Конспект по украинскому языку на тему: Українська народна пісня Ходить гарбуз по городу (1 класс)


Тема уроку. Українська народна пісня "Ходить гарбуз по городу".
Мета уроку: навчальна: познайомити дітей з українською народною піснею; учити сприймати на слух і усвідомлювати текст з одного прослуховування; визначати характер художнього твору;
розвиваюча: розвивати акторські здібності, усне зв’язне мовлення;
виховувати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: гості уроку – Чистомовочка, Пан Гарбуз; предметні малюнки – кавун і гарбуз; динамічний посібник: "Ходить гарбуз по городу", маски для інсценізації пісні;
запис пісні: "Ходить гарбуз по городу";
гарбузовий пиріг.
Хід уроку
1. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок!
Хутко всі, часу не гаймо,
Працювати починаймо!
– Діти, візьміться за руки і подаруйте одне одному посмішку. Що ви відчули? (Тепло, радість, гарний настрій)
– Сподіваюся, що це відчуття ви збережете до кінця уроку!
– А який, до речі, зараз урок? Ви, певно, вже помітили, нашу незамінну помічницю Чистомовочку. Це означає, що зараз у нас за розкладом… математика?! природознавство?! основи здоров'я?! Ні, ні, ні! Звичайно ж! Зараз у нас з вами урок української мови.
2. Актуалізація опорних знань.
2.1. Робота над загадкою.
– Сьогодні на урок до нас завітав поважний гість! Хто він? Відгадайте загадку!
На городі виріс дужий,Круглий, жовтий і байдужий.
Бач, аж боком в землю вгруз!..
Хто цей лежень? – То ж … (гарбуз)!
2.2. Ігровий момент. Пред'явлення гостя уроку.
– Але ж де наш гарбуз? Я не бачу! А ви? А може, ви просто не знаєте, як він виглядає? Оберіть з двох малюнків портрет Пана Гарбуза. (На дошці – зображення кавуна (рос. - арбуз) і гарбуза (рос. - тыква).
Озирніться довкола! Де ж він причаївся? Чи, може, він взагалі посоромився прийти до нас, адже ми його не запрошували?! Покличмо його!
– Гарбузе! Гарбузе!
– Молодці, голосно гукали, а зараз – тихо, прислухаємося! – тук, тук, тук. Хто там, за дверима?
Ой! Дивіться, ой, дивіться!
В класі тут гарбуз з’явився!
3. Повідомлення теми і мети уроку.
– А чи знаєте ви, що наша помічниця Чистомовочка добре володіє мовою, якою розмовляють овочі?! Сьогодні на уроці, з її допомогою, ми розучимо діалог Пана Гарбуза з його родичами, познайомимося з українською народною піснею та розіграємо її за ролями. Чистомовочка поділилася зі мною приємною новиною: Пан Гарбуз приготував для вас солодкі подарунки. Але ви отримаєте їх лише за однієї умови: на протязі уроку ви будете уважними, старанними та кмітливими. Домовилися? Тоді, за роботу!
У державі пан Гарбуз
Урок розпочинає,
І на урок чарівний той
Він усіх скликає.
4. Сприймання та усвідомлення нових знань.
4.1. Робота з динамічним посібником: "Ходить гарбуз по городу".
– Чи здогадуєтеся ви, кого на урок до нас "скликає" Гарбуз?
– Заплющіть очі – ніч. Розплющіть – день. Що змінилося? (На дошці з'явився малюнок городу, по якому походжає Гарбуз)
– Але ж де його "родичі"? (Поряд, на наборному полотні)
– Повернемо овочі на грядки, відгадавши загадки про них!
Я жовтенька, я маленька,Мов медочок солоденька.На баштані достигаю,Тепле сонечко вітаю. (Диня)
Довгий, зелений, Добрий і солоний, Добрий і сирий.Хто він такий? (Огірок)
Без рук, без ніг,А в'ється, як батіг. (Квасоля)
Некрасива, шишкувата, Як прийде на стіл вона, Скажуть весело хлоп'ята:— Ну й розсипчаста, смачна! (Картопля)
В полі хороше мені Зеленіти навесні.Чим же я — не молодець?                         .Маю червоний корінець, Все про нього дбаю, Цукор відкладаю. (Буряк)
Сидить дівчина надворі,
А коса її в коморі. (Морква)
4.2. Слухання української народної пісні: "Ходить гарбуз по городу" з опорою на ілюстрації в підручнику. С.40-41.
– Ви добре впоралися із завданням. Сядьте рівненько, покладіть руки на парту. Чистомовочка навчить вас чути і розуміти мову овочів. Це не важко: треба просто бути уважними!
– Відкрийте ваші підручники на с. 40-41. Розгляньте малюнки. Прислухайтесь: яка розмова відбувається між овочами?
4.3. Бесіда за змістом пісні.
– Визначите, яка ця пісня – сумна чи весела. Обгрунтуйте свою відповідь.
– Назвіть, кого гарбуз зарахував до свого роду.
– З якими словами він звертався до своїх родичів?
Ой чи живі, чи здорові
Всі родичі гарбузові?
– Повторимо ці рядки хором!
– Як відповідали гарбузові його родичі?
Іще живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові!
– Повторимо ці рядки хором!
– Хто з гарбузових родичів вам сподобався найбільше і чому?
Фізкультхвилинка. Гра "На городі".
Підведіться й гарно потягніться. Давайте у чарівний спосіб перетворимо класну кімнату на город дбайливих господарів, які виростили багатий урожай. Зараз ваше завдання – зібрати овочі. Коли почуєте назву якого-небудь овоча, ви повинні будете нахилитися, "зірвати" його і покласти у кошик. Після цього випрямитися. Якщо я назву не овіч, а фрукт або ягоду, ви повинні заперечити мені, зробивши відповідні рухи головою і пригрозивши пальцем. Готові? Починаймо!
Гарбуз, вишня, яблуко, картопля, помідор, банан, капуста.
4.4. Розігрування пісні за ролями. С. 136.
Обрати учнів для розігрування ролей:
- гарбуза;
- дині;
- огірочків;
- бараболі;
-квасолі;
- буряків;
- моркви;
- бобів.
Видати відповідні маски.
Слова автора читає вчитель.
5. Підсумок уроку.
5.1. Рефлексія.
Подякуємо Гарбузові та його родичам за пізнавальний урок.
ДЯКУЄМО!!!
Ви з гарбузової країни,
Зростаєте всі для людини.
За те вас люблять і шанують,
Що різні страви з вас готують.
5.2. Пригощання дітей гарбузовим пирогом.
Дякую за гарний урок, за вашу дисциплінованість, уважність та кмітливість. Пану Гарбузу треба поспішати на урок до інших дітлахів. А нас чекає солодкий подарунок.
Час мені уже прощатись,
Треба далі відправлятись,
З вами весело співати.
А тепер я буду вас
Пирогом всіх пригощати.