Конспект урока: Іменники — назви істот і неістот. Іменники загальні й власні


Тема. Іменники — назви істот і неістот. Іменники загальні й власні
Мета: розширити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок розрізняти назви істот і неістот, визначати власні та загальні назви; формувати вміння знаходити власні й загальні назви у текстах; розвивати творчі вміння використовувати різні категорії іменників у власних висловлюваннях; пробуджувати інтерес до походження свого роду, прізвища, імені; прищеплювати любов до української мови.
Обладнання: підручник, таблиці.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
― Сьогодні ми продовжимо вивчати іменник, загальні й власні назви, істоти і неістоти. Будемо формувати вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх граматичні особливості.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1. Перевірка домашнього завдання
2.2. Словникова робота:
а) відгадати словникові слова, з якими знайомилися на попередньому уроці.
А _ _ И _ _ _І _
А _ _ У _ _ Н _
З _ _ Р _ _
З _ _ _ Н _ _
З_ Я _ _ _ И _ _
А У Д И Т О Р І Я
А Р Г У М Е Н Т
З Б І Р К А
З Б І Р Н И К
З’Я В И Т И С Я
б) визначити рід, число, відміну словникових слів.
2.3. Словниково-розподільна робота
Прослухати загадки з власними і загальними назвами, відгадати їх і записати в два стовпчики. В I стовпчик записати істоти, в II стовпчик — неістоти.
1)Хоч не літак, а крилатий,
Без крил не може працювати. (Вітряк)
2) Знизу клин,Зверху млин.Тече вода,А їй не біда.(Парасолька)
3) Коли хочеш ти читати,То повинен мене знати, А коли мене не знаєш,То нічого не вчитаєш.(Абетка)
4) Спритний майстер у стрибках:На деревах, по гілках.Вся руда, пухнастий хвіст,Рідний дім для неї – ліс.(Білка)
5) Найрідніша, наймиліша,Всіх вона нас пестить, тішить,Завжди скрізь буває з нами.Відгадайте, хто це?..(Мама)
6) Олена зелена,Не сіяна, не саджена,Хто доторкнеться,Той обпечеться.(Кропива)7) Уночі гуляє,А вдень спочиває,Має круглі очі,Бачить серед ночі.(Сова)
8) Всюди проживають,По шість ножок мають,Можуть мати й крила.Але це – не пташки.Дітки, відгадали?Звісно, це - …(Комашки)
— Складіть два речення з будь-якими словами, вживаючи і власну назву, і загальну.
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
А відгадайте-но: що я таке?
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина.
(Ім’я )
Яке твоє ім’я, прізвище, хто твої батьки, де живеш? – це перше, що запитують людину, знайомлячись. І кожен називає своє ім’я, не задумуючись, чому він так зветься, звідки прийшла ця назва і що вона означає.
V. Сприйняття і розуміння учнями нового матеріалу
3.1. Слово вчителя
Розрізнення назв істот і неістот у граматиці не завжди відповідає поділу на живі і неживі предмета. Тому важливе значення має з’ясування не тільки смислової, а й граматичної ознаки — закінчення знахідного відмінка множини, що, як правило, збігається у назвах істот і з називним — у назвах неістот.
Істоти (множина) Неістоти (множина)
Н. відмінок (хто?) друзі Н. відмінок (що?) книги
Зн. відмінок (хто?) друзів Зн. відмінок (що?) книги
Одним зі способів розрізнення цих двох груп іменників є також постановка
питання: хто? (до назв істот) і що? (до назв неістот).
Іменники поділяються на власні та загальні.
Загальні іменники — це назви, що є спільні для ряду однотипних предметів, істот, явищ, понять.
Власні іменники використовуються для того, щоб з ряду предметів певного роду виділити якийсь основний предмет. До власних іменників належать імена, прізвища, географічні назви, клички тварин, назви книжок, газет, журналів, кінофільмів, кораблів, різних організацій, назви високих посад, свят тощо. Власні іменники пишуться з великої букви. Назви книжок, журналів, кораблів, магазинів тощо беруться в лапки. Власні іменники можуть виражатися одним словом: Тетяна, кількома словами: Організація Об’єднаних Націй. Якщо у складі власного імені, вираженого словосполученням, є загальні назви, то вони пишуться з малої букви: Восьме березня.
VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи (робота в групах)
4.1. Вибірковий диктант
Виписати іменники. Довести, що виписані слова — іменники. Визначити назви істот і назви неістот, доведіть граматично.
Зеленіти, зелений, зелень, зграя, працювати, пращ, працівник, працьовитий, мужній, змужніти, мужність,читання, прочитаний, низина, низові, запорізьке, Запоріжжя, сікти, Січ,січовий, січовик, татарський, татарин,
лісник, лісовик, лісовий.
4.2 Етимологія прізвищ
Вставити прізвища, що походять від роду занять.
Ким наші предки були,
Нам прізвища розповіли.
Клав прадід печі – звавсь ...,
Робив колеса -...,
Дробив каміння - ...,
Щетину обробляв - ...,
Ковші виготовляв ...,
І дьоготь продавав ...,
А у козацькім курені
Отаман був пан ... .
Д.Білоус
(Пічник, Каменяр, Курінний, Дігтяр, Колісник, Щіткар, Ковшар.)
4.3. Гра „Ерудит” .
До поданих загальних назв дібрати іменники - власні назви.
Журнал ...
Письменник ...
Річка ...
Місто...
Країна...
4.4. Продовжити речення.
Зразок. Населення України – українці.
Населення Англії - ... .
Населення Німеччини - ... .
Населення Франції - ... .
Населення Польщі - ... .
4.5. Лінгвістична гра «Хто більше?»
Усно доповнити кожну групу слів власними назвами.
1 Географічні поняття: Крим,...
2 Персонажі казок: Колобок,...
3 Свята: Спасівка,...
4 Назви художніх творів: оповідання «Пилипко»,...
5 Гори: Карпати,...
6 Марки автомобілів: «Волга»,...
— Скласти по одному реченню з власною назвою із кожної групи слів.
VІІ. Підсумок уроку
Фронтальне опитування:
― Як розрізняються власні й загальні назви?
— В яких випадках у власних назвах вживаються лапки?
— Як розрізнити істоти й неістоти?
— У реченнях, записаних на дошці, пояснити й зіставити однозвучні слова з різним значенням.
На небі світить зірка. (Небесне світило)
На лузі пасеться Зірка. (Кличка тварини)
На столі лежить «Зірка». (Газета)
Робота з сигнальними картками.(Учитель називає іменники,а учні піднімають картку «1» з питанням що?до назви неістоти, «2» ― питання хто? до назви істоти.)
Слова:поле,ураган,дівчина,хвиля,кіт,Марія,груша,квітка,ехінацея, коридор,песик,компас.
V. Домашнє завдання
Скласти фантастичний твір у формі розповіді на тему «Яким я уявляю своє місто через 50 років», використовуючи власні назви.