Презентація по уроку музичного мистецтва на тему Жанри українських народних пісень


Музика мого народу
Тема : Жанри українських народних пісень
Мета : закріпити в учнів уміння розрізняти жанри українських народних пісень , типи ансамблів,хорів , симфонічної музики ;розвивати вокально- хорові навички , музичний слух ,пам'ять ,почуття ритму ,дикцію , артикуляцію,дихання , мислення ,мову; виховувати інтерес до музики , уміння її слухати , естетичний смак , повагу , шану до української культури , патріотичні почуття до свого народу.
Музичний матеріал
Т.Петриненко «Україна»; «Івана Купала «( фолькл. анс.), «Коляда»
М.В. Лисенко Увертюра до опери «Тарас Бульба»
« За світ стали козаченьки» - чоловічий хор у супроводі симфонічного оркестру
Тип уроку - використання знань , умінь , навичок
Форма проведення – урок – концерт
Хід уроку
Орг. момент
Музичне вітання
- Добрий день!
Ідуть кінокадри української природи на фоні пісні.
Оголошення теми уроку
- Діти пригадаємо головну тему наших минулих уроків.
- «Музика мого народу»
- Як ви розумієте це поняття?
- Це пісні мого народу
- Невже музика лунає тільки в піснях?
- Вона лунає, коли ми слухаємо той чи інший музичний інструмент.
- Які ви знаєте українські народні інструменти?
- Сопілка , кобза , бандура , цимбали .
- Хто ще скаже?
- Коли лунає наша українська мова?
- Особливо , коли вона поетична , така співуча , мелодійна.
- У всьому світі вона визнана самою гарною , співучою , мелодійною.
- Чому ми повинні вивчати музику свого народу?
- Тому , що ми українці , живемо в чудовому квітучому краї _ Україна. Наше завдання вивчати , зберігати нашу українську культуру , мову , пісню.
- В народі кажуть « Той народ , який забув свої пісні вмирає наполовину , а який забув ще і свою мову – вмирає назавжди , зникає з лиця землі.»
- Пригадаємо вірш М.Рильського «Пісні»
- учні розповідають вірш
Коли пісні мойого краю-Піливуть у рiдних голосах,Менi здається; -що-збираюЦілющі трави я в лугах.В пiснях і труд, i даль походу,I жаль, i усмiх, і любов,I гнiв великого народу;І за народ пролита кров.В піснях— дівоча світяа-туга-І вільяий помах косаря,В них юність виникає-друга,Висока світиться зоря.
- Український народ завжди був щирим, добрим , мудрим. З відкритою душею він ішов назустріч людям , щиро вітав дорогих гостей.
Виконується українська народна пісня « Зелене жито»
- Що таке жанр у музиці.
- Це різновидність
- Які ви знаєте жанри?
_ Пісня , танець , марш, балет, опера.
_Отож українські народні пісні також розподіляються за жанрами . Що це означає?
- Розподіл пісень за змістом.
- Назвіть їх.
- Календарно – обрядові , історичні , ліричні , родинно - побутові , жартівливі.
Лунає українська народна пісня «Ой на горі та женці жнуть».
- Зразу можна сказати , що це жанр….( історичної пісні)
- Які запитання будуть у дівчат до наших козаків?
- Які особливості історичних пісень?
а) вони вказують точні факти відбування дії;
б) конкретні імена Дорошенко , Сагайдачний;
в) розспівування окремих складів ;
г) хоровий спів без супроводу.
Лунає пісня «Засвіт стали козаченьки»
- Яке згадується у цій пісні ім'я?(Маруся)
І ви вже знаєте , що ця дівчина є ( Маруся Чурай)
-Хто вона така?
( Наша славна українська піснетворка)
Які ще ви знаєте ?
-«Ой не ходи Грицю та на вечорниці», «Віють вітри», « В кінці греблі».
- Саме їй легендарній піснярці належить вагома сторінка історії української культури. Саме ця пісня звучить в одному з творів М. Лисенка.
( Лунає увертюра до опери «Тарас Бульба»)
- Що це за твір?
- Увертюра до опери М.Лисенка «Тарас Бульба»
- Що означає слово увертюра?
(Вступ до опери)
- Можна сказати , а може і уявити , що ця музика змальовує картину козацького походу?Чому?
- Музика гучна , бадьора , голосна , у ритмі маршу.
_ Поїхав козак у похід , стала Маруся очікувати , сумувати за своїм коханим.
Учні виконують укр.. народну пісню « В кінці греблі шумлять верби».
- Які почуття відображає ця пісня , чим відрізняється від попередньої?
- почуття любові , цим почуттям наповнена пісня.
-Отже це жанр…( ліричної пісні)відрізняється мелодієй , характером , змістом.
- В ліричних піснях розкривається особливе життя народу.Почуття любові завжди були притаманні українському народу.Все тримається на любові
Це любов до …..
Батьківщини, рідної природи , козака до дівчини , до матері , матері до свого немовля.
Лунає колискова пісня «Котику сіренький « ( виконує дівчинка )
-І ось ми перейшли до наступного жанру….( родинно – побутові)
- Яка ця пісня?( колискова)
- Чому ? Який характер? Як прозвучала ця пісня?
- Ніжна , ласкава , лагідна , мелодійна , м'яка , протяжна , плавна.
- Яким штрихом виконувалася? ( Jegato)
- Яка динаміка? (ріаṅо)
- Чому саме котові приділяється така увага?
- У народних віруваннях це завжди добрий друг людини , тварина хатня, довірлива , що здатна оберігати дітей од усякої напасті.
- І колиски робили із співучих дерев…
( клена , ясена , калини)
_ Які ви знаєте образи колискових пісень ?
- Голуби , ластівочки , фантастичні Санко І Дрімота.
_ І ось дитина виросла ; стала красенем парубком , або чорноокою красунею .Незабаром знайомляться , спілкуються…або навпаки .Хлопець дуже сором'язливий .Люди завжди весело кепкують у гадмірно боязких хлопців.
( обігрується І куплет пісні «Да куди ідеш Явтуше?»
… з розсіяних , неуважних скупих та лінивих людей
Куплет пісні « Грицю , Грицю до роботи»
-А який же той хлопець , що вихваляється перед дівчиною?
Виконується пісня « По дорозі жук , жук».
- хвалькуватий , гонористий , пихатий.
- Отож це був жанр…(жартівливі пісні)
- Яка пора року?( зима)
- Яке свята ідуть з нею?
Новий рік , Водохреща , Різдво Христове….
-А колись свято РХ було святом….(Коляди ,Богині Сонця)
- Це був початок…( нового календарного року)
- Мова йде про жанр….(календарно – обрядових пісень)
- Що до нас дійшло з тих часів…(колядки)
- Що таке колядки ?( словесно- музичні твори)
- Які вони за змістом?
- різні , але неодмінно пов'язані з працею та життям селян.
Виконуються колядки.
right7134860Ще з другого класу нам відомо , що в основі всих музичних творів лежить «зерно- інтонація»- і ось подивимось на дошку : це основна тема
- Це свято належало до ритуалів язицької релігії
Коляду порівнювали з ЯСНИМ СОНЦЕМ,КРАСНОЮ ДІВКОЮ
- Мова виконання залежала від місця проживання того чи іншого слов'янського народу.
Волгоокські племена поступово формували давньоросійський московський діалект , який до 17 ст. перетворився в результаті осучаснення в російську мову.
Учні співають , сольфеджирюють.
Це і є основна тема твору «Коляда варіант наших східних сусідів , звучить у виконанні сучасного фольклорного ансамблю «Івана Купала»
Учні підспівують.-Колядували і віншували
Щастя , здоров'я,
Прибутки добрі , і з віком довгим ,
Щасливі свята многії літа
СПІВАЮТЬ :
Даруй господарю , даруй господині
Даруй літа щасливі ї нашій Україні!
Підсумок уроку
- Це наша історія , наше минуле , наше життя , наша культура. Це музика нашого народу.
Вивчайте , зберігайте , шануйте її. І пам'ятайте ,як сказали січові стрільці : « Хто ми є – сини та доньки українського народу.»
Лунає пісня «Україна» Т.Петриненка у виконанні всього класу.
Всім спасибі за роботу і за співробітництво на уроці.