?аза? тілі п?ні бойынша 5-сынып?а ?я? дауыссыздар та?ырыбына ашы? саба?


№14 жалпы орта білім беретін мектеп
-365-1054Ашық сабақ
00Ашық сабақ

Тақырыбы: Ұяң дауыссыз дыбыстар
5а – сынып
Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі А.Т.Пергалиева
Орал 2017
Күні: 14.02.2016
Сыныбы: 5а
Сабақтың тақырыбы: Ұяң дауыссыз дыбыстар
Мақсаты: а) білімділік: дауыссыз дыбыстардың жасалуына қарай бөлінуін айыра білу, ұяң дауыссыз дыбыстар туралы түсінуіне нұсқау беру. ә) дамытушылық: ойлау,есте сақтау қабілеттерін және ынтасын арттырып, тілін ұстарту арқылы білім сапасын арттыру.
б) тәрбиелік: өздігінен жұмыс істеуге баулу,ойын тұжырымдай білуге, шапшаңдыққа, қорытынды шығара білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа  сабақ.
Әдісі:сұрақ-жауап,көрсету,түсіндіру, ішкі-сыртқы шеңбер құру, топтастыру, жаңа тақырыпты өзіндік жұмыспен пысықтау, желкенді қайық әдісі арқылы бағалау.
Көрнекілігі: сызба жұмыстар, асық, суреттер, күн шуағы бойынша бағалау.
 Сабақтың барысы: І..Ұйымдастыру.
«Ішкі сыртқы шеңбер құру» әдісі арқылы оқушылар ортаға шығып ішкі сыртқы шеңбер құрып, бір-біріне жылы тілек тілейді.
Оқушылар:
Үлкенге де Сіз
Кішіге де Сіз
Сәлембердік Сіздерге
Ізетпенен Біз
Топтастыру: Оқушылар мұғалімнің қолындағы дорбасынан асық таңдайды, алған түстері бойынша 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру:
Балмұздақ таяқшасы арқылы мұғалім өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.
Үй тапсырмасы тексеріледі.
Қызығушылықты ояту: Оқушыларға сөзжұмбақ жасырылады. Жұмбақтардың жауаптарын жаза отырып, жаңа тақырып шығады.
Құстан аумайды,Көкте зулайды. (ұшақ)Ұ
Қамыс құлақ,Қасқыр сирақ.Серке құйрық,Қашса, жүйрік. (қоян) Я
Қасқыр, аю, түлкі қандай жануар? (аң) Ң
Жаңа сабақ:
Салдыр мен үннің қатысуы арқылы жасалған, бірақ үннен салдыры басым дауыссыз дыбыстарды ұяң дауыссыздар деп атаймыз.
Ұяң дауыссыздар мыналар: б,в,г,ғ,д,з,ж.
 Сергіту сәті.  «Кім шапшаң?» Әр топтан бір оқушыдан келіп тапсырма жасырылған бетті суырады. Топпен тез арада тауып, орындауы керек.
   «Ж» әрпінен басталатын    сөздер.
1. Қыздың аты.
2. Мақал-мәтел
3. Аң аты.
4. Жыл мезгілі.
5. Жер-су аты.
 «Д» әрпінен басталатын сөздер.
   1. Ақын-жазушының фамилясы.
   2.Қаланың аты.
   3.Шардың синонимі.
  4.Оқу құралы.
  5. Әріптен не құралады?
   «Б» әрпінен басталатын сөздер.
   1. Адам аты.
   2.Құс аты.
   3.Бас киім   4.Сан аты.
   5.Ғимарат аты.
«Асық ойнайық ойыны». Оқушылар қолдарындағы асықты лақтырып түскен жағы бойынша мұғалімнен тапсырма алып орындайды.
«Бүк» түссе: Ақ сүйек сөзін септеу.
«Шік» түссе: Көкпар сөзіне фонетик.талдау жасау.
«Алшы» түссе: Аударыспақ сөзін тәуелдеу.
«Тәйкі» түссе: «Асық ату» ойынын көрсетіп, түсіндіру.
Ескерту: Тақтаға шығып талдайтын тапсырмаларға оқушылар «қағаз-қайшы-тас» ойыны арқылы іріктеліп, шығады. Берілген ұлттық ойынын түсіндіреді.
Оқулықпен жұмыс:
265-жаттығу. Мәтінді оқып, мазмұнын айту. Қарамен жазылған сөздердің ішінен қатаң дауыссызға, ұяң дауыссызға және үнді дауыссызға аяқталған түбір сөздерді үш бағанға бөліп жазу. Әр топтан оқушылар бірінен кейін бірі шығып жазады.
Қатаң Ұяң үнді
Интернет
Жаңалық
Жұмыс
Тап
Жуық
Студент гараж Көңіл
Компьютер
Бүгін
Ай
Миллион
Алақан
Әлем
Сабақты бекіту:
Сәйкестендіру тесті:
Жуан дауысты дыбыстар: -4953075311000-495305842000-4953025590500-4953092964000-4953057785000-4953057785000-4953043180000-4953025590500-4920012456200 Ы,і,и,у,ұ,ү
Жіңішке дауысты дыбыстар: О,ө,у,ұ,ү
Еріндік дауысты дыбыстар: П,ф,к,қ,т,с,ш,щ,х,ц,ч,һ
Езулік дауысты дыбыстар: Б,в,г,ғ,д,з,ж
Ашық дауысты дыбыстар: А,ә,е,э,ы,і,и
Қысаң дауысты дыбыстар: Р,л,й,у,м,н,ң.
Қатаң дауыссыздар: Ә,ө,ү,і,е,э,и,у
Ұяң дауыссыздар: А,ә,о,ө,е,э.
Үнді дауыссыздар: А,о,ұ,ы,у
Рефлексия:
«Желкенді қайық» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырыпты қалай түсінгендерін, тілектерін стикерге жазып, қайықтың желкеніне жапсырады
Қызыл желкен – түсінбедім
Сары желкен – орташа түсіндім
Жасыл желкен – бәрі түсінікті болды

VI.Бағалау. Топ басшылары бағалау парағындағы оқушылардың балын есептеп, бағасын айтады.
8-10 балл –«5»
4-7 балл – «4»1-3 балл – «3»
VII.Үйге тапсырма: 267-жаттығу. Үлгі бойынша 5 сөйлемнен құрастыру, ереже жаттау.