Конспект уроку Я у світі за темою: Народна мудрість про тварин 3 клас


«Я у світі». 3 клас
Тема: Народна мудрість про тварин.
Мета: Розширити знання учнів про тварин, ознайомити з тваринами - оберегами.
Розвивати інтерес до вивчення народних звичаїв, пов’язаних з тваринами.
Виховувати любов до тварин, бережне ставлення до них.
Обладнання: рушники, глиняний посуд, картки, мультимедійний пристрій, мульти медійні презентації
« Помилянки», «У зимовому лісі».
Хід уроку
I. Організаційно – вступний момент.Доброго ранку ліси і поля
Доброго ранку, плането земля!
Щастя, здоров’ я всім людям бажаєм,
З радістю в школу до знань поспішаєм.

ІІ. Операційно – пізнавальний момент.
Робота з календарем погоди.
Починаємо наш урок Довкілля з погодних спостережень.
Синоптик: сьогодні на території Криворіжжя очікується ясна погода. Сонечко
усміхнеться всім перехожим. Морозець ніжно пощипуватиме тих
хто з’ явиться на вулиці, адже температура повітря – 5С. Синоптики
попереджають: «Обережно, лід!» Нехай день прийдешній принесе
радість, задоволення, втіх
Діти відкривають зошити, відмічають погоду.

Робота з народним календарем.
Вчитель: За народним календарем сьогодні день Федота Вітроноса. Про цей день кажуть, що припиняються стійкі морози, настає відлига. Середня температура вища + 5 С. Федот Вітронос скрізь суне свого носа, задирає курям хвіст. Яким буде 15 березня – таке і літо. Якщо в цей день сніг зранку, то чекай
урожаю ранніх хлібів, якщо сніг до вечора – буде урожай на пізні хліба, а якщо мете весь день – буде затяжна весна. Поспостерігайте, якщо вдень сніг, мороз, північний
Вітер, то літо буде холодне, а якщо піде дощ, то все літо дощове.
В народі кажуть : Федот кошлатий – паші не мати.
Повторення домашнього завдання.
Давайте пригадаємо, яку тему ми вивчали на попередньому уроці?
( Казки про тварин)
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Які казки про тварин ви знаєте? Давайте пригадаємо.
Вивішується схема.
Назвіть казки, які вам найбільше сподобались.
( учні називають улюблену казку і вивішують на дошку малюнок до неї

Гра «Помилянки».
Вам не просто треба впізнати казку, а ще й виправити помилки.
Презентація .

Гра «Вгадай назву казки».
За ілюстраціями ви добре вмієте відгадувати казку, а ось чи впізнаєте ви назву казки за опорними словами.
а) козенята,хатинка, не відчиняти, підслухав, матінка, похвалила.
( «Коза і семеро козенят»)
б) жабка – скрекотушка, Мишка - шкряботушка, Зайчик – побігайчик, пустіть, тісно, Кабан – іклан. («Рукавичка»).
6. Робота в групах.
- Слідуюче завдання будемо виконувати, працюючи в групах. Кожна група має конверт з пазлами. Вам потрібно скласти пазли і назвати головних героїв своєї казки.
Перша група – казка «Ріпка»
Друга група – казка «Лисича – сестричка та вовчик – братик»
Третя група – казка «Котик і Півник»
Четверта група – казка Пан Коцький»
П ята група – казка «Колобок»

Підведення підсумка по домашньому завданню.
Молодці, діти ви добре знаєте казки. А що в казках про тварин чарівного?
(Звірі розмовляють, живуть в рукавичках, ходять в гості, співають, вчать, як треба поводитись)
Ось і до нас на урок завітали чарівні герої. Відгадайте хто вони?
(Діти в костюмах білочки, дятла та їжачка співають пісеньки – загадки, а присутні відгадують

Складання асоціативного куща.
Чому казки називають українськими народними казками?
Казки належать до народної мудрості. Які види народної мудрості ви знаєте, крім українських народних казок.
(учні складають асоціативний кущ, прикріплюючи до дошки на магнітах картки з написами: обереги, прислів’ я та приказки, народні повір я, порівняння, легенди, пісні, загадки, прикмети та інше)

Повідомлення теми уроку.
Отже про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
Що ви очікуєте від цього уроку? (Вчитель записує відповіді дітей на дошці)
Бесіда вчителя: всі жанри народної творчості часто називають золотими зернами або маленькими перлинами, скарбами народного фольклору. І на сьогоднішньому уроці ми почнемо збирати намисто народної мудрості. А прислів’ я, приказки, пісні, лічилки будуть нашими перлинами. Кожну перлинку будемо обережно нанизувати на мотузочку. І перша перлина – це наші українські народні казки. (Вчитель нанизує перлину).
Людина здавна вклонялася тваринам, вважаючи їх божеством, символом мудрості, плодючості. Подивіться на речі, що нас оточують: рушники, глиняний баранець, іграшки, розписаний посуд.
На багатьох із них зустрічається один і той самий мотив – тварини. Як ви думаєте, чому на рушниках вишивають тварин? Чому їх моделі ліплять із глини?
Тому, що вони є оберегами. Подивіться на рушники і посуд. Яких тварин люди вважали оберегами? (голубів, баранів, півнів) Це друга перлина.

Деяких тварин стали вважати навіть покровителями людини. Таку тварину не можна було вбивати, потрібно їй годити, годувати, доглядати. З давніх давен існують народні повір’ я про тварин.
Робота з підручником.
Давайте познайомимося з народними повір ями у підручнику.
Які повір я існують пов’ язані з лелекою?
Що ви дізналися про солов’ я?
Послухайте народні повір’ я, які для вас приготували діти.
(На екрані кінь, коза, бджола)

Кінь користується у людей пошаною. Магічні дії пов язані з кінською підковою. Її прибивали до порога. Щоб добро йшло до хати.
Коза – символ родючості та щастя.
Бджола походить із раю. Її мед і віск використовують у медицині.
Наступна перлина – це народні повір’ я.
Робота з прислів’ ями. Послухате загадку і відгадайте про що далі піде мова на уроці.
Весела, а не пісня,
Повчальне, а не книга.
Коротке, а не загадка,
Народне, а не казка.
Давайте складемо прислів’ я із розсипанок і з ясуємо їх зміст.
(робота в групах)
1.кішці – смішки, а мишці – слізки.
2. не женись за двома зайцями, бо жодного не впіймаєш.
3. дивиться лисицею, а думає вовком.
4.бджола жалить жалом, а людина – словом.
5.бджола мала, а й та працює.

Діти ще називають прислів я про тварин і нанизують 4 намистинку.
Фізхвилинка
Робота над проектом.
Дві групи підготували проект «Народні прикмети»
( учні захищають свій проект, роблять висновки)
Народні прикмети це перлина народної мудрості.

Гра «Вгадай прикмету»
На картках з єднайте стрілочками правильну прикмету.
Всі прикмети люди складали після довгих спостережень за природою, за тваринами. Тому народні прикмети ми відносимо до перлин народної мудрості. (нанизуємо намистинку)
Робота з пісеньками – потішками та колисковими.
В нашому житті є пісеньки, які ми знаємо з дитинства. Це потішки, колискові. Давайте послухаємо пісеньки. Які заспівають нам дівчатка.
(дівчата, колихаючи у люльках ляльок, співають колискову, а інші з іграшками в руках – потішки)

Виходить лисичка і діти разом співають народну пісню « Я лисичка, я сестричка»
наступна перлина музична.

III. Оціночно – підсумковий етап.
Що вам найбільше сподобалось на уроці? Чи здійснилися ваші чікування? Щоб більше дізнатися про тварин в народній творчості, ви можете перечитати ось ці книги.(Звертаємо увагу на виставку книг на уроці) З народною мудрістю ми ще не раз будемо говорити на уроках читання, рідної мови, довкілля, музичного мистецтва і наше намисто стане ще більшим.

Хто на вашу думку сьогодні на уроці був найактивнішим? Діти називають однокласників, вчитель погоджується.
Вашим домашнім завданням буде вправа в зошиті на сторінці 27.