Открытый урок на тему К?бейтуді? ?лестірімділік ?асиетін пайдаланып, ?рнектерді ы?шамдау


«Естігенімді ұмытып қаламын, көргенімді есімде сақтаймын, істегенімді түсінемін»
(Конфуций)
Тақырыбы: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдауСабақтың мақсаты
Білімділік:Оқушылардың алған білімдерін жинақтау,жүйелеу, қорытындылау, көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнекті ықшамдап есеп шешу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін,ойлау қабілеттерін дамыту,өздігінен жұмыс жасау,іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Бірлесе жұмыс істеуге, бір-бірлерін тыңдауға, шапшаңдыққа, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: теориялық білім беру
Көрнекілігі:презентация, үлестірмелі материалдар Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі (топқа бөлу)
Үй жұмысын тексеру, талдау
Ой-толғау (теориялық материалды қайталау)
Математикалық диктант
Жаңа тақырыпты түсіндіру
62928511031700Бүгінгі сабақта
429876053191 БАҒАЛАУ
БАҒАЛАУ
Білім-біліктілікке жеткізер баспалдақ
6415971918228Өткен материалдар-
ды еске түсіру
Себеп-салдарлық
байланыстардыашу
00Өткен материалдар-
ды еске түсіру
Себеп-салдарлық
байланыстардыашу
4609721339263004637026501229Сабаққа
кері
байланыс

Сабаққа
кері
байланыс

3707196790527002649855541020Ойды
қорытын
дылап,
аталған
себептерді
жинақтау
00Ойды
қорытын
дылап,
аталған
себептерді
жинақтау
170026612892890026977939567810027452951051783Альтернативті тест
Топтық жұмыс
Оқулықпен жұмыс
00Альтернативті тест
Топтық жұмыс
Оқулықпен жұмыс
17425721383369Есептер
шығару
Сәйкестік
тестісі
Есептер
шығару
Сәйкестік
тестісі
5354941747305Тақырыпты
СКТ
0Тақырыпты
СКТ
738365160992300-292859189425400left1357696Б І Л У
Б І Л У
6069381090114 Т Ү С І Н У
Т Ү С І Н У
1450340724948 Қ О Л Д А Н У
0 Қ О Л Д А Н У
center464110 Т А Л Д А У
0 Т А Л Д А У
3362540154701 Ж И Н А Қ Т А У
00 Ж И Н А Қ Т А У
1306195647255561245751824355 БАҒАЛАУ
БАҒАЛАУ
6824345217297067995802484120Сабаққа
кері
байланыс

Сабаққа
кері
байланыс


Оқушыларды берілген есептердің тақырыбы бойынша топқа бөлу.
Үй тапсырмасын оқып, тексеру.
5 есептен құрылған математикалық диктант.
Оқушылармен бірлесе отырып бағалау критерийлерін жасау.
Жаңа тақырып: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып,
өрнектерді ықшамдау
Түрткіге берілген есептер шығару арқылы оқушылар тақырыпты өздері түсініп, ережелерді қорытып, шығарады.
1.Түрткі:
Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті.
а)1-есеп.Бір сағатта ұста 5 сақина, ал оның шәкірті 3 сақина дайындайды. Ұста шәкіртімен бірігіп, 7 сағатта неше сақина дайындайды?
ә)Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін әріптерді пайдаланып жазыңдар.
Қосындыны санға көбейту үшін, сол санға әрбір қосылғышты жеке-жеке көбейтіп одан шыққан көбейтінділерді қосуға болады
(a+b)c=ac+bc
2. Түрткі:Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті.
а)2-есеп. Бір сағатта ұста 5 сақина, ал оның шәкірті 3 сақина дайындады. 7 сағатта ұста шәкіртінен неше сақина артық дайындады?
ә)Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиетін әріптерді пайдаланып жазыңдар.
Айырманы санға көбейту үшін сол санға азайғышты да, азайтқышты да көбейтіп, бірінші көбейтіндіден екінші көбейтіндіні азайтуға болады.
(a-b)c=ac-bcМысалдар:1)7х+8х=
2)10х-6х=
3.Түрткі:Ортақ көбейткіш жақша сыртына шығарылады
ac+bc=(a+b)c ac-bc=(a-b)c
Ортақ көбейткіш
4.Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнекті ықшамдау.
1)7х+8х=(7+8)х=15х
алғашқы түрі ықшамдалған түрі
Қысқаша:7х+8х=15х.
2)10х-6х=(10-6)х=4х.
алғашқы түрі ықшамдалған түрі
Қысқаша:10х-6х=4х.
5.Оқулықпен жұмыс
А. №387 ауызша №388,№389
В. №397
6.Сабақты қорытындылау
1.Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады? Тұжырымдамасы қалай айтылады?
2.Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті әріптермен қалай жазылады?Тұжырымдамасы қалай айтылады?
3.19х+5х және15а-7а өрнектерінің ықшамдалған түрлерін ауызша айтып, түсіндіріңдер.
011430
111669237474
7.Үй тапсырмасы: № 396,397