.
А ми веземо їх із гори. (Сани)
(Діти визначають число іменників і роблять висновок, що в українській мові є такі іменники, що вживаються тільки в однині, або тільки в множині).
Розв'яжіть анаграму, запишіть утворені іменники у множині.
цьУкнераї снаВе
4. Зупинка «Сонячна».
Сонечко прокинулося, потягнулося,
В різні боки повернулося,
Потім весело всміхнулося,
Кругом себе обернулося.
Стали квіти оживати,
Пташки пісеньки співати,
Діти стали танцювати,
Миле сонечко вітати.
Яку пору року ви уявили, відпочиваючи на цій зупинці ?День народження якого відомого українського поета ми святкуємо навесні?
5. Станція «Родова».
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє,
Радіють люди, що одпочинуть,
А я дивлюся І серцем лину
В темний садочок на Україну.
(Т.Шевченко)
У Країні Назв король Іменник живе зі своїми родичами – родами. Як визначити рід іменників?
Спишіть вірш. Підкресліть іменники,визначте їх рід та число.
6. Станція «Творча».
Складанка
Префікс від слова під’їзд; корінь від слова сніжок; суфікс від слова лісник; закінчення – як у слові вітер.
(Підсніжник)
Префікс від слова проїзд;корінь від слова лісник; суфікс від слова пеньок; закінчення – як у слові сніг.
(Пролісок)
Які ще весняні квіти ви знаєте?
7. Станція «Географічна».
Діти працюють з географічною картою України.
Запишіть кілька власних назв річок, міст, морів. Як пишуться власні назви? Запишіть синоніми до слова «Батьківщина».
8. Станція «Кінцева».
Чи потрапимо ми на батьківщину короля Іменника, дізнаємось розв’язавши кросворд.





1
І







2

М






3


Е




4




Н






5


Н








6
И



7





К




1. Тече, тече не витече, біжить, біжить не вибіжить. (Ріка)
2. Сиві воли усе поле залягли. (Туман)
3. Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. (Вітер)
4. Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)
5. Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь)
6. Хто наткав полотна аж до лісу від вікна? Сміється, задається: «От така ширина!». (Зима)
7. Що росте догори коренем?(Бурулька)
V. Оцінювання учнів.
VІ. Підсумок уроку.
І сказав Король незвичний:
Дуже радий я за вас,
І тому найголовніший
Зачитайте мій наказ.
НАКАЗ
Його величність Король Іменник дозволяє учням 3 класу перейти до вивчення наступного розділу «Прикметник».
Він виносить велику подяку за хороші знання про Країну Назв.







15