Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер ж?йесі


Сыныбы 9 Күні 29.09.15
Сабақтың тақырыбы Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі.
Мақсаты Кемінде бір теңдеуі сызықтық емес екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі туралы түсінік беру, оларды шешу тәсілдерін қалыптастыру
Күтілетін нәтижелер 1.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің анықтамасын, шешімін, графигін біледі.
2.Есептер шығаруда қолдана алады.
3.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу графигін координаталық жазықтықта сала алады.
Керекті жабдықтар Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
Сабақтың барысы
Сабақ кезендері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
2 мин Салемдесу, сабақтың мақсатымен таныстыру;
Топқа бөлу:
Амандасады.
сынып оқушылары төрт топқа бөлінеді; топ мүшелері өзара топтық ролдерге бөлінеді
Тұсау кесер 1.Теңдеулер жүйесі деген не?
2.Теңдеулер жүйелері қандай тәсілдермен шешіледі? Оқушылар осы сұраққа өздерінің ойларын айтып, жарыса жауап береді.
Негізгі бөлім
35 мин
І .«Алғашқы қадам»
өткен тақырып бойынша тапсырма беріледі
1 топ. Алгебралық қосу тәсілі
2 топ. Алмастыру тәсілі
3 топ. Графиктік тәсіл
4 топ. Жаңа айнымалы енгізу тәсілі
ІІ . «Алғырлық кілті» ( әр топқа өз таңдаулары бойынша алынған есептері бар конверт беріледі.)
1 топ. № 35 (а) 36 (а) 41 (а)
2 топ. № 37 (а) 36 (б) 41 (ә)
3 топ. № 39 (а) 40 (ә) 42 (ә)
4 топ. № 39 (ә) 40 (а) 42 (а)
І. Оқушылар тапсырманы топта талқылап, постер қорғайды.
Топтар бірін бірі бағалап, екі жұлдыз, бір ұсыныс айтады
ІІ. - Оқушылар есепті жұппен шығарып, топпен талқылап, бір оқушыны тақтаға шығарады.
- Басқа топ мүшелері бірігіп отырып тақтаға шыққан оқушыны қызыл, сары, жасыл түстер арқылы бағалайды.
Қызыл – өте жақсы,
Сары – жақсы
Жасыл – орташа.
Қорытынды
8мин IV. Қалыптастырушы тест тапсырмасы
Бағалауы:
5 дұрыс жауап - баға «5»
4 дұрыс жауап - баға «4»
3 дұрыс жауап - баға «3»
Бағалау, мадақтау Тест тапсырмасын жеке орындайды, жұмыстарын алмастыру арқылы тақтада көрсетілген жауаптары бойынша тексереді