7 сынып биология п?нінен ?ыс?а мерзімді жоспар Шеміршекті балы?тар класына сипаттама


Күні: 01.02.2017ж биология Нағарашы орта мектебі
7- сынып Бөлімі Омыртқалылар тип тармағы Мұғалім Серғазиева С.Н
Сабақ тақырыбы Шеміршекті балықтар класына сипаттама Қатысқандар
саны Қатыспағандар
саны
Оқу мақсаты Шеміршекті балықтар класы бойынша тән белгілеріне тоқталу.
Олардың қаңқасы тек шеміршектен тұратынына түсінік беру.
Сабақтың мақсаты Оқушыларға шеміршекті балықтарға тән белгілер,олардың қаңқасы тек шеміршектен тұратынына түсінік беру.
Күтілетін нәтиже Барлық оқушылар: оқушылар шеміршекті балықтар класының өкілдері және оларға тән белгілер, тіршілік ерекшеліктері туралы түсінеді
Оқушылардың басым бөлігі: Шеміршекті балықтар класының өкілдері және оларға тән белгілер, тіршілік ерекшеліктері туралы түсінік алады.
Кейбір оқушылар: Шеміршекті балықтар мен қандауырша класына сипаттама бере алады
Алдыңғы оқу Балықтар класс үстіне жалпы сипаттама
Сабақ кезеңдері уақыттары Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
Сабақтың басы
3 мин Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты үш топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру
Ой қозғау сұрақтары
Балықтардың өздеріне тән сыртқы белгілерін атаңдар?
Балықтарда қандай жүзбеқанаттар бар?
Балықтар қалай тыныс алады?
Балықтардың қан айналым жүйесіне сипаттама беріңдер?
Балықтар қалай ұрықтанады?
Балықтарды зерттейтін ғылым саласы?
Стикер
Интербелсенді тақта
Сабақтың ортасы
2 мин

12 мин
15 мин
7 мин
Сабақтың аяғы
3 мин
Рефлексия
2 мин
Үйге тапсырма беру.
Бағалау
1 мин
Қосымша
І кезең
1 – тапсырма
«Кім жылдам» ойыны
Оқушылар ауланған балықты қайтадан суға жібереді.
Торсылдақ қандай қызмет атқарады?
Сүйекті балықтардың қандай класс тармақтары бар?
Сүйекті балықтарда алғаш рет не пайда болған ?
Сүйекті балықтардың қанша түрі бар?
2 – тапсырма
Тест
1.Балықтардың қимыл үйлесімділігіне байланысты миының қай бөлімі жақсы дамыған?
А. алдыңғы ми
В. аралық ми
С. ортаңғы ми
Д. мишық
Е. жұлын
2. Балықтардың зәр шығару мүшесіне не жатады?
А. мальпигий түтіктер
В. бүйрек
С. жүрек
Д. ішек
Е. өкпе
3. Балықтың жүрегі неше камералы?
А. үш камералы
В. екі камералы
С. төрт камералы
Д. бір камералы
Е. көп камералы
4. Балықтың арнайы сезім мүшесі?
А. Бүйір сызығы
В. құлақ
С. танау тесігі
Д. мұрт
Е. көз
5. Кейбір балықтарда дыбыс шағаратын мүше
А. жүзбеқанат Е. желбезек
В. ауыз Д. құйрығы С. торсылдақ
ІІ кезең . Оқулықпен жұмыс
Шеміршекті балықтар класының 730 дай түрі бар. Олардың қаңқасы тек шеміршектен тұрады.Шеміршекті балықтардың көпшілігі мұхиттар мен теңіздерде таралған.
Шеміршекті балықтарға

акулалар, скаттар жән тұтасбастылар (химералар)жатады
Топтық жұмыс
І топ: Шеміршекті балықтарға тән белгілер оқу
ІІ топ:Шеміршекті балықтардың тыныс алу, қан айналым, иіс сезу мүшелерін оқу
ІІІ топ:Тақтажелбезектілерге тоқталып оқу
ІІІ кезең
Сәйкестендіру тесті
Қандауыршаға тән белгілер Акулаға тән белгілер
1.Қанайналым жүйесі тұйық
2. Басқаңқасы бар
3. Жүйке жүйесі жүйке түтігінен тұрады
4. Белсенді тіршілік етеді
5. Іштей ұрықтанады
6. Жұтқыншақтың екі бүйірінде көптеген желбезек саңлаулары бар
7. Ішкі қаңқасы желі
8. Жұп жүзбеқанаттары бар
9. Желісінің қалдығы сақталған
10. Сырттай ұрықтанады
11. Артқы тесігі бар
12. Асқорыту жүйесі клоакамен аяқталады
13. Тоқ ішегінде оралмалы қатпарлары бар
ІY кезең . Жинақтау
Салыстырмалы кесте
2 –тапсырма
Балықтардың ортақ белгілері:
Суда тіршілік етеді, желбезекпен тыныс алады, жүзбе қанаттары болады.
Шеміршекті балық: денесі плакоидпен қапталған, торсылдағы болмайды, іштей ұрықтанады.
Сүйекті балық: денесі қабыршақпен қапталған, торсылдағы бар, сырттай ұрықтанады
Тест
1. Жек басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін.
А. сабақты түсіндім В. сабақтан жағымды әсер алдым
С. өткен тақырыптарды қайталап өттім
2. Сабақ үстінде білім алуға не кедергі болды деп ойлайсыздар?
А. уақыт В. ынтам болмады
3. Сіздерге сабақ үстіндегі қиыншылақтарды жеңуге кім көмек жасады?
А. сыныптастар В. мұғалім С. оқулық
Д. ешкім Интербелсенді тақта
А3 формат
Стикер
Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болда ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз? (оқу мен оқытуға қатысты)
1
2
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпал тигізер еді?(оқу мен оқытуға қатысты)

Тексерілді _____________________________