Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).

Конспект-уроку з української мови в 9 класі
Учителя Кузнецової Надії Андріївни
СШ№63 міста Маріуполя
УРОК

Тема: Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).

Мета: 1. Навчити учнів бачити проблеми і вміти приймати рішення, характеризувати безсполучникове речення, визначати смислові відношення і засвоювати вивчене про смислові зв’язки у безсполучникових складних реченнях; інтонаційно правильно читати складні речення;
2. Розвивати уміння і навички розставляти розділові знаки у безсполучниковому складному реченні, аналізувати, зіставляти мовні факти, робити узагальнюючі висновки; самостійно працювати з підручником; отримувати і використовувати інформацію, сприяти розвитку логічного мислення, проводити експеримент щодо перебудови сполучникових речень у безсполучникові;
3. Виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: підручник з української мови, опорний конспект уроку у схемах: складне речення, види складних речень, розділові знаки у безсполучникових складних реченнях, смислові відношення, інтонація; сполучники, які можна вставити; графічні схеми.



Тип: урок засвоєння нових знань.




ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм ( 2 – 3 хв.)
- Як поділяються складні речення в залежності від наявності чи відсутності в них сполучників чи сполучних слів?
- Напишіть види сполучникових складних речень. Яка різниця між ними?


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Епіграф:
Мусим добре знати: крім весни і літа, є
Ще в нашім серці осінь і зима.
М. Ткач


Безсполучникове складне речення
Однорідні частини
(синтаксично рівноправні)
Неоднорідні частини
(одне з яких пояснює інше)


Смислові відношення
1. Одночасність дій, явищ;
2. Часову послідовність;
3. Зіставлення і протиставлення змісту одного речення зі змістом іншого.
1. Умова – наслідок;
2. Причина – наслідок;
3. Зі значення часу;
4. Коли друге пояснює перше;
5. Зі значенням причини.


Снігу меншає, чорними латами криється земля. (У. Самчук).
Минула осінь, одвіяла – відхурделила зима, настала бентежна пора рясту. (М. Стельмах).
Стояла тиша , чути було шепіт сніжинок з пожовклим листям. (В. Гжицький).
Розтанули сніги, збігли струмки і струмочки. (Ю. Збанацький).
Стояв свіжий осінній надвечірок, морозець ще не заганяв людських рук у кишені. (І. Сенченко).
Тихо в лісі: ніщо не шеберхне. (М. Коцюбинський).
Небо заволоклося сніглвими хмарами, рвучкий вітер забивав дух.

План роботи
Вивчаючи БСР, учні повинні засвоїти такі поняття:
інтонація БСР;
смислові відношення БСР;
синонімія БСР із ССР і СПР;
розділові знаки БСР.

Вправа-дослідження.
Пригадайте прислів’я та приказки, крилаті вислови. Простежте, як впливає інтонація речень на розділові знаки. Сформулюйте висновок про співвіднесеність інтонації з розділовими знаками.
У січні кімнатні птахи мовчать – холод ще триматиметься.
Вік живи, вік учись.
Іду дивлюсь: мій край, моя земля.
Таким чином:
якщо для БСР характерна інтонація переліку, то між його частинами ставиться кома або крапка з комою;
якщо для БСР характерне зниження голосу в кінці першої частини, то ставиться двокрапка;
якщо для БСР характерне підвищення голосу в кінці першої частини, то ставиться тире.

Робота з текстом.
Прислів’я і приказки – стислі крилаті вислови: в них зібрано житейську мудрість і філософію народу.
Своїм мовним багатством і змістовим розмаїттям українські прислів’я і приказки охоплюють усі сторони життя людини: її погляди на світ, суспільні явища, громадські та родинні взаємини, побут тощо. Люди кажуть: „Посієшь вчасно – збереш рясно”. І жодного слова звідси не викинеш: тут сконцентровано багатовіковий досвід народу.
Завдання: випишіть БС речення, накресліть схему, вкажіть смисловий зв’язок БСР.
Розподільний диктант. Розділові знаки у БСР.
Слово вчителя.
Безсполучникові структури співвідносяться зі сполучниковими: одні речення можна легко перетворити у складносурядні, інші – складнопідрядні. Наприклад: Світило сонце, парувала земля. Сіли перепочити і раптом помітили: хтось до них іде. Сіли перепочити і раптом помітили, що хтось до них іде.

Однак іноді безсполучникові складні речення важко перетворити чи взагалі неможливо перетворити у сполучникові. Це буває тоді, коли між складовими частинами пояснювальні відношення. Наприклад: І мало не всюди сходило на одне: надії відцвітали, мов сади.

ІІІ. Підсумок уроку.
Зверніть увагу на епіграф уроку. Яке за будовою це речення? Який смисловий зв’язок? Чому саме двокрапка у цьому реченні?

IV. Домашнє завдання.
Скласти навчальний посібник з теми: „Безсполучникове складне речення”. Клас поділено на чотири групи. Кожна із груп повинна створити власний проект вивчення БСР.
І група – науковці (монологічний виступ);
ІІ група – стилісти;
ІІІ група – дослідники;
IV група – журналісти.