?азіргі д?ниедегі ?аза?стан. 9 сынып ?аза?станны? д?ние ж?зі картасында?ы геосаяси орны. Халы?аралы? экономикалы? ?атынастар.


Атырау қаласы,Дамбы селосы
Амангелді атындағы орта мектеп
География пәні мұғалімі
Дариева Орынша Рысқалиқызы
Тақырыбы: Қазіргі дүниедегі Қазақстан. 9 сынып
Қазақстанның дүние жүзі картасындағы геосаяси орны.
Халықаралық экономикалық қатынастар.
Сабақтың тақырыбы: ІІІ –тарау. Қазіргі дүниедегі Қазақстан.
Қазақстанның дүние жүзі картасындағы геосаяси орны.
Халықаралық экономикалық қатынастар.
Сабақтың мақсаты:
Қазақстанның дүниежүзі картасындағы геосаяси орны мен халықаралық экономикалық қатынастары туралы кең түсінік беру. Н.Ә.Назарбаевтың «Дағдарыстан жаңару мен дамуға» жолдауы бойынша түсінік қалыптастыру, өміршеңдігін ұғындыру.
Сабақтың міндеті:
Мазмұнға байланысты:
1.Қазақстанның дүниежүзілік қауымдастағы орны туралы білім қалыптастырады.
2.Оқушыларда БҰҰ-ға мүше мемлекеттердің тұрақты және бейбітшіл дүние орнатудағы сыртқы саясаты туралы мағлұмат алады. Қазақстанның сыртқы істер қызметі туралы біледі.
СТО міндеттері:
алынған теориялық мағлұматтарды сыни тұрғыдан талдайды;
негізгі ұғым және заңдылықтарды меңгереді;
дәлелді де, дәйекті шешім қабылдауға дағдыланады.
Топтық жұмыс:
ортақ пікірлерді ортаға салады;
әрбір оқушы білімін толықтырады;
қорытынды шығарады.
Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап, СТО стратегиялары.
Көрнекілігі: Дүние жүзінің саяси картасы, Н.Ә.Назарбаевтың «Дағдарыстан жаңару мен дамуға» жолдауы.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
Үй тапсырмасын сұрау. Өткен тарауды қысқаша қайталау.
Ассоциация әдісі бойынша
Оңтүстік Қазақстан

Батыс Қазақстан

Қазақстанның
экономикалық
аудандары

Шығыс Қазақстан

Солтүстік Қазақстан


Орталық Қазақстан


Жаңа сабақты бастар алдында оқушыларға сұрақ қойылады.
Қазақстан қандай ел?
Қазақстан туралы не білелеміз?
Осы сұрақтардың жауабы бойынша «БҮҮ» стратегиясының «білемін» бағанасын толтырады.
Білемін Үйренгенім Үйренгім келеді
Тәуелсіз мемлекет
Коституция
БҰҰ-ға мүше
Еуразия материгінде орналасқан, халқы 16 млн. Астам
Жер көлемі 2724,9 мың км2. т.б. Геосаяси орны, халықаралық ұйымдастық, халықаралық экономикалық қатынас, халықаралық географиялық еңбек бөлімі. Халықаралық сауда қаржы және кредит, шетелдік инвестиция, ғылыми техникалық байланыстар. т. б Шетелдермен сыртқы экономикалық байланыс, халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы. т.б
ІІІ. Мағынаны тану.
ФАО
1992 жылы Еуропа Одағымен техникалық ынтымақтастығы жайлы келісім жасады.
БҰҰ мүше
ЮНЕСКО
1992 жылы қазан. Экономикалық ынтымақтастық
Үлкен жетілік елдерімен екі жақты ынтымақты нығайту
Халықаралық географиялық еңбек бөлінісі
Ғылыми техникалық байланыстар
Халықаралық сауда
Шетелдік инвесторлар
Қазіргі дүниедегі Қазақстан
Халықаралық экономикалық қатынастар
Халықаралық ұйымдар
Қаржы және кредит
Геосаси орны
Енді бүгін біздер қазіргі дүниедегі Қазақстанның геосаяси орнын және негізгі ұйымдармен танысамыз. Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Топтастыру бойынша берілген әрбір ұғымға оқушы анықтама береді.
Қазақстанның геосаяси орнын дүние жүзінің саяси картасынан көрсету.
ІV. Ой толғаныс.
1.Оқушылар тақтада жазылған негізгі ұғымдардың анықтамасын жазадыжәне қорғайды.
1-топқа: Халықаралық сауда, халықаралық экономикалық қатынастар.
2-топқа: Халықаралық географиялық еңбек бөлінісі, қаржы және кредит, шетелдік инвесторлар.
3-топқа: Халықаралық ұйымдар, ғылыми техникалық байланыстар.
2.БҮҮ стратегиясының ІІ және ІІІ бағанасын толтыру. Төмендегі сұрақтар негізінде
Оқушылар бүгінгі сабақта не үйрендік?
Қазақстан туралы тағы не білгілеріңіз еледі?
V. Қорытындылау.
Қазақстанның қазіргі таңдағы саяси орны, егемендік алғаннан кейінгі экономикалық дамуы туралы айта келіп, Н.Ә.Назарбаевтың «Дағдарытан жаңару мен дамуға» жолдауына зейінін аудару.
Дағдарыстан жаңару мен дамуға
Дағдарыс бізге сырттан келді. Оның көздері елдің ішінде емес, әлемдік экономиканың сәйкессіздігінде жатыр.
Экономиканы одан әрі жаңғырту және жұмыспен қамту стратегиясын іске асырудың жаңа жоспары.
Бюджеттің барлық шығындық баптары бойынша қатаң үнемдеу және аса қатал қаржы тәртібі.
Еңбек рыногын дамыту үшін мүмкіндіктер.
Экономиканың одан әрі жаңғыртылуы мен базалық инфрақұрылымның дамуы.
VI. Үйге тапсырма. Эссе «Болашақ Қазақстан»
VII. Бағалау.