РМ Повторення відомостей про стилі мовлення. Поняття про офіційно-діловий стиль. Ділові папери. План роботи. Оголошення. Особливості їх побудови.

Тема. РМ Повторення відомостей про стилі мовлення. Поняття про
офіційно-діловий стиль. Ділові папери. План роботи.
Оголошення. Особливості їх побудови.

Мета: - дати поняття про офіційно-діловий стиль, звернути увагу на
сферу його вживання, основні види (жанри), функції стилю,
ознаки стилю, мовні особливості, дати поняття про ділові
папери, їх види та призначення, навчати складати такі ділові
папери, як план роботи та оголошення;
- розвивати логічне мислення, відчуття стилю, культуру усного
й писемного спілкування, збагачувати словниковий запас
учнів;
- виховувати правописну пильність.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Обладнання: тести, зразки оголошень і планів,проектор.

ПЕРЕБІГ УРОКУ


Вважали почерк спершу стилем,
Пізніш – манеру для письма.
Є стиль художній і розмовний
(усім знайомий і не повний),
Є науково-популярний
І офіційно-діловий




І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Людині в житті часто доводиться мати справу з різними документами і складати їх. Щоб правильно оформити документ, треба мати уявлення про особливості його написання, знати відповідну лексику. На уроці ознайомимося з особливостями офіційно-ділового стилю, формою деяких документів, навчимося складати план роботи, оголошення.


ІІ. Засвоєння нового матеріалу.

1. Робота зі словником.
/З’ясувати за словником значення слів документ, офіційний, діловий./

Для довідок:
Документ – письмове свідоцтво, діловий папір, що підтверджує певний факт, засвідчує право, на щось, служить доказом чогось.
Офіційний – такий, що виходить від державних установ або службових осіб.
Діловий – такий, що зв’язаний зі службовою діяльністю, роботою




2. Колективне складання таблиці


Жанри

Закон, статут, наказ, постанова, акт, доручення, оголошення, план, розписка тощо


Мета, призначення

Регулювання офіційно-ділових стосунків громадян у державно-правовій і виробничій сферах.



Сфера використання


Спілкування в державному, політичному, економічному, правовому житті, на виробництві.


Ознаки

Стандартність, чіткість, стислість, стабільність.



Мовні засоби

Канцелярська лексика, складні речення, точне вживання слів, наказові форми дієслів, обмеженість синонімів, відсутність емоційно-забарвлених слів, усталені мовні звороти.



3. Тестування.
1) Основний закон держави, що закріплює суспільний і державний устрій, визначає права та основні обов’язки громадян:
а) акт;
б) конституція;
в) статут;
г) устав.
2) Офіційний документ, що засвідчує особу власника та його громадянство:
а) автобіографія;
б) довідка;
в) паспорт;
г) характеристика.
3) Письмове повідомлення про виконання якоїсь роботи, її результати:
а) акт;
б) довідка;
в) заява;
г) звіт.
4) Документ, який сповіщає, повідомляє про щось:
а) заява;
б) наказ;
в) оголошення;
г) пояснювальна записка.
5) Документ, в якому із зазначенням термінів виконання подано перелік намічених заходів:
а) наказ;
б) план роботи;
в) протокол;
г) статут.

4. Пояснення вчителя.
План роботи – це документ, який визначає точний перелік запланованих до виконання робіт чи заходів, її послідовність, обсяг, конкретних виконавців чи організаторів.
За терміном виконання плани поділяються на перспективі (на кілька років), річні, квартальні, місячні, тижневі, щоденні.
За структурою розрізняють прості і складні плани. Основний зміст плану викладається у формі тексту або таблиці. Кожний пункт складається з трьох обов’язкових частин: зміст роботи, термін виконання, виконавці. Колективні плани (наприклад класу) затверджуються на зборах, а особисті складаються для самоконтролю.
Важливою для плану є рубрикація – правильний поділ на співмірні частини; додержання однотипного способу викладу всіх пунктів плану; точність і чіткість формулювань.


5. Практична робота.
/За зразком, поданим у підручнику, скласти план роботи класу на наступний місяць./

План роботи 6-А класу на вересень 2007 року


Пор. №

Зміст роботи

Дата виконання

Хто виконує
Відмітка про виконання

1.

2.

3.

4.


5.
Підготувати клас до Дня знань.

Взяти участь у шкільній виставці «Дорогами міста».
Випустити класну газету «Салют, ровеснику!».
Підготувати подарунки для малят підшефного дитсадка «Їжачкова скарбничка».
Підготувати концерт до батьківських зборів.
01.09

09.09

до 15.09

до 21.09


до 28.09
Бойко В.
Гареник Б.
Довгуша В.
Короп І.
Козленко А.
Кудрян О.
Подинок А.
Савенко В.

Таранюк А.
Федина Є.
Філіпчук І.



6. Пояснення вчителя.
Оголошення – це документ, у якому подається у якому подається потрібна інформація, адресована певному колу зацікавлених осіб. Оголошення за змістом поділяються на два види: 1) про майбутню подію; 2) про потребу в послугах або можливість їх надати (на зразок «Куплю», «Продам», «Найму», «Робота» тощо.)
У документі слід подати: назву (заголовок), дату, місце, час оголошеної події, порядок перебігу її, кого запрошують, умови входу (платний, безкоштовний); підпис організатора події.
Текст має бут стислий, конкретний, точний. Нині оголошення часто наближається до реклами, що дає змогу використовувати різні типи речень, емоційно забарвлені слова.





7. Практична робота.
/Дотримуючись основних вимог щодо оформлення оголошення, скласти повідомлення про якусь святкову подію, що відбуватиметься у класі (школі)./

Оголошення
25 жовтня 2007 року о 15 годині у спортивному залі Будинку культури відбудеться змагання шахістів та шашкістів селища Ювілейне.
Запрошуються всі любителі шахів та шашок.
На переможців чекають призи!
Організаційний комітет
тел. 5-47-22

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1, Бесіда.
1) Яке призначення офіційно-ділового стилю?
2) У яких ситуаціях ним користуються?
3) які з документів ви запам’ятали?
4) Назвіть характерні ознаки цього стилю.
5) Як ви розумієте вирази канцелярська лексика, усталені мовні звороти?
6) Для чого треба вміти складати документи?

ІV. Домашнє завдання.
Скласти і записати оголошення.