Урок в 1 классе на тему Буары хайтта — части тела.


Темæ: « Буары хæйттæ». Части тела.
Цели:
обучающие:используя дополнительный материал увеличить словарный запас;
развивающие:развивать навыки и умения работы в группах, развивать языковую догадку;
воспитательные:повышать интерес к изучению осетинского языка, воспитывать культуру общения, уважительного отношения друг к другу.
Оборудование:интерактивная доска, учебник, карточки с заданиями.
Ход урока.
Организационный момент.
Фонетическая зарядка.
- Абон радыгæс чи у? Къуырийы бонтæй кæцы у абон? Къласы чи нæй?
Абон у дыццæг. Уæдæзнон та цы бон уыди? Райсом та? Улæфæн бонтæ цы хуыйнынц? Ранымайæм къуырийы бонтæ.
Къона, къæвда, къус, къæбыла.
- Зæгъут мын цавæр мырæй райдайынц ацы дзырдтæ? ( къ)
-Ай у кавказагмыр.
3. Новая тема.
1). Ребята, вы любите сказки? Сывæллæтæ, аргъæуттæ уарзут?
- А какие сказки ваши любимые? Уарзондæр аргъæуттæ уын кæцы сты?
- Абон нæм скъолайы уыдис Буратино. Цæуылдæр тынг тыхстис. Загъта, кæй йæ хъæуы сымах æххуыс. Æрбарвыста нын пъисмо. Бакæсæм æй. Ам ис уыци-уыци. ( загадка). Бакæсæм æй.
На земле он всех умней, потому и всех сильней. (человек-адæймаг).
2). –Ныртæккæ иугыццыл ахъазæм. Немного поиграем. Я вам буду показывать картинки с силуэтами, а вы должны отгадать этот предмет. Æз уын æвдисдзынæн нывтæ, сымах та мын зæгъдзыстут цы предмет у, уый.
Дерево цветок дом человек
Бæлас дидинæг хæдзар адæймаг
-По каким признакам вы отгадали эти предметы? Человека вы узнали по частям тела: голове, туловищу, рукам, ногам.
3). -Сегодня наша тема на уроке- части тела- буары хæйттæ.
Слайд 1.
-Нæ урочы базондзыстут куыд хуыйнынц буары хæйттæ иронау. На уроке мы научимся называть части тела по осетински. Назовите мне их по русски. Уырыссагау ма мын сæ зæгъут.
Слайд 2.
Буары хæйттæ сты:
Сæр голова
Гуыр туловище
Къух(тæ)рука, руки
Къах(тæ) нога,ногиФындз нос
Цæст(ытæ) глаз, глаза
Хъу(тæ) ухо,уши.
Дети хором повторяют новые слова.
4).Аудирование.
Диск 93 урок.
-Названия каких частей тела вы услышали? Цавæр буары хæйтты нæмттæ фехъуыстат æмдзæвгæйы?
5).Физминутка.
Мæнæн ис сæр, æмæ дыууæ хъусы.
Мæнæн ис фындз, æмæ дыууæ русы.
Мæнæн ис дзых ,æмæ дыууæ цæсты.
Мæнæн ис гуыр ,æмæ дыууæ къухы.
Мæнæн ис астæу, æмæ дыууæ къахы.
6).Работа в учебнике ст . 62.
-Æркæсутма, чи у ацы хъайтар? Кто этот герой?
- Цы нын амоны Буратино? Что он нам показывает?
-Цавæр буары хæйттæ нын амоны? Какие части тела он нам показывает?
-Поможем Буратино открыть замок (гуыдыр) .Буратинойæн баххуыс кæнæм дуары гуыдыр байгом кæнын. Уый тыххæй хъæуы базонын æмбæхст дзырд ацы мигæнæнтыл. (цæсгом- лицо).
7). Работа в группах.
Учащиеся делятся на две группы но 4 человека.
1-ая карточка.
Найди лишние слова.
Къах, сæр, худ, къух, цæст, чиныг.
2-ая карточка.
Найди соответствие между переводом и словом.
сæр туловище
къах ухо
гуыр голова
хъус нога
8). Работа у доски.
Учащиеся собирают части тела из карточек.
4). Итог урока.
Слайд 3.
-Нæ урочы ногæй цы базыдтат?
- Уæ зæрдæмæ цы фæцыдис?
- Куыд хуыйнынц буары хæйттæ иронау?
- Бузныг!