Конспекти уроків з математики, навчання грамоти, письма, образотворчого мистецтва з теми Бджілка маленька та медок солоденький(1 клас)





Валеологічний модуль
в 1 класі




Тема модуля:


«Бджілка маленька, та мед солоденький»







Солодовникова О. М.,
вчитель вищої категорії.
ЗОШ № 15 м. Мелітополя
1 блок – математика

Тема. Склад числа 7. Складання, розв’язування, читання прикладів на додавання в межах 7.
Мета. Розглянути всі варіанти складу числа 7. Вчити учнів складати, розв’язувати, читати приклади на додавання в межах 7.
Розвивати мислення, увагу. Ознайомити із життям бджоли.
Виховувати працелюбність, доброту, щедрість, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: макети бджілок, квітів, таблиця № 25( «Математика 1 клас»).

Хід уроку
I Організаційний момент. (2 хвилини)
Добрий день! У добрий час!
Рада, діти, бачити я вас!
Чи почули ви дзвінок?
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався,
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка!

II Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.(3 хвилини)
Сьогодні на уроці ми вивчимо склад числа 7, будемо вчитися складати, розв’язувати та читати приклади на додавання в межах 7. А допоможе нам це зробити наша маленька гостя. Хто вона? Відгадайте.
Зимою спить,
Літом бринить,
Понад води,
Понад сади літає,
Нектар збирає.
Так, це бджілка. А звуть її Жу – жу. Вона принесла на своїх чарівних крильцях багато цікавої і повчальної інформації, а ще багато завдань.
III Основна частина (зо хвилин)
Повторення вивченого матеріалу. (7 хвилин)
Українському народові завжди були притаманні працелюбність, миролюбність, щедрість і доброта. Є тут і велика заслуга бджоли, бо багатовікова дружба людини з бджолою сформувала ці риси. А чи риси працелюбності, терпеливості, уважності притаманні вам, ми побачимо, коли ви дасте відповіді на запитання.
а) На дошці – макети квітів з цифрами.
2 5 7 4

1 3 6

- Ці числа мов ельфи, живуть у квітах. Та одного разу вони переплутали свої місця і стали не в тому порядку. З’єднайте стрілочками числа за порядком.
б) Лічба предметів у межах 7. Називання чисел вид 1 до 7, від 7 до 1, від 7 до 2, від 7 до 4. Називання днів тижня.
в) На нашу квітучу галявину прилетіли бджілки – трудівниці. На яку квітку повинна сісти кожна бджілка?

13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415


2. Вивчення нового матеріалу. (23 – 25 хвилин)
- Заводячи пасіку, обирали зручне місце для бджіл, поблизу дерев і кущів, щоб мали де сідати рої, а також, щоб місце було добре, освітлене сонцем. І дуже добре, коли неподалік квітло гречане поле. «Мед і гречка – брат і сестра», - говорили пасічники. А в нашої бджілки поки що немає свого гречаного поля. Допоможіть їй посадити квіти.
а) Практична робота.



- Скільки квіток зліва?
- Скільки квіток справа?
- З яких двох менших чисел складається число 7?
І т. д.
б) Закріплення складу числа 7 за таблицею № 25 («Математика 1клас»).
в) Фізкультхвилинка
- Як ви гадаєте, як бджоли сповіщають про знайдений нектар?
- Уявімо, що ми бджілки – розвідниці і станцюємо.
г) Робота з підручником с. 25.
ґ) Робота в зошиті с. 10
д) Віршовані задачі.
- Послухайте задачі, за кожною з них складіть приклад.
* Учитись любить старший брат,
Але й неділі також рад.
Шість навчальних днів у нас
І вихідний – дозвілля час.
Для вас просте завдання, діти,
Всі дні у тижні полічити.
* П’ять берізок, дві смерічки
Зеленіють над потічком,
Біля них одна ожина
Скільки всіх дерев, скажи-но?
* У садок до годівниці
Прилетіли три синиці,
Потім ще чотири птиці.
Скільки птиць на годівниці?
IV Підсумок уроку. (3 – 5 хвилини)
Краса завжди живе в серці людини. Майте чуйне, щедре, добре серце, щоб знайшлося в ньому місце і для маленької бджілки. Тож, поспішайте на перерву. Тільки тихенько, щоб не наполохати бджілку.


2 блок – навчання грамоти (читання)
Тема. Звук [м], буква «ем».
Мета. Ознайомити учнів з артикуляцією звука [м], позначення його буквою «ем». Збагачувати активний словник учнів, розвивати уміння слухати, увагу, швидкість реагування.
Виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, до кожної тварини на землі. Дати уявлення про цілющі особливості меду – продукту бджолиної праці.
Обладнання. Азбука з кишеньками, мед, малюнок бджілки, на крильцях якої буква «ем», малюнки квіток з буквами «а», «о», «и», «у», «і».
Хід уроку
I Організаційний момент (2 хвилини)
II Повторення вивченого (10 хвилин)
Пригадайте, які голосні звуки ми вивчили.
Дівчатка, що сидять у першому ряду, по черзі називають голосні звуки, а хлопчики ( їх треба викликати до дошки) дістануть їх є кишеньок на полотні.
Хлопчики, що сидять у другому ряду, називатимуть приголосні звуки, дівчатка утворюють злиття, додаючи голосні звуки, що позначаються буквами «а», «о», «у», «і», «и».
Гра «Аукціон». Назвати слова, які починаються із звуків [а], [о], [у], [і].
Який голосний звук не назвали? Чому?

III Вивчення нового матеріалу (25 хвилин)
– Хто завітав до нас у гості на уроці математики?
Вона прилетіла до нас с подарунком. Відгадайте яким. (Гра «Так і ні».)
Так, це мед. Мед дуже цінний продукт, а також – ліки від багатьох недуг. Наприклад, ним лікують грип, нариви, нежить тощо. Краще ніколи не хворіти, а вживати мед як смачні і корисні солодощі.
2. Виділення першого звука в слові мед. (Гра «Прес»).
- Я вважаю, що звук [м] приголосний.
-_______ тому, що ________________.
наведення прикладів.
-_________ тому __________.
3. Бджоли живуть великими сім’ями. І ось в одній сім’ї сталася велика біда: на пасіку заліз ведмідь і виїв весь мед. От лихо. Треба бджілкам допомогти: відвести ведмедя від пасіки. А для цього треба зробити звуковий аналіз слова ведмідь [-о\ - =о=]. (Звук [м] завжди твердий, лише перед [і] він пом’якшується).
4. Знайомство з буквою «ем».
Порівняння великої і малої букв М м.
На що схожа?
Друкування.

5.Фізкультхвилинка

6.Робота з букварем с. 28.
Розглянути букву, предметні малюнки, читання слів – схем.
7.- Наша бджілка – трудівниця знов взялася до роботи, почала збирати мед.
Давайте їй допоможемо.





Утворити злиття, прочитати склади.
8. Читання прямих складів у букварі с. 28, доповнення їх до цілого слова.
IV Підсумок уроку. (3 хвилини)


3 блок – навчання грамоти (письмо)

Тема. Письмо малої букви «ем».
Мета. Вчити писати малу літеру м, закріплювати вміння розрізняти рукописні й друковані літери. Виробляти навички каліграфічного письма.
Розвивати вміння складати діалог.
Виховувати вміння бачити й відчувати красу природи, повагу до працьовитих і щедрих.
Обладнання. Малюнки квітів, бджоли; Картки з друкованими і письмовими буквами.
Хід уроку
I Організаційний момент (2 хвилини)
II Повторення вивченого (4 хвилини)
Школярі називають вивчені літери, розказують які з них друковані, а які – рукописні. До карток із друкованими буквами добирають відповідні рукописні.
III Мотивація навчальної діяльності (2 хвилини)
Сьогодні ми вчитимемося писати малу літеру м, поєднувати її з іншими літерами. А допоможе нам це зробити бджілка Жу – Жу.
IV Основна частина (30 хвилин)
Складання діалогу.
Уявіть собі, що зараз весна. Ми прийшли до яблуньки, на якій повсідалися бджілки.
Пригадайте, коли до вас приходять гості, Які перші слова говорять? (Вітаються).
А як ми привітаємось? (Тихенько, щоб не наполохати бджілок. «Добрий день, яблунько!»)
Де повсідалися бджілки на яблуні? ( На квітках.)
Чому вони сидять на квітках, а не на листочках? (Бо вони працюють, збирають нектар, з якого виготовляють мед.)
Чи можна назвати бджілок садівницями? Чому? (Бо вони запилюють квіти. Цим сприяють утворенню плодів. А в плодах досить насіння, з якого виростають нові рослини.)
Як ви думаєте, про що стали розмовляти Жу – ЖУ і яблунева квітка?
( - Квіточко, Квіточко, дай поласувати солодким нектаром!
- А ти хто?
-Я бджілка.
- А ти мене не вкусиш?
-Ні, я не кусаю квіточки, я допомагаю їм перетворюватися на плоди.
- Пригощайся, будь ласка! )
2. Пригостилася бджілка і полетіла далі на галявинку. Тут багато квітів. (Малюнки мака, волошки, троянди, ромашки, мальви, барвінка). Але Жу – Жу сідає тільки на ті квіти, в назві яких є звук [м].
Звуковий аналіз цих слів.
3. Порівняння друкованої і письмової букви «м» рядкової.
4. Письмо рядкової букви «м» (Прописи с. 26).
5.Фізкультхвилинка
6. Поєднання букви «м» із вивченими літерами.
7. Робота з предметними малюнками.
Учні називають слова, що демонструє вчитель, ділять їх на склади, виділяють перший склад, записують його на дошці та в прописах: молоток, мурашка, мило, морква, миша.
V Підсумок уроку. (2 хвилини)

4 блок – образотворче мистецтво

Тема. Малюнковий, поетичний – дивосвіт математичний. Малювання бджілки із цифри 3.
Мета. Навчити дітей малювати бджілку з цифри 3.
Розвивати вміння працювати за технологічною картою.
Виховувати естетичне сприймання рідної природи, почуття прекрасного в природі та мистецтві.
Обладнання. Технологічна карта, малюнки вуликів на дошці.

Хід уроку
Організаційний момент ( 2 хвилини)
Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань. (5 хвилини)
Продовжить речення:
інструментами зручно користуватися, коли вони лежать
Якими інструментами будемо користуватися, коли вони
Матеріалами зручно користуватися, коли
Якими матеріалами будемо користуватися? (Крейда, фломастер, простий олівець).
Ми гарно працювали на попередніх уроках, старанно виконували завдання, бджілка Жу – Жу пригощала нас медом. А що ж ми подаруємо бджілці на згадку про нас і наш урок? (Ми намалюємо її портрет).
Правильно, ми будемо малювати портрет бджілки за допомогою цифри 3 та й ще різними матеріалами.
Основна частина (30 хвилин)
- Роздивиться бджілку і скажіть, що ви у неї бачити? Яка вона?
- А скільки у бджілки лапок?
- Які вони?
- Що вона ними робить?
- Що дивного є ще у бджілки? (5 очей.)
- Які частини тіла є у бджілки?
2. Показ виконання малюнка учителем.
3. Робота з технологічною картою.

1

2

3

4

5


4.Фізкультхвилинка.
5. Практична робота по групах (1гр. малює кольоровою крейдою, 2 гр. – фломастерами, 3 гр. – простими олівцями).
6.Розміщення бджілок по вуликах. Аналіз робіт. Оцінювання аплодисментами.
IV Підсумок уроку. (3 хвилини)












Література

Програма для середньої загальноосвітньої школи: 1 – 4 класи. – К.: Початкова школа, 2006.
Богданович М.В., Козак М.В., Король Я.А. Методика викладання математики в початкових класах: Навч. посіб. – К.: А.С.К., 1998.
Богданович М.В. Математика: Підруч. Для 1 кл. - К.: Освіта, 2007 р.
Вашуленко М. С., Скрипченко Н.Ф . Буквар: Підруч. Для 1 кл. - К.: Освіта, 2007 р.
Головко З.Л., Походжай Н.Я., Шост Н.Б. Уроки математики. 1 клас. – Т.: Навчальна книга – Богдан, 2006
Сапун Г.М. Уроки навчання грамоти (письмо та розвиток мовлення). – Т.: Підручники і посібники, 2002.
Сапун Г.М. Уроки навчання грамоти (читання). – Т.: Підручники і посібники, 2002.
Тварини: Я пізнаю світ: Дитяча енциклопедія/ В.Р. Ляхов, - К.: Школа, 2000.
Тименко В.П. Методика викладання художньої праці в початкових класах. – К.: Спалах, 1998.
Газети «Початкова освіта» №3, 7, 9 - 2005.










13PAGE 15


13PAGE 141015



2+2

1+1

3+1

5+1

2+3

2+1



15