Урок по математике с инклюзивной формой обучения. Тема: Состав числа 5. Сравнение количества предметов, чисел. Пятиугольник. Написание цифр.











Конспект уроку
з математики
у першому класі
з інклюзивною формою навчання






Підготувала
Вчитель початкових класів ЗОШ №1
Червона О.В.




Тема: Склад числа «5». Порівняння кількості предметів, чисел. П’ятикутники. Написання цифр.
Мета: Закріплювати вміння порівнювати числа в межах 5, вправляти дітей у використанні слів « попереднє» і «наступне» число, ознайомити зі складом числа «5», п’ятикутником, розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; виховувати старанність, наполегливість у праці.
Обладнання: лічильний матеріал, таблиця – дім. Склад числа «5», роздатковий матеріал, музичний супровід, набор цифр.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Ось і все дзвенить дзвінок
- В гості йде до нас урок.
Вправа «Очікування».
«Що ви очікуєте від уроку?»
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Весела лічба
Олексій пішов до річки
І знайшов аж три плотвички
Кошеня одну вхопило
Скільки рибок залишилось?
Під дубочком три грибочки
Під пеньочком ще один
Скільки разом всіх грибочків,
Ти швиденько полічи.
Усна лічба
Лічба від 1 до10
Від 10 до 1
Назвати сусідів числа «5»
Задачі – жарти
Двоє хлопчиків грали в шахи 4 години. Скільки годин грав у шахи кожен з них? (4).
У місто їхала вантажівка. Назустріч їй їхало 3 автомобілі. Скільки всього автомобілів їхало у місто? (1)
Курка на двох ногах важить 2 кг. Яка маса курки на одній нозі?
Гра «Яке число загубилося?»
1 3 5 5 4 2 2 3 5

Гра живі цифри
5 учнів виходять до дошки
І- й учень 1
ІІ – й учень 2 - з ООП
ІІІ – й учень 3
IV – й учень 4
V – й учень 5
Учитель дає команду: «Цифри, оживіть!»
Цифра 1 –один крок вперед.
Цифра 2 – два кроки назад.
Цифра 3 – тупнути ногами тричі.
Цифра 4 –стати біля парти.
Цифра 5 –плесни у долоні 5 разів.
Цифри, станьте за порядком.
Валеологічна фізпауза
1 «Ліпимо варенички». Розминайте вуха руками
2 «Змащуємо іх пальцями» Розтирання вух долонями.
3 «Перевіримо годиннички». Розтирання зап ястя обох рук
4 «Привітаймося з кожним пальчиком» Натисніть легенько на кінчик кожного пальця.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом. Підручник Математика 1 клас. Ф.М. Рівкінд, Л.В. Оляницька. Київ. Видавничій дім «Освіта». 2012р.
Завдання 1.
Скільки прапорців червоних?
Скільки жовтих?
Порівняти їх кількість.
Скільки кубиків ліворуч?
Скільки кубиків праворуч?
Порівняйте їх кількість.
Завдання 2.
Порівняти числа.







Завдання 3.
На які два числа можна розкласти число 5?
Клас записує склад числа «5» у зошиті.
Учень з ООП біля дошки
«заселяє» таблицю-дім
«Склад числа 5».





Фізпауза під музичний супровід
«Два на два - чотири».
Завдання 4
Які геометричні фігури ви бачите? Учні називають їх (п’ятикутники). Показують на наборі геометричних фігур п’ятикутники. Креслять п’ятикутники у зошити, показують п’ять вершин, 5 сторін, 5 кутів.
Учень з ООП . Складає модель робота з геометричних фігур, та називає, що він вміє робити.
IV. Закріплення вивченого матріалу.
1. Додавання та віднімання в межах «5» 3+2= 3+1
1+2= 4+1
2. Робота над загадками
На п’яти дротах відпочиває зграя пташок. (Ноти).
П’ять братів – всі на одне ім’я, роками рівні, зростом різні. (Пальці).
V. Підсумки уроку, самооцінювання.
- Що цікавого побачили? Почули?
- Самооцінювання своєї роботи на уроці.
- Чи виправдались ваші очікування на уроці?
Психологічні умови
оптимізації уроку у початковій школі із урахуванням особливостей пізнавальної та мотиваційної сфери особистості молодшого школяра відповідно до будь-якого виду пошкодженого
або дефіцитарного розвитку.
Умова
Обґрунтування

1. Слабка пам'ять
Для покращення результативності роботи на уроці слід надавати навчальний матеріал невеликими розмірами. Звертати увагу на багаторазове повторення, урізноманітнювати прийоми і види робіт на закріплення вивченого, застосовувати дидактичні ігри. І лише після засвоєння даного матеріалу надавати більш складний новий матеріал.

2. Порушення активної уваги
Для активізації уваги застосовувати наочний яскравий матеріал; чергувати види діяльності (складні чергувати з легкими).

3. Зниження темпу роботи, працездатності
Необхідно зменшити об’єм завдань та їх кількість, а складність повинна бути доступною. Дати індивідуальні картки із завданнями відповідної складності та перфакартки, у які треба лише вставити відповідну орфограму чи числову відповідь. Доречно зробити схему або малюнкове пояснення. Якщо допустимо виконати імітаційне пояснення з музичним супроводом.

4. Самостійна робота
Як правило, учні цієї категорії не мають достатніх навичок самостійної роботи. Тривалість самостійної роботи повинна бути невеликою, підтримувати постійний контроль, щоб учень не відволікався та не втрачав напряму діяльності. Зосередженість можна ще підтримати цікавою інформацією з життя тварин, рослин. Наприклад задачі валеологічного змісту, народознавчог, екологічного і таке інше.

5. Формування конкретно-наочного мислення
Щоб матеріал був засвоєний, треба у його викладанні спиратись на конкретно - наочне мислення. Для цього застосовувати зрозумілу різнокольорову наочність: предметні картинки, лічильний матеріал, малюнки-схеми до задачі. Можливо створити ситуативний показ, практичне виконання дій. Сказати: «Я показую, а ти виконуй».

6. Повтор (неодноразовий) інструкцій.
Щоб завдання було виконано необхідно неодноразове повторення вчителем інструкції щодо його виконання. Учитель повинен переконатися, що учень зрозумів, що від нього вимагають, і лише після цього дозволяти виконувати завдання.

7. Порушення психологічного спокою
Учитель повинен відчувати «бачити» стан дитини, уміти підтримати впевненість у своїх силах, прагненнях до пізнавальної діяльності; запобігати й адекватно реагувати на зміни в психічній діяльності, поведінці та загальному стані дитини. Під час неспокою можна запропонувати вправи на релаксацію: глянути у вікно, на небо, послухати шум вітру, спокійну мелодію, погладити м’яку іграшку, залучити казкових героїв виконати протилежні за характером рухи (напружені – розслаблені, різкі – плавні, швидкі-повільні) та ін.






Питання до учня з Особливими Освiтнiми Потребами
Якщо кошеня вхопило рибину,то її стало менше чи більше?

Учень з ООП
повторює, що у шахи
грають 2 гравці.

Учні допомагають стати правильно товаришу з ООП

Учень з особливими освітніми потребами повторює порівняння за дидактичним матеріалом. Практична наочна діяльність. (Набір паличок жовті та червоні за кольором).

Учень з ООП виконує це завдання за допомогою предметних малюнків у зошиті, кількість їх зменшена до половини.
Роботу корегує асистент вчителя.












5

4

2

1

3