?аза? тілінен саба? ?лгісі. Та?ырыбы ?андай г?л ?найды? (2- сынып)


3-сынып
Сабақтың жоспары
Пән: қазақ тілі
Сынып: 3 «В»
Сабақтың тақырыбы: Біздің отбасымыз.
Сабақтың түрі: панорамалық сабақ
Сабақтың мақсаты: отбасы тақырыбы бойынша білімдерін толықтыру.
Сабақтың міндеттері:
Отбасы туралы айта білуге. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру арқылы ұйымшылдық қабілеттерін ояту.
Әр оқушының коммуникативтік қабілетін дамыту, өзін-өзі басқарып, пікірін қорғап, дәлелді сөйлеуге дағдыландыру.
Бір-бірінің пікірін сыйлауға, отбасы мүшелерін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: шапшаңдық, тапқырлық, өз ойын еркін жеткізе білу шеберлік.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, кітап, дәптер, суреттер.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, ұжымдық, түсіндірмелі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
- отырыңдар.
-көңіл – күйлерің қалай?
-олай болса, балалар мына суреттердің ішінен қазір көңі-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар. ( интерактивті тақта)

ІІ . Жаңа сабақ:
Ассоциация: «Біздің отбасымыз» сөз тіркесін естігенде қандай сөздер естеріне түседі? (оқушылар өз ойларын тақтаға жазады. Әр оқушы өзінің бұл сөзді неге жазғанын түсіндіріп береді.)
2755595392130025412703873500300497739213001793240275590003325495387350035629853873500
2268707222893003242483222893002898099222893003561715220345003764997873300Біздің отбасымыз
Жаңа сөздермен жұмыс:(интеактивтік тақта)
Кімдікі? –чье?,чья?,чей?
Көзілдірік- очки
қазір барлығымыз осы сөздерді аудармасымен хормен, жекелеп оқып шығамыз және осы сөздерді қатыстырып:
сөз тіркесін
сөйлем құрастыру
Сурет бойынша жұмыс. ( интерактивті тақта – флипчарт)

1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
Біздің отбасымыз үлкен. Отбасымызда жеті адам бар. Олар: атам,әжем, әкем, шешем, ағам, қарындасым және мен. Атам мен әжем – зейнеткерлер. Әкем фирмада жұмыс істейді. Шешем асханада жұмыс істейді. Ағам – студент. Қарындасым бірінші сыныпта оқиды. Мен үшінші сыныпта оқимын.
мәтінді тізбекпен дауыстап оқып, аудару.
2-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақ қой.
-640830253167Қандай?
Неше?
Кімдер?
Кім?
Қайда?
Нешінші?
0Қандай?
Неше?
Кімдер?
Кім?
Қайда?
Нешінші?
Біздің отбасымыз ______? Отбасында _____ адам бар? Олар______ ? Атам мен әжем_______? Әкем______ жұмыс істейді? Ағам______ ? Қарындасым_______ сыныпта оқиды? Мен _________ сыныпта оқимын?
( Интеактивті тақта-флипчарт) Оқушылар қажетті сұрақты айтып. Бос орынды баса отырып өзі-өзін тексеріп отырады. Сол уақытта дұрыс жуабы шығады.
ІІІ. Сергіту сәті:
«Жұбын тап» ойыны арқылы өткізу. Мұғалім допты лақтырып оқушыға сөз айтады. Оқушы сол сөздің жұбын тауып алу керек.
Мысалы : Іні-қарындас, ата- әже.
3-тапсырма. Мәтінді оқы, аудар. (оқулықпен жұмыс)
Наша семья большая. В семье семь человек. Это дедушка, бабушка, отец, мать, брат, сестренка и я. Дедушка и бабушка- пенсионеры. Отец работает на заводе. Мать работает в столовой. Брат-студент. Сестренка учится в 1 классе. Я учусь в 3 классе.
Сұрақтарға жауап беріп үйрен.
( интерактивті тақта-флипчарт)
Сұрақтың дұрыс жауабын тап.
218503530480Кітап менікі.
Газет атамдікі.
Көзілдірік әжемдікі.
Журнал әкемдікі.
Ойыншықтар інімдікі.
Дәптер сенікі.
00Кітап менікі.
Газет атамдікі.
Көзілдірік әжемдікі.
Журнал әкемдікі.
Ойыншықтар інімдікі.
Дәптер сенікі.

44181409146Чей?
Чья?
Чье?
0Чей?
Чья?
Чье?
428031163525Кімдікі?
0Кімдікі?


(интерактивті тақта-флипчарт) дәптермен жұмыс.
Суреттерді пайдаланып сөйлем құрап үйрен.

Көзілдірік.
Көзілдірік атамдікі.
Үлкен көзілдірік атамдікі.
Үстелдегі үлкен көзілдірік атамдікі.

Доп.
Доп інімдікі.
Кішкентай доп інімдікі.
Бөлмедегі кішкентай доп інімдікі.
ІҮ. Сабақты бекіту.
Ал балалар бүгінгі сабағымызды қортындылайық. Сөзжұмбақты шешу. (интерактивті тақта-флипчарт).
Они
Дедушка
Ребенок
Старший брат
Младшая сестра девочек
Младшая сестра мальчиков
Ү. Рефлексия.
Ал енді интерактивтік тақтадан сабақ соңындағы көңіл-күйлеріне келетін суретті таңдаңыз.

ҮІ. Үйге тапсырма: отбасыларын туралы мәтін құрастыру. Дарынды оқушыларға тапсырма. Отбасы мүшелерін сипаттап , кітапша жасау.
ҮІІ. Бағалау:
Бағалау парағы бойынша.
№ Аты-жөні Мәтінмен
жұмыс Сұрақ-жауап Суретпен
жұмыс Аударма
жұмысы Дәптермен жұмыс белсендігі
1 Буравский Дмитрийй 2 Генералова Злата 3 Головина Дарья 4 Балмуханова Дарья 5 Джапаров Ибрагим 6 Ершекина Меруерт 7 Канаев Виктор 8 Каралева Анастасия 9 Караблев Максим 10 Кухарская Владислава 11 Чумаков Виктор