Конспект урока Навзванни батько


УРОК 2 Тема. Народні казки. «Названий батько», українська література 5 класМета: ознайомити з поняттям «народна казка», зі змістом казки «Названий батько»; розвивати навички виразного осмисленого читання та переказу фольклорного твору; виховувати почуття справедливості, милосердя, доброти.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: народна казка, дійові особи (персонажі), головні та другорядні персонажі.
ХІД УРОКУ 2 Тема. Народні казки. «Названий батько», українська література 5 класІ. Мотивація навчальної діяльностіПовідомлення теми й мети уроку.
ІІ. «Поетична хвилинка»
Варіант учителя.
Найбільше я хочу…
Найбільше я хочу,
Щоб мир був у світі,
Як небо — у зорях,
А сад нам — у цвіті,
Найбільше я хочу,
Щоб сонце щоранкуЗі мною віталось,
Присівши на ґанкуНайбільше я хочу,
Щоб рідна матусяВсміхнулась мені,
Коли я усміхнусяМожливий коментар учня.
Вірш приваблює задушевністю, згадками про найбільші цінності — мир на землі, посмішку матері; дуже виразна поетична картина: сонце, наче дідусь чи бабуся, сидить на ґанку і вітає вранці всіх, хто прокинувся і вийшов із дому.
ІІІ. Актуалізація опорних знаньа) Зачитування і (або) переказ уривків з улюблених казок; мотивація вибору;б) огляд ілюстрацій.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу1. Слово вчителя.
Один із найпоширеніших і найулюбленіших у дітей видів усної народної творчості — це казка.
Казка — це невеликий твір фольклору про незвичайні, часом фантастичні події.
(Запис до літературознавчого словничка.)
За змістом казки поділяються на види: казки про тварин, фантастичні та побутові.
2. Бесіда.
— Наведіть приклади вивчених у початкових класах казок за видами.
3. Виразне читання казки «Названий батько» учителем, учнями (можна «ланцюжком»).
4. Словникова робота.
Названий батько — не рідний, а той, що назвався батьком;
ставочок — маленька водойма;
підстарший брат — середній;
приставати в прийми — йти жити в хату жінки;
вбога — бідна;
лата — латка;
помурував — побудував із цегли;
червінці — золоті монети;
зіп’явся — став;
стодоли, обори, комори — господарські будівлі для зберігання урожаю, різного добра; для утримання худоби;
товар — худоба;
вештається — ходить;
затопити — тут: засипати.
5. Обмін враженнями від казки.
(Що найбільше запам’яталося, чому, хто з героїв викликав захоплення, а хто — осуд, чому.)
6. Евристична бесіда.
— Як ви розумієте вислів «жити, з правдою не розминаючись»?
— Чому, на вашу думку, слово «Правда» в кінці казки написане з великої букви?
— Яке побажання висловили брати, побачивши дівчат, і як це характеризує кожного з них?
— Назвіть головних і другорядних героїв казки. Поясніть свою думку.
— Що у казці реальне, а що — фантастичне?
— Які події в казці повторюються, скільки разів і чому?
— Яка головна думка казки?
V. Закріплення знань, умінь і навичок1. Головоломка.
Козак Мамай та Олесь Кмітливець підготували головоломку, розгадавши яку, ви прочитаєте прислів’я, близькі до головної думки казки «Названий батько».
Ключ. Читається від першого нижнього кружечка за ходом лінії.

Відповідь. 1. Яке частування, таке й дякування. 2. Вчасна допомога — як дощ у засуху.
2. Питання від Олеся.
— Про кого з персонажів казки ці прислів’я? Дай курці грядку, а їй і городу мало. Вірний приятель — то найбільший скарб. Для милого друга і вола з плуга.
— Чи могли б ви так вчинити, як наймолодший брат? Чи відомі вам подібні випадки у реальному житті?
VI. Домашнє завданняНавчитися виразно читати і переказувати казку «Названий батько»; зробити ілюстрації до неї; для ІІІ—IV рівня — придумати продовження казки; підготувати «поетичну хвилинку».
VII. Підсумок