КМЖ.7 сынып. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету ортасы


7 сынып биология күні:20.12.2016жыл Нургуджаева А.Т

Сабақтың тақырыбы Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит.
Мақсаты Кенелердің тіршілік ортасы, сыртқы құрылысы, ауру қоздырғыштарын тасымалдауы, аурулары және алдын алу шаралары туралы түсінік беру. Логикалық ойлау қабілетін дамыту. Ұқыптылыққа баулу.
Жұмыс нәтижесі Өрмекшітәріздестердің көптүрлілігі, құрылысының ерекшеліктері, сыртқы құрылысы және тіршілік әрекеттері, биогеоценоздағы маңызы туралы мәлімет алады.
Сілтеме Оқулық: Биология Алматы, «Мектеп», 2012ж Авторы: Қ Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов, Ж.Қожантаева.
Мұғалімге арналған нұсқаулық. Ғаламтор мәліметтері.
Қолданылған әдістері мен тәсілдері Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Ресурстар Оқулық,дәптер,қалам, стикер,флипчарт,түрлі- түсті қағаздар.
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу (Түрлі-түсті қағаздар арқылы 4 топқа бөлу), мақсат қою
Сабақ барысы: топтық тапсырмалар
Рефлексия
Үйге тапсырма

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру: Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Сабақ алдында оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Ыстық алақан тренингін өткіземіз. Шаттық шеңберін құрады. Оқушыларды топтастыру жүргізіледі.
Блум таксономиясы
Білу:
Буынаяқтыларды қандай белгілері бойынша ажыратуға болады?
Буынаяқтылар типінің класын атаңдар.
Шаянтәріздестердің табиғаттағы маңызы қандай?
Түсіну:
Жаңа тақырып:
Сабақтың мақсатын қою. Өрмекшітәріздестердің көптүрлілігі, құрылысының ерекшеліктері, сыртқы құрылысы және тіршілік әрекеттері, биогеоценоздағы маңызы туралы түсінік беру.
Нені оқимыз және үйренеміз? Өрмекшітәріздестер – құрлықта тіршілік ететін буынаяқтылар. Денесі екі бөліктен: баскөкірек және құрсақ бөлімінен тұрады. Жабыны үш қабатты, мұртшалары болмайды. Дене қуысы аралас қуысты, сондықтан қантарату жүйесі ашық жүйелі. Өрмекшітәріздестердің баскөкірек бөлігінде 6 жұп аяқ орналасады.
Өрмекшітәріздестер – жыртқыш, паразит. Кейбіреуі қан сорады.
Топпен жұмыс: Диалогтік оқыту Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы тақырыбына топтық тапсырмалар. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларын қорғап шығады.
Қолдану :
Шаянтәрізділердің көптүрлілігіне кесте құру.
Түсінгендерін тексеру:
Талдау:
Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызына талдау жасау

Жинақтау: Топтастыру стратегиясы
138938015240Шаянтәріздестер класы
00Шаянтәріздестер класы

Қорытындылау:
Бағалау:
Өз пікірлерін айтады.
Жаңа материалдың құндылықтарын пайымдайды.
Келесі тапсырма: Басқа шаянтәрізділер. Шаянтәрізділердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Келесі оқылым: Өрмекшітәрізділердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі. Крест өрмекшісі (немесе кезкелген басқа өрмекші). Сыртқы құрылысы. Тіршілік ортасы, тіршілік ету дағдысы және мінез –құлығы.Өрмектің құрылысы және оның рөлі. Өрмекшілердің биогеоценоздағы маңызы.
Бағалау: Оқыту үшін бағалау, өзін-өзі бағалау /жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сыныппен жүргізілген жұмыстар бойынша /
Рефлексия: Оқушылар өтілген сабақтан жағымды әсер алғандығын, сабақтың қызықты өткендігін жеткізеді. Рефлексия алынды.