Урок-дослідження Рослини. Різноманітність рослин (Я і Україна 1 клас)

Урок- дослідження
Тема. Рослини. Різноманітність рослин.
Значення рослин у житті людини.
Мета: - розширити та уточнити знання учнів про різноманітність рос-
лин, умови їх зростання;
- вчити розпізнавати і наводити приклади рослин із навколишнього
середовища, спостерігати за ними;
- встановлювати найпростіші зв`язки між неживою природою (со-
нячним світлом, водою, повітрям і поживними речовинами) та
рослинами;
- ознайомити з різноманітністю кімнатних рослин, довести цінність
рослин для людини (естетину, практичну, оздоровчу);
- формувати вміння порівнювати рослини (за розміром, місцем
зростання, використанням людиною);
- виховувати прагнення доглядати і спостерігати за кімнатними
рослинами;
- корегувати зв`зне мовлення, збагачувати слониковий запас учнів.

Обладнання: плакати «Фрукти», «Овочі», «Дерева, кущі, трави»,
склянки з водою, цибуля, предметні картки з назвами
рослин.
Словник: назви рослин (бігонія, кактус, герань, кульбаба, латаття)

Хід уроку
І. Організаційний момент. Психолого- педагогічний
настрій.

Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаємо!

Вправа «Погода»
Тепло чи холодно надворі?
Яке небо? Чи є дощ?

ІІ. Ознайомлення з темою уроку.

1. Відгадування загадок.
Сидить баба на грядках
Вся закутана в хустках. (Капуста)
Дівка в коморі- коса надворі. (Морква)
Навені веселить, улітку холодить.
Восени харчує, зимою зігріває. (Дерево)
Червона, солодка, запашна,
Росте низько, до землі близько. (Полуниця)
Як одним словом назвати слова- відгадки? (Рослини)

2. Вступна бесіда
– Ось сьогодні на уроці ми і поговоримо про рослини, різноманітний
світ рослин, попостерігаємо і родосліджуємо за ними.
- На які три групи можна розподілити рослини? (Дерева, кущі, трави)
- Хто спробує на дошці намалювати по одному представнику кожної
групи рослин?

ІІІ. Робота за темою уроку.

1. Робота за підручником.
1.) Учитель читає текст у підручнику.
2.) Відповіді учнув за прослуханним текстом:
- Чи скрізь ростуть рослини?
- Які умови потрібні для росту? (Світло, тепло, поживні речовини)
- Де росте дуб і ліщина? (У лісі)
- Де росте кульбаба? (На лугу)
- Де росте латаття? (У воді)
- Де росте каштан? (У парку)
- Де росте троянда? (На клумбі)
3.) Робота за малюнком у підручнику. Розгляд і коментування.
- Що росте у лісі, на городі, в саду?

2. Бесіда- роповідь. Догляд за кімнатними рослинами.
Значення освітлення, поливання, підпушування для рослин, протирання
листочків.

3. Гра «Знайди зайву рослину».
- Знайди на малюнку зайву рослину, доведи своє міркування.
(Кактус, бігонія, фіалка, кульбаба, тюльпан, герань)

Фізкультхвилинка
Сонечко прокинулось, потягнулось,
В різні боки повернулось.
Потім весело всміхнулось,
Кругом себе обернулось.
Стали квіти оживати,
Пташки пісеньки співати.
Діти стали танцювати,
Любе сонечко вітати.

4. Робота у зошиті.
- Учні виконують завдання у зошиті: «Що де росте?»

5. Дослідження 1.
– Хто хоче бути помічником- дослідником? Поставимоу воду гілочки
вишні, попостерігаємо за ними на протязі місяця.

6. Продовження роботи за підручником.
Розгляд малюнків та відповіді на питання.
- Що виготовляють із пшениці? Винограду? Полуниць? Соняшника?
- Яка користь від рослин?
Висновок: - Рослини забезпечують нам харчування.
- Рослини використовують для виготовлення медикаментів.
- Із рослин виготовляють папір, меблі.
- Рослини милують око.

7. Дослідження 2.
– Поставимо цибулину у воду, будемо спостерігати, які зміни відбува-
тимуться з нашою рослиною.

ІV. Підсумок уроку.
- До якої природи належать рослини?
- Які кімнатні рослини ви знаєте?
- Який зв`язок між деревом і книжкою? Деревом і олівцем?

Корекційна робота. Гра «Життя дерева у різні пори
року»
Діти розподіляються на групи й отримують завдання про життя дерева в різні пори року:

дерево розпускає бруньки, слухає пісні птахів;
дерево радіє сонечку, шелестить листочками;
із дерева опадає листя, поливають його проливні дощі;
дерево заснуло, його засипає снігом.

Діти змальовують мімікою і жестами описану ситуацію. Всі інші відгадують, що відбувається з деревом.