?аза? тілінен саба? жоспары ?аза?станны? ?алалары 8 сынып


8 сынып. Қазақ тілі сабағынан орта мерзімді сабақ жоспары.
Сабақтың тақыры
бы Оқып-үйренудің негізгі мақсаттары Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер Оқып-үйренудің нәтижесі Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау Барлығын қосқанда Негізгі дерек көздері
Қазақстанның қалалары «Қазақстанның қалаларын аралағым келеді» модульінде өткен тақырыптарды еске түсіріп топ-топпен 4-5 тапсырма орындау және әр оқуға 1-2 етістікті келер шақта жіктей білуге үйрету арқылы модуль бойынша білімдерін бекіту.
Көшбасшылық: Топпен жұмыс. Сұрақ құрастыру, жауап беру. Сергіту сәті «Сөз табу» ойыны. Кластер жасау. Әңгімелеу. «Қазақстан-ның қалаларын аралағым келеді» модулі бойынша видеоны көріп сұрақ-жауап құрды, әңгімеледі, сөйлемдер құрады, кластер жасады, топта бірігіп жұмыс істеді. Табысқа жету өл-
шемдері, топ ара-
лық баға
лау.
  Топпен жұмыс, деңгейлік тапсырма орындау.
  Презента-ция,
түрлі-түсті қағаздар,
стикерлер,
кітап, интерактивті тақта видео, презентация
 
 
 
 
 
8-сынып. Қазақ тілі  сабағынан қысқа мерзімді сабақ жоспары.
 
Күні: Сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Лексикалық тақырып: Қазақстанның қалалары
Грамматикалық тақырып: Келер шақтың жіктелуі
Сабақтың мақсаты: «Қазақстанның қалаларын аралағым келеді» модульінде өткен тақырыптарды еске түсіріп топ-топпен 4-5 тапсырма орындау және әр оқуға 1-2 етістікті келер шақта жіктей білуге үйрету арқылы модуль бойынша білімдерін бекіту.
Оқудың нәтижесі: «Қазақстанның қалаларын аралағым келеді» модулі бойынша видеоны көріп сұрақ-жауап құрды, әңгімеледі, сөйлемдер құрады, кластер жасады, топта бірігіп жұмыс істеді.
Көрнекілігі: Презентация, видео, түрлі-түсті қағаздар, стикерлер, кітап, интерактивті тақта
 
Сабақтың барысы:
  Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Уақыты
1-әрекет
Ұйымдастыру кезеңі
 
  Сәлемдесемін. Оқушылардың зейінін сабаққа аударамын.
-Бүгін сабақта кім кезекші?
-Сыныпта кім жоқ?
-Бүгін аптаның қай күні?
-Бүгін аптаның қай күні?
  Сәлемдеседі.
Оқу құралдарын дайындайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді. 3 мин.
  2-әрекет
Ынтымақтастық
Атмосферасын орнату Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады . Ойынның ережесі түсіндіріледі. Оқушылыр бір-бірінің арқаларына сурет салады. Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады . Ойынның ережесі тыңдайды. Тапсырманы орындайды. 5 мин.
Топқа бөлу
 
 
 
 
 
  Оқушыларды түрлі-түсті қағаздар тарату арқылы топқа бөлемін. Топтағы оқушыларға міндеттерін естеріне салып, топ мүшелерінің қызметтерін өзара бөлгіземін. Топ ережесін естеріне саламын. Бағалау парағын таратамын. Оқушылар өз орындарына барып отырады, оқушылар міндеттерін өзара белгілеп алады.  
3-әрекет
Үй тапсырмасын сұрау
Үйге берілген тапсырманы естеріне саламын. Оқушылар қолдарын көтеріп, орындарынан тұрып, үйде құрап келген сөйлемдерін оқиды. 7 мин.
4-әрекет
Өткен сабақпен байланыстыру.
Негізгі кезең.
Миға шабуыл.
 
 
 
Өткен сабақта «Үсік шалғанда көрсетілетін көмек» тақырыбын өткен болатынбыз. Сол тақырып бойынша мына сұрақтарға жауап беріп көрейік.
Тамшыбұлақ жері қай өңірде орналасқан?
Абай ауылы неге дайындалып жатты?
Етістік дегеніміз не, қандай сұрақтарға жауап береді?
Етістік
тұлғасына қарай
мағынасына қарай
объективті қатысына қарай
іс әрекеттің орындалуына қарай
құрамына қарай
қандай түрлерге бөлінеді?
Етістіктің қандай категориялары бар?
Сұрақ-жауап
Болжалды келер шақ жұрнақтарын ата.
Ауыспалы келер шақ жұрнақтарын ата.
Мақсат келер шақ жұрнақтарын ата.
Келер шақ жіктеле ме? Берілген сұрақтарға жауап береді. Өтілген тақырыптарды пысықтайды. 5мин.
5-әрекет
Таныстырылым дайындау.
 
 
  Әр топқа жеке тапсырма беріледі.
Мәтін таратылады
1-тапсырма
Мәтінді оқып, 3 сұрақ құрастыру
Оқушылардың топ ішіндегі міндеттерін орындауын қадағалаймын, бірігіп жұмыс істеуге шақырамын.
2-тапсырма
Әр топ ұяшықтарды таңдау арқылы өздеріңе бір сөз таңдап алыңдар. Таңдалған сөзді келер шақтың үш түріне қойып жіктеңдер. 
күл, ойна, жүр, айт, сана, есепте, орында, талда, тапсыр
Әр топ өз тапсырмалары бойынша таныстырылым дайындайды және қорғауға дайындалады. 10мин.
6-әрекет
Сергіту сәті
  «Адасқан әріптер» ойыны ойналады
АЛАТАУ, ОҢТҮСТІК, АЛАКӨЛ
Т4,А1,У6,А3,Л2,А5.
О1,К8,С5,Ү4,Ң2,Т3,І7,Т6
Л2,А3,Ө5,К4,Л6,А1 Ойын ойнайды. 3мин.
7-әрекет
Сұрақ-жауап
  Экраннан карта және видео көрсетіледі.
Тапсырма: мәтіннен, видеодан алған ақпараттарды пайдаланып әр топ кластер жасайды.
Төмендегі берілген етістіктерді үш бағанаға бөлу.
Болжалды Ауыспалы Мақсатты келер шақ келер шақ келер шақ Әр топ кластер құрады. 3мин.
 
8-әрекет
Ойды  қорыту
  Әр топ бір-бір оқушыдан тақтаға шығып бір етістікті жіктейді.
І-топ жекеше
ІІ-топ көпше
Сабақта айтылған, жасалған жұмыстар бойынша білімдерін ортаға салады. 3мин.
9-әрекет
Үй тапсырмасы Астана таралы өлең жаттау.
Күнделіктеріне тапсырманы жазады. 2мин.
10-әрекет
Бағалау Әр топтың бағалаушысынан , көрші топтың бағасын айтуын сұраймын. Әр топтан бағалаушы тұрып, бағалау парағының көмегімен көрші топтағы оқушыларды бағалайды. 3мин.
11-әрекет
Рефлексия Астана әні орындалады Ән арқылы сабақтың ұнаған ұнамағаны көрінеді. 1мин.