Урок з української літератури на тему: Роман у новелах «Вершники». Утвердження загальнолюдських ідеалів вірності й кохання («Шаланда в морі»). Ідея нетлінної вартості національних основ буття («Дитинство»).

Харцизька спеціалізована школа
з поглибленим вивченням іноземних мов № 26










Ю.І.Яновський
Роман у новелах «Вершники»

Утвердження загальнолюдських ідеалів вірності й кохання
(«Шаланда в морі»)

Ідея нетлінної вартості національних основ буття
(«Дитинство»)













Харцизьк – 2016
Тема: Ю.І. Яновський. «Дитинство». Ідея нетлінної вартості національних основ буття, спадковості поколінь, духовної пам’яті.
Утвердження загальнолюдських ідеалів вірності й кохання в новелі «Шаланда в морі» 
Мета: ознайомити учнів зі змістом новел «Дитинство», «Шаланда в морі»; показати роль новел в ідейному задумі «Вершників»;
розвивати вміння вдумливо читати текст, аналізувати його з позицій часу, орієнтуючись на загальнолюдські цінності й ідеали; шліфувати вміння пояснювати художні засоби, відокремлювати епізоди й художні деталі як втілення національних атрибутів; висловлювати власне ставлення до проблеми збереження своїх коренів, небезпеки їхньої утрати;
виховувати усвідомлення важливості збереження родинних зв’язків, гуманізм, найкращі людські якості рідного народу, повагу до старших людей, носіїв культури й духовності, шанувати звичаї.
Учні повинні знати: зміст новел, художні засоби, художню деталь та їх роль у творі.
Учні повинні вміти: аналізувати текст, висловлювати своє ставлення до проблеми збереження своїх коренів, небезпеки їхньої утрати, дискутувати на задану тему.
Тип уроку: комбінований
Вид: урок-бесіда з елементами дискусії.
Методи і прийоми роботи: робота в групах, колективна, метод «Прес», «Мозкова атака», «Буря запитань», розв’язання проблемних питань, словникова робота, тести, прості запитання, уточнювальні, творчі.
Очікувані результати: учні знають зміст новел, художні засоби та їх роль у творі; уміють аналізувати текст, цитувати прочитане; сформулювати й висловити власну думку, ставлення до проблеми збереження своїх коренів, небезпеки їхньої утрати; уміють дискутувати на задану тему; плідно співпрацюють у команді.
Обладнання: портрет письменника, план аналізу новели, зошити, презентація, підручники, тексти новел, тести, мультимедійний пристрій.

Методичний коментар до уроку.
Складається з кількох міні-частин:
- тестування за вивченим удома матеріалом та усвідомлення новели «Подвійне коло»;
- групова робота - самостійне опрацювання новел «Дитинство» і «Шаланда в морі» (мета: ознайомлення зі змістом, аналіз новел);
- діалог “учитель-учень” ( мета: виявлення реакції учня на прочитане; відгук про прочитане, складання сенкану (на вибір учня);
- моніторинг вивчення матеріалу (мета: самооцінка й самоконтроль)

Теорія літератури:
1. Читацький діалог-це бесіда між учителем і учнем.
2. Міні-урок – це короткий цілеспрямований фрагмент уроку, який має спеціальну ідею та тему.
3. Художня деталь – один із засобів створення образу, яка допомагає уявити втілений характер, картину, предмет, дію, переживання в їхній своєрідності і неповторності.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
Рада вас бачити. Нас чекає сьогодні цікавий та актуальний матеріал  про одвічне коло життя, про покоління, що намагається залишити наступному щось у спадок, про загальнолюдські цінності, вартості життя. Сьогодні ми спробуємо відповісти на одвічні питання щодо спадковості поколінь, виховання, любові. Бажаю всім успіху.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку, очікуваних результатів, методичний коментар. (СЛАЙДИ 1 - 4)
Учні, ви вже вийшли з віку підлітків. Сподіваюсь, що зможете осягти і правильно зрозуміти ідейно-художній зміст новел, про які ми сьогодні будемо говорити , а також відомі для вас поняття : Батьківщина, рід, рідна земля, рідний дім, мати і батько Вдумайтесь у глибокий зміст роману – і вам відкриються загальнолюдські цінності. Художній рівень цього твору надзвичайно високий, а тому роман, незважаючи на нинішні зміни в суспільстві та ідеології, не втратив своєї цінності та актуальності.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
3.1. Проведення тестування за вивченим удома матеріалом (запис відповідей у зошитах)( СЛАЙДИ 5 – 11).
3.2. Метод «Мозкова атака»
-Який твір називається новелою?
Учні: новела – невеликий розповідний твір про якусь незвичайну подію з несподіваним фіналом.
- Зі скількох новел складається роман «Вершники»?
Учні: з восьми новел.
- Чому перша новела називається «Подвійне коло»?
Учні: це може бути подвійне коло подій – на фронті, в тилу, у степу, у підпіллі, на думку літературознавця Шахова – це коло правди і неправди, може. Боротьба правди і кривди. Добра і зла, правди багатих і правди бідних (СЛАЙД 12).
- Між новелами існує нерозривний зв’язок. Який саме?
Учні: По-перше, вони мають спільну тему (події громадянської війни на Україні), по-друге – ідею (ствердження загальнолюдських цінностей і основ народної моралі), по-третє - наскрізну образну систему ( сім’я Половців діє в новелах “Подвійне коло” і “Шаланда в морі”).
Слово вчителя. Вісім новел, що складають роман саме про такі події. У чому ж особливості роману, новели «Подвійне коло»?
Учні: віповіді, показані на СЛАЙДАХ 13-15.
- Чому Яновський порушує хронологію і вміщує в ній новелу «Дитинство»?
Учні: письменник застосовує прийом контрасту: після смертельного поєдинку в «Подвійному колі» настає тиша. Автор дає можливість читачеві ніби перепочити перед наступною розповіддю про грізні часи громадянської війни.
-Які проблеми порушено у творі? Відповіді: СЛАЙД 16.
- Що являє собою сім’я Половців?
Учні: це своєрідна міні-модель українського суспільства. У степу під Компаніївкою зустрілися, як люті вороги, рідні брати – Андрій-денікінець, Оверко-петлюрівець, Панас і Сашко-махновці, Іван-більшовик. У кожного з них свій погляд на життєві цінності, політичний ідеал, за який бореться, ставлення до роду та родини.
До яких роздумів спонукало вас прочитання новели «Подвійне коло?»
Що є більшою цінністю для Івана – рід чи клас? (Учень цитує: «Рід розпадається, а клас стоїть»). А для вас?
Отже,ємо підсумки: у романі немає сліпого захоплення «перемогою нового життя» та героями, для яких приналежність до робітничого класу була вищою за кровні узи. Більше того, новела «Шаланда в морі» якраз утверджує родинні цінності, стверджує істини, які заперечував автор у «Подвійному колі».

Фізкультхвилинка. Давайте відпочинемо, трохи розслабимось і виконаємо професійний масаж. Станьте один за одним, щоб було більше місця для виконання масажу. Уявіть, що ви прийшли до косметолога: вас погладжують (голову, шию, плечі, спину). Після цього ви вирушили до лікаря і вам провели сеанс голкотерапії – легкі колення спини. Виходячи з кабінету лікаря, ви побачили тесляра, який забивав цвях у стіну, і стукіт його молотка віддавався по всьому тілі – легко постукуємо. І раптом вам захотілося прийти на прийом до психотерапевта, який пропонує вам заплющити очі, розслабитись і уявити, як яскраве сонечко і легкий вітерець пестить вашу голову, шию, плечі и спину – погладьте самі себе. А тепер повільно розплющуємо очі й присаджуємось на свої місця.

ІV. Сприйняття і усвідомлення навчального матеріалу (мета: опрацювання-дослідження новел «Дитинство» і «Шаланда в морі», ознайомлення зі змістом (3-4 хв.), дослідження художніх деталей, їх вплив на образи; поєднання у групи в залежності від вибору новели)

Слово вчителя. До сьогоднішнього уроку я пропонувала вам прочитати дві новели з роману Ю.Яновського "Вершники" - “Дитинство” та “Шаланда в морі”. Спробуємо розібратися з тематикою та героями.

Організація роботи в групах. Учні об’єднуються у дві групи, визначають доповідачів, отримують пакет із завданнями, під час розповіді роблять записи в зошитах).(СЛАЙДИ 17-18).

Завдання для груп одинакове: проаналізувати новели
1 група «Дитинство»
2 група «Шаланда в морі»

1. Тема новели.
2. Основна думка новели.
2. Зображувані події.
3. Місце і роль новели в романі «Вершники».
4. Характеристика образів новели, художні деталі.
5. Мовні засоби твору.
6. Символічне значення назви. Яку б назву дали ви?
7. Образ автора в новелі.

СЛАЙД 17
СЛАЙД 18


Учитель: Чим відрізняється новела «Дитинство» від новел «Подвійне коло» та «Шаланда в морі»?
Учні: тематикою та героями.
Виступи учнів, після чого «Буря учнівських запитань» (пропонують один одному запитання, на які б вони хотіли отримати відповідь),
наприклад:
- Хто є найкращим другом Данилка в новелі «Дитинство»?(прадід Данило)
- У чому краса Мусія Половця?(у праці, поведінці, ставленні до дружини)
-До яких роздумів про характер Половчихи, її роль у сім’ї спонукають вас такі рядки: «Вона не показувала перед морем страху, вона мовчки стояла на березі – висока й сувора», «Її(шаланду) море приб’є до берега, тоді треба виволокти і врятувати, і артіль подякує, без шаланди риби не наловиш».
- Кого нагадує нам образ Половчихи? (Ярославну зі «Слова»).
- Що їх споріднює?
- Чи можна вважати образ жінки-матері, яка чекає з походу свого чоловіка, баладним?
- Чому «Вершники» є твором романтичного епосу?
Учитель: який глибокий філософський зміст приховано в останніх рядках новели «Дитинство»?
Учні: порушено важливу проблему спадкоємності і зміни поколінь.
Учитель: яка головна думка новели «Шаланда в морі»?
Робота з тлумачним словником (СЛАЙД 19).
Трамонтан  холодний вітер північного й північно-східного напрямку.
Шаланда  невелике вітрильне риболовне судно.
Артіль  основна форма виробничого об’єднання громадян для проведення колективного господарства.

V. Рефлексія (мета: виявлення реакції учня на прочитане; літературний відгук про прочитане, складання сенкану (індивідуальна робота на вибір учнів )
Скласти сенкан за поданими словами «Дитинство» (1гр.) та «Шаланда» ( 2гр.)
Відгук (для бажаючих- 1учень)
Читацький діалог (метод «Прес»):
Про що ж все-таки новела «Дитинство» і як саме вона пов’язана з попередньою?
Чи можна новелу «Дитинство» назвати енциклопедією українського народознавства?
Чи можна вважати, що словами останнього абзацу «Шаланда в морі» висловлена основна думка новели?
Як показана відданість Мусія Половця громадянському обов'язку?
У чому особливості роману? Проблеми ?
Як ви розумієте останні слова мудрого старого прадідуся, звернені до нащадка його роду : « Топчи землю, синок»?(СЛАЙД 20)
Які життєві уроки ви отримали, осягаючи суть роману «Вершники»?

VІ. Моніторинг вивчення матеріалу (мета: самооцінка й самоконтроль)-учні заповнюють таблицю

11 клас
П І Б учня

Позначки

Тест
Відповіді на запитання
Шаланда
в морі
Дитинство
Відгук
Сенкан
Підсумкові запитання

Знаю +








Не знаю -








Думаю інакше








Є запитання ?








Оцінка (2,3,4,5)








Самооцінка: Оцінка вчителя: Загальна оцінка за урок:


Підсумкове слово вчителя: Сім’я, родина, рід – є основною опорою, «стовпами» для становлення нас, як особистості. Ми маємо це цінувати і пам’ятати, дякувати нашим пращурам за цінні поради і настанови щодо створення родинного вогнища і підтримання його, які вони увіковічнили у народних приказках, прислів’ях, висловах, піснях.
З роду в рід кладе життя мости,
Без коріння саду не цвісти,
Без стремління човен не пливе,
Без коріння сохне все живе.
(Слова із пісні Н. Матвієнко та Р. Кириченко «Сік землі») (СЛАЙД 21).

VІІ. Домашнє завдання.
Скласти питання вікторини або тестові завдання до теми «Життя і творчість Ю. Яновського».
2. Опрацювати теоретичний матеріал підручника, виконати тестові завдання на стор. 113 під № 2, 3.
3. Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Остапа Вишні.









13PAGE 15


13PAGE 14715






Підготувала
вчитель української мови
та літератури СШ № 26
Болотіна Олена Вікторівна





Picture 3 Заголовок 1 Заголовок 215