Урок з української літератури «Енеїда» І. Котляревського – «енциклопедія українського життя ХVІІІ століття» (9 клас)

Урок з української літератури для 9 класу

Тема: «Енеїда» І. Котляревського – «енциклопедія українського життя ХVІІІ століття»
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації
Мета: розширити, систематизувати й узагальнити знання учнів пор твір;розвивати навички дослідницько-пошукової, самостійної роботи із джерелами, координації діяльності в групі, вміння презентувати результати пошуків і досліджень; виховувати допитливість, працьовитість, комунікабельність, почуття патріотизму і любові до історії традицій, літературних надбань українського народу
Обладнання: портрет І. Котляревського, виставка його творів


Епіграф: Так Котляревський у щасливий час
Вкраїнським словом розпочав співати,
І спів той виглядав на жарт не раз.
Та був у нім завдаток сил багатий,
І огник, ним засвічений, не згас,
А розгорівсь, щоб всіх нас огрівати.
Іван Франко

Перебіг уроку

І. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку
Кілька уроків поспіль ми з вами знайомилися із змістом, особливостями сюжету й композиції поеми «Енеїда», характеризували героїв, розглядали мову твору тощо.
Сьогодні підсумуємо й узагальнимо набуті знання, будемо розвивати навички дослідницько-пошукової роботи, самостійної роботи і роботи в групі. Наш урок допоможе виховувати допитливість, працьовитість, комунікабельність, патріотизм
Тема нашого уроку: «Енеїда» І. Котляревського – «енциклопедія українського життя ХVІІІ століття»
(Записати в зошити)


ІІ. Організаційно-мотиваційний етап
Цікавий факт: дослідники встановили, що в «Енеїді» більше згадано українських страв і напоїв, ніж у спеціальній праці з цього питання – у книжці Миколи Маркевича «Обычаи, поверья, кухня и напитки малороссиян» (1860). Дослідження лише кількох граней «українського світу» в поемі переконливо доводять, наскільки твір національний.
Сотні списків твору передавалися з рук в руки ще до першого видання, його читали багаті й бідні, над «Енеїдою», кажуть, реготав сам імператор Микола І і назвав поему «умной шалостью», а Наполеон вивіз її як варту уваги пам`ятку, коли повертався зі свого невдалого походу в Росію.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Виконання тестів:
1.Хто з богів у поемі, одержавши хабара, зібрав підвладні йому вітри і звелів «поганій бути погоді»?
А.Юпітер
Б. Венера
В. Нептун
Г. Еол

2.Кого зображено в цих рядках:
«в кривавих ризах тут;
За нею рани, смерть, увіччя,
Безбожність і безчоловіччя,
Хвіст мантії її несуть»?
А.Юнону
Б.Сирену
В.Дідону
Г. Війну

3. Укажи серед названих імен земних героїв:
А.Еол
Б.Дідона
В.Геба
Г. Борей

4.Про кого йдеться у наведених рядках:
« Розумна пані і моторна,
Для неї трохи сих імен:
Трудяща, дуже працьовита,
Весела, гарна, сановита
Бідняжка, що була вдова»?
А.Сирена
Б.Геба
В.Дідона
Г.Юнона

5.Один з персонажів, ідучи на вірну смерть, говорить: «Де общеє добро в упадку, забудь отця, забудь і матку, лети повинність ісправлять». Хто це?
А. Еней
Б.Евріал
В. Низ
(Взаємоперевірка)

ІV. Освоєння теми
1.Озвучення випереджувальних завдань
( Указати назви команд, капітанів)
повідомлення учнів
Теми :А) «Український національний характер, менталітет українців у поемі»
Б) «Одяг різних верств українського населення другої половини ХVІІІ століття, народні страви»
В) «Гумор і сатира в поемі «Енеїда»
Г) «Народні танці, інструменти»
Г) «Запорізька Січ у змалюванні Котляревського»

Демонстрація карти-подорожі Енея

2.Робота в групах
А) Скласти схему-характеристику до образів Низа та Евріала. Підтвердити свою думку словами з тексту.
Б)Скласти сюжетний ланцюжок до VІ глави
В) Створити кінострічку із заздалегідь намальованими ілюстраціями
Г) Розв`язати кросворд


«Мозковий штурм»
Жанр «Енеїди»
Що лежить в основі твору?
Сюжет якого автора наслідував Котляревський?
Що таке травестія?
Що таке бурлеск?
Як Котляревський характеризує богів, що живуть на Олімпі?
Що стало поштовхом до написання «Енеїди»?
З ким асоціюються троянці, Рим,Троя, Юнона, Дідона Знайдіть у І частині згадку про те, що козаки Котляревського є вихідцями зі слов`янської Трої.
Знайдіть у ІІІ частині рядки, в яких Котляревський словами віщунки Сивіли передбачає українському народові довгі роки поневірянь у пошуках своєї державності.

V. Підбиття підсумків
«З «Енеїди» судилося народитись такому, що зрослось з нашею долею навіки, чого не мусимо забути, чого не занапастить ні панський егоїзм, ні государня політика: народилась українська література.»
П Куліш

VІ. Оцінювання
Учитель оцінює капітанів, а ті – своїх товаришів, враховуючи їх внесок у роботу команди

VІI Домашнє завдання
Написати твір : Утілення патріотизму в образах троянців.
15