Урок літературного читання за темою Казки світових класиків

Тема: Казки світових класиків
Мета. Збагатити знання учнів творами із скарбниці казкарів світу. Пробуджувати бажання читати, вникати в суть прочитаного, відтворювати зміст. Виховувати почуття людяності, доброти.
Матеріал до уроку. Ілюстрації до казок, портрети письменників, збірники творів, грамзапис уривків з казок, виставка книг.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Створення емоційного настрою уроку.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати
Кличе в подорож дзвінок.
ІІ Актуалізація опорних знань
2. Мовна розминка.
а) Робота зі звуком. Чистомовка.
Вправи: цукерка, варення, щітка, слоник, посмішка
Єць-єць-єцьдовговухий заєць.
Ця-ця-ця хитра лисиця.
Ни-ни-нидикі кабани.
Ед-ед-ед бджоли виробили мед.
б) робота над скоромовкою
Тишком - нишком вийшла мишка із нори,
В шкряботушки ніс і вушка догори.
в) Гра "Хто це любить їсти?".
Відгадайте, хто із звіряток загадав бажання смачненько попоїсти. Як цю тваринку називають у казках?
М'ясо, кістки (вовк, вовчик-братик).
Кору, капусту, моркву, молоді деревця (заєць, зайчик-побігайчик).
Мед, малину (ведмідь, ведмідь-набрідь).
Мухи, комарі, мальки риб (жаба, жаба-скрекотуха).
Жолуді, горіхи, картоплю, черв'яки (кабан, кабан-іклан).
П. Повідомлення теми і мети уроку.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви можете усі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати.



Звучить музика. Вчитель говорить на фоні музики.
Казок чимало є на світі,
і веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
ми без них?
Музика затихає. Вчитель продовжує.
Казки найпопулярніші в народі твори. їх люблять всі: від маленьких дітей, які ще ходити самі не вміють, але вже з великим інтересом слухають і "Козу- дерезу" і "Курочку рябу", до стареньких дідусів та бабусь, які залюбки читають своїм онукам- правнукам книжки.
Чим подобаються вам казки?
Які види казок ми з вами знаємо? (народні, казки про тварин, літературні казки, чарівні казки)
Хто може бути головними героями казок?
А які ваші улюблені казки? Згадайте. (Діти називають.)
Сьогодні, діти, ми познайомимося з творами, в яких розповідається про хороші справи дітей, їх пригоди. Ці книжки написали для вас письменники різних країн світу.
Ш. Робота з виставкою книг.
Хто з вас, діти, взяв участь в оформленні виставки?
Хто автор книжок?
Твори якого жанру увійшли до них? (Казки.)
Чи є на виставці книжки з однаковою назвою?
Чим вони відрізняються? (Оформленням, видавництвом.)
Хто представив на виставку книгу?
Яка її назва?
Актуалізація читацького досвіду школярів 1. Груповий виступ учнів за казкою Бр. Гімм «Пані Метелиця». - Які казки братів Грімм ви прочитали?
- А що ви знаєте про цих письменників? (Великих німецьких казкарів - Якоба та Вільгельма Грімм - знає і любить весь світ. У німецькому місті Касселі, в музеї Братів Грімм, де колись вони працювали простими бібліотекарями і одночасно вивчали старовинні рукописи, зібрані їхні казки, видані на 160 мовах народів світу. Тут же можна побачити особисті речі казкарів, картини їх брата-художника Людвіга, рукописи, плакати і навіть ... цукерки, на обгортках яких намальовані улюблені герої з казок Братів Грімм - Попелюшка, Білосніжка, Червона Шапочка, Гензель і Гретель ... А вони ж були зовсім хлопчаки, коли почали збирати казки: Вільгельму було тоді двадцять років, а Якобу двадцять один.
Дитинство братів Грімм проходило у великій, щасливій родині: батько - суддя, найдобріша, турботлива мама, п'ять братів і сестриця Лотта. Всі любили один одного. Але особливо були прив'язані один до одного погодки Якоб і Вільгельм. За сімейною традицією брати Якоб і Вільгельм стали юристами. Але їх вабила старовинна народна поезія. Вони вивчали старовинні легенди й перекази, історію рідної мови. Брати Грімм набули популярності саме завдяки зібраним і записаним ними казок. Це був грандіозний подарунок дітям на всі часи! Біографія)
Чи сподобалась вам ці казки?
Чим?
Зараз ми послухаємо переказ казки Бр. Гімм «Пані Метелиця» з елементами театралізації. (Переказ казки.)
Вікторина «З якої ми казки»






(Белоснежка и семь гномов. Ганзель и Гретель. Госпожа Метелица. Золушка. Шесть лебедей.)
Фізкультхвилинка.
Засиділись в царстві казки,
встали дружно,
лінь, як пил, струсіть із себе,
присідання всі зробили
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Руки-крила піднялися
Разом дружно в небо
Політали, покружляли,
Дружно сіли й тихо стало.
2. Знайомство з казкою Ш. Перро «Чарівниця»
- Вдома ви читали казки Ш. Перро
- Що ви знаєте про цього письменника? (Шарль Перро народився в 1628 році. Сім'я хлопчика була стурбована освітою своїх дітей, і у віці восьми років Шарль був відправлений у коледж. Шільна біографія Перро - біографія типового відмінника. За час навчання ні він, ні його брати ні разу не були биті різками - випадок на ті часи винятковий.      Після коледжу Шарль протягом трьох років бере приватні уроки права і врешті-решт отримує диплом юриста. У двадцять три роки він повертається в Париж і починає свою кар'єру в якості адвоката. Літературна діяльність Перро припадає на той час, коли у вищому суспільстві з'являється мода на казки. Біографія)
- Яка казка схожа за змістом на казку Бр. Гімм «Пані Метелиця»?
- Хто хоче розказати цю казку?
V. Доповнення, розширення, уточнення читацького досвіду учнів.
1. Читання вчителем вголос художнього твору Дж Гарріса «Як братик Кролик прив’язав містера Лева» (с. 66 - 67).
- Зараз ми з вами познайомимося ще з одним шедевром світових класиків казкарів казочкою «Як братик Кролик прив’язав містера Лева», автором якої є Дж Гарріса. (Джоель Чендлер Гарріс (1848 - 1908) - американський письменник. Він прожив все життя серед негрів Північної Америки і записав дуже багато негретянскіх казок. Прадіди американських негрів жили в Африці. вони привезли з собою з Африки казки про братика Кролика, братика Лисиця, братика Медведя і про інших звірів. коли Джоель Гарріс був маленьким хлопчиком, він часто слухав ці веселі і смішні казки. Йому їх розповідав дядечко Ремус, старий негр, дуже добрий і ласкавий. А вже Джоель як любив дядечка Римуса! І книжку свою Джоель Гарріс так і назвав: "Казки дядечка Римуса" Біографія)
- Зараз ви уважно прослухаєте казку і поміркуєте над запитанням: «Як братик Кролик перехитрив Лева?»(Читання вчителем)
- Ви прослухали казку. Так дайте ж відповідь на запитання «Як братик Кролик перехитрив Лева?»
2. Міркування з приводу прочитаного.
Де відбулася подія?
Хто є головними героями казки?
Що вас найбільше здивувало вас у цій казціі?
Яка головна думка казки? (Ніколи не робити іншим лиха і завжди шукати вихід з скрутної ситуації)
Словникова робота.
Помститися – отомстить,
Ураган
Шпурляє – кидає
Поштиво – почтительно
Причепурився –
Читання казки
вголос по абзацах
Вибіркове читання
Знайдіть і зачитайте, як Лев ображав Кролика
Як порадив Кролик Левові сховатися від бурі?
Прочитайте, чому Кролик відмовився розв’язувати Лева
Як почали мешканці лісу ставитися до Кролика
Літературна гра – вікторина
Ви вдома підготували ілюстрації до прочитаних вами казок.
Зараз ми з вами пограємо у гру. Відгадайте якій казці належить уривок і подана ілюстрація.(Учні по черзі виходять до дошки зі своїми малюнками і зачитують уривок з казки)
vІ. Підсумок уроку.
Гра «Переплутанка.»
Визначте, яка казка кому належить?
Дж Гарріса «Як братик Кролик прив’язав містера Лева»
Бр. Гімм «Пані Метелиця»
Ш. Перро «Чарівниця»
- Чому наш урок називався «Казки світових класиків»
- Чого вчать нас прочитані казки?
- Які висновки ви зробили для себе?